VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubice - město perníku. Platí to i mezi narkomany

PARDUBICE - Město perníku. Toto označení stále platí i mezi narkomany. Nejčastěji užívanou nelegální tvrdou drogou v Pardubickém kraji je totiž jednoznačně pervitin, pro který se vžila přezdívka „perník“.

18.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucei

„V kraji je odhadem tisícovka lidí, kteří berou tvrdé drogy. Více než 90 procent z nich užívá pervitin,“ řekl Jiří Staníček, ředitel královéhradeckého občanského sdružení Laxus, které od února letošního roku poskytuje pomoc narkomanům i v Pardubickém kraji.

Opiáty jako heroin jsou na sestupu

„Zatímco dříve se kolem jedné varny pohybovalo 30 až 50 lidí, dnes si dokáže uvařit pervitin mnohem větší počet lidí. Proto se teď šíří spíše mezi jednotlivci,“ vysvětlil ředitel Laxusu.

„Oproti tomu opiáty, například heroin, jsou na sestupu,“ poznamenal Jiří Staníček.

Pracovníci Laxusu od února kontaktovali v Pardubickém kraji 350 lidí, kteří užívají drogu injekčně. Za tu dobu od narkomanů vybrali kolem pětadvaceti tisíc injekčních stříkaček. „Očekáváme, že do konce tohoto roku jich ještě přibližně deset tisíc přibyde,“ konstatoval Jiří Staníček.

Jaký je typický uživatel drog?

„Typickým uživatelem tvrdých drog, který bydlí v Pardubickém kraji, je muž ve věku kolem pětadvaceti let s nedokončeným středoškolským vzděláním. Má příležitostná zaměstnání, bydlí buď u rodičů nebo v bytě s dalšími uživateli drog,“ dodal šéf Laxusu.

O občanském sdružení Laxus (www.laxus.cz)


Občanské sdružení Laxus poskytuje sociální a zdravotní služby pro uživatele drog.

Statutární zástupce: Mgr. Ing. Jiří Staníček
Adresa: Okružní čp. 699, PO Box 21, 500 03 Hradec Králové
Telefon: 495715404, 495401565 Fax: 495 513 977

E-mail: laxus@laxus.cz
www: http://www.laxus.cz
IČO: 62 69 54 87
Bankovní spojení: eBanka Hradec Králové
Číslo účtu: 601125001 / 2400

Historie organizace

Občanské sdružení Laxus bylo registrováno Ministerstvem vnitra ČR 27. 12. 1995 pod č. II/s-OS/1-28849/95. V r. 1997 bylo v nově rekonstruovaných bytových prostorách v Okružní ul. čp. 699 v Hradci Králové otevřeno Kontaktní centrum „Relax“ – v Hradci Králové tak vzniká první program založený na principu Harm Reduction.

V průběhu prvního roku se program soustředí zejména na získání důvěry klientely. V roce 1998 jsou služby rozšířeny o Terénní programy. Služby obou programů se profesionalizují, zaměstnanci organizace se v rámci Asociace neziskových organizací podílejí na vzniku Standardů odborné způsobilosti pro zařízení a programy poskytující odborné služby problémovým uživatelům a závislým na návykových látkách.

V roce 1999 došlo také ke změně názvu Kontaktního centra Relax na Kontaktní centrum o.s. Laxus. Další program sdružení – Ambulantní centrum – je otevřeno v r. 2001 – v téže době se programy K-centrum a Terénní programy stěhují do nově rekonstruovaných prostor v sousedství - na Pospíšilově třídě čp. 698. Prioritou o.s. Laxus se stávají optimalizace nabídky služeb vzhledem k potřebám klientů a cílům organizace a budování vzájemné spolupráce a vzájemné doplňování služeb všech tří programů.

Rok 2002 je možno poprvé charakterizovat jako rok stability. Organizace nabízí standardní typy služeb, disponuje kvalitním profesním zázemím, sdružení i jeho zaměstnanci jsou ve svém oboru respektovanými profesionály, úzce a intenzivně spolupracují jak s institucemi v regionu, tak s profesními asociacemi (A.N.O. a ČAS).

Rok 2004 se nese ve znamení restrukturalizace organizace, zejména projasnění a zároveň zostření vztahu mezi řídící a výkonnou složkou organizace, a profesionalizace v oblasti manažerských aktivit organizace (s akcentem na oblasti řízení a plánování v organizaci, Public Relations, Fundraising apod.) Jako čtvrtý vzniká v roce 2005 samostatný program Drogové služby ve vězení. Program Drogové služby ve vězení probíhal v rámci projektu Kontaktního centra od roku 2000, samostatně funguje od roku 2005. Své služby poskytujeme ve Vazební věznici v Hradci Králové, v Samostatném oddělení výkonu trestu Pouchov, ve Věznici Pardubice, Světlá n. Sázavou (ženská věznice), ve Věznici Odolov a Valdice. Program je určen zejména pro ty, kteří se ocitli ve výkonu vazby nebo ve výkonu trestu a mají nebo měli ve svém životě problém s drogou, a pro jejich blízké. V rámci individuální péče hovoříme s klienty nejen o tématech, která souvisí s užíváním drog, abstinencí, prevencí relapsu, možnostmi léčby či sociálním poradenstvím, ale také pomáháme zprostředkovat kontakt s rodinou a osobami blízkými. Smyslem programu je zajistit klientům, kteří jsou v této životní situaci, stejný přístup ke službám jako na svobodě a usnadnit jim návrat do běžného života.

V lednu 2007 přebírá sdružení služby pro uživatele drog také v Pardubickém kraji, kde od února tohoto roku provozuje Terénní programy a otevírá Kontaktní centrum.

Cíle organizace

Výňatek ze stanov o.s. Laxus

Čl. III.
Cíl činnosti sdružení

1. Cílem sdružení je:
poskytovat sociální a zdravotní služby pro osoby ohrožené užíváním návykových látek
výzkumná činnost v oblasti užívání drog
osvětová činnost v oblasti užívání drog

2. Za tímto účelem sdružení
zřizuje a provozuje odborné programy naplňující cíle sdružení
spolupracuje s ostatními institucemi na zvyšování profesionality a odborné kvality služeb

18.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení ANALYTIK/ANALYTIČKA pro opravy desek plošných spojů. Požadované vzdělání: nižší střední. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , ANALYTIK/ČKA pro opravy desek plošných spojů., , POPIS PRÁCE: Analýza a opravy desek plošných spojů, montážní práce, pájení, kontrola, testování. Jedná se o třísměnný provoz, práce v sedě., , OČEKÁVÁME: Vyučení nebo praxe v oboru elektro výhodou (není podmínkou), základní znalost práce na PC výhodou, dobrý zrak, pečlivost, flexibilitu, bezúhonnost., , NABÍZÍME: HPP, práci s moderní technikou a technologií v čistém, bezprašném prostředí, odpovídající mzdové ohodnocení, příspěvek na stravování, dovolená navíc, zvýhodněný tarif Vodafonu pro zaměstnance a rodinné příslušníky., , Nástup možný IHNED., Své životopisy, prosím, zasílejte na e-mail: edita.gabrielova@apagcosyst.com. Pracoviště: Apag elektronik s.r.o. - pracoviště, U Panasonicu, č.p. 396, 530 06 Pardubice 6. Informace: Edita Gabrielová, +420 466 009 827.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 25 149 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Vedoucí zdravotnického oddělení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25149 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dubina, Pardubice., Platové zařazení: platová třída 10, platový stupeň dle délky dosavadní praxe od 21.300,- Kč do 32.070,- Kč + příplatek za vedení 3.849,- Kč (odměňování podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších a předpisů a nařízení vlády č. 341/2017 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě)., Požadavky : kvalifikační předpoklady dle § 5 zákona č. 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, komunikativnost, znalost práce na PC, vstřícný přístup. , Charakteristika vykonávané činnosti: plánování a poskytování ošetřovatelské péče formou ošetřovatelského procesu, vedení zaměstnanců zdravotnického oddělení., Nástup možný dle dohody, pracovní doba po - pá: 6.30 - 15.00 hod., Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, sick days, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření…, , , První kontakt telefonicky (7:00 - 15.00 hod.) nebo na e-mail - monika.kopecka@ssmpce.cz. Pracoviště: Sociální služby města pardubic - domov pro seniory dubina, Blahoutova, č.p. 646, 530 12 Pardubice 12. Informace: Monika Kopecká, +420 724 510 379.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Okay je nejúspěšnější společností na trhu s elektrospotřebiči a stylovým nábytkem. Může se pochlubit pozicí stabilní české firmy s téměř čtvrt století dlouhou historií. Svých úspěchů by nedosáhla bez týmu šikovných pracovníků na svých prodejnách, mezi které se nyní můžete zařadit i vy. , , Náplň práce: , * aktivní prodej zboží a služeb , * odborné poradenství a péče o naše zákazníky , * zodpovědnost za svěřený úsek prodejny , * provádění průběžných inventur , , Požadujeme: , * příjemné vystupování a komunikativnost , * energii a tah na branku , * chuť pracovat a učit se novým věcem , * zodpovědnost a spolehlivost , * trestní bezúhonnost , , Nabízíme: , * motivující platové ohodnocení, které můžete vlastní aktivitou a výkony zvyšovat , * zaškolení a propracovaný systém dalších školení , * možnost osobního a profesního růstu , * zázemí stabilní společnosti , * možnost nástupu IHNED , , V případě Vašeho zájmu o nabízenou pracovní pozici, zašlete nám svůj životopis na email: sp04.hr@okaycz.eu. Pracoviště: Okay s.r.o. - pardubice, Poděbradská, č.p. 335, 530 09 Pardubice 9. Informace: Radka Pospíšilová, +420 724 661 593.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel/ka předmětu Tělesná výchova. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Pracovní náplň: : Výuka předmětu Tělesná výchova, Požadujeme: doplňkové pedagogické studium, trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost, Nabízíme: práci na plný úvazek, pracovní smlouvu na dobu určitou od 27. 8. 2018 do 31. 8. 2019, od 1. 9. 2019 na dobu neurčitou, příspěvek na stravování, příspěvky z FKSP, po 3 měsících může být přiznán osobní příplatek, možnost dalšího profesního rozvoje. , , Místo je vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Střední průmyslová škola elektrotechnická a vyšší odborná škola pardubice [596], Karla IV., č.p. 13, 530 02 Pardubice 2. Informace: Robert Venzara, +420 702 186 964.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21. června 2018

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto

Los FNL: Pardubice vstoupí do sezony doma

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

O Parním víkendu vyjde opět i Hurvínek

Rosice nad Labem - Parní víkend připravuje železniční muzeum, které se nachází na nádraží Pardubice-Rosice nad Labem.

Požár na pardubickém hlavním nádraží zastavil vlaky

Pardubice –  Požár porostu na chvíli přerušil provoz na hlavním železničním koridoru.

V seriálu Jak jsme žili představíme obec Zdechovice

Pardubicko – V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československa. K oslavám se připojuje i váš Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT