Zaměstnanci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se o víkendu rozloučili s letošní jezdeckou sezonou tradiční Hubertovou jízdou. „Projížďku podzimní kladrubskou krajinou absolvovalo 13 kočárů, jeden výletní vůz a 21 jezdců rozdělených do tří lotů, které vedli zkušení masteři," uvedla Kristina Chaloupková, vedoucí střediska Služby pro veřejnost a komunikace národního hřebčína.

Hubertovy jízdy vznikly z loveckých jízd a parforsních honů. Nesou jméno patrona lovu – svatého Huberta. Na konci jízdy se jednotliví jezdci snaží utrhnout liščí ocas zavěšený nad překážkou, ocas může být připevněný i na jiném jezdci, kterého se pak ostatní snaží dostihnout.

Trasa Hubertovy jízdy měřila přibližně 21 kilometrů a koně překonali téměř 80 přírodních skoků. Jednou z překážek byl již tradičně atraktivní průjezd Kurkovým jezírkem. Následovalo halali na kladrubském závodišti, kde se podařilo chytit liščí ocas ředitelce Zemského hřebčince Písek Haně Stránské, Barboře Květoňové, Alici Novákové a řediteli národního hřebčína Jiřímu Machkovi. Hubertova jízda byla zakončena v Císařském hostinci slavnostní večeří a taneční zábavou.

Jaroslav Myška na svém koni odtáhl dobrou polovinu Velké pardubické. Na vítězství však stále čeká.
Jednadvacet Velkých a nic. Nikdy jsem neseděl na nějakém kanonu, poukazuje Myška

Akce pro veřejnost

Hubertovou jízdou se hřebčín rozloučil s letošní jezdeckou sezonou, ta hlavní návštěvnická skončí v hřebčíně 31. října. Nejbližší akcí hřebčína, která je určena pro veřejnost, je Svatomartinský průvod. Koná se v sobotu 11. listopadu v hřebčíně ve Slatiňanech. Ve dnech 26. a 27. prosince se mohou návštěvníci těšit na program Zimní království starokladrubských koní.