Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem usiluje o zápis na seznam památek UNESCO. Mezi unikáty, jako je Český Krumlov či Telč, by se mohl objevit už v roce 2020. Místní se obávají přílivu turistů, na který není obec připravená.

„Nestěhoval jsem se z Hradce Králové na vesnici, aby mi tu proudily po ulici davy lidí,“ obává se Ondřej Fučík, který se do obce přistěhoval teprve nedávno. Obavy mají i lidé, kteří v obci strávili většinu svého života. „Turistů je tu hodně už nyní, protože z hřebčína se stává turistická zajímavost. Myslím si ale, že se tu mají pást koně, a ne se tu procházet davy lidí,“ zhodnotil důchodce, který si nepřál uvést své jméno.

Kladruby jsou vyhledávaným cílem turistů už dnes, ročně je navštíví zhruba 35 tisíc lidí. Se vstupem mezi památky UNESCO by se zvýšila prestiž hřebčína a s ní i návštěvnost, a to až desetkrát. Vedení hřebčína očekává i příliv zahraničních turistů, pro které jsou památky UNESCO atraktivní.

„Dokážu si představit zvýšení návštěvnosti, ale desetkrát více návštěvníků už je opravdu moc,“ poznamenal Boris Veselinov, který v Kladrubech žije sedm let.

OBEC NENÍ NA PŘÍLIV TURISTŮ PŘIPRAVENA

Přílivu turistů se obává i starostka Lenka Gotthardová, podle ní na to nejsou Kladruby vůbec připravené. „Je tu jen jedna restaurace a jeden obchod. Nemáme ubytování ani stravovací možnosti, aby to obec zvládla,“ přiznala starostka.

„Je tu hodně turistů už teď, nemáme dostatečnou kapacitu kuchyně na to, aby se počet ještě navýšil. O víkendech to tu praská ve švech. Buď by se musela postavit další restaurace, nebo tato nafouknout,“ popsala situaci servírka Martina Brezinová.

Pro místní by zvýšení turistického ruchu mohlo být příležitostí, do podnikání se ale nehrnou. Lenka Gotthardová vidí příčinu ve věkovém složení obyvatelstva: „Lidé jsou hlavně v předdůchodovém nebo důchodovém věku. Pokud by se rozhodli otevřít si například rychlé občerstvení, obávám se, že je odradí, co vše je potřeba zařídit.“

HŘEBČÍNU SE ZVÝŠÍ PRESTIŽ A NÁVŠTĚVNOST

Zapsáním na seznam UNESCO chce vedení hřebčína zvýšit jeho prestiž. „Slibujeme si od toho více návštěvníků, hlavně je to ale o prestiži. Chceme hřebčín ponechat v duchu doby, kdy to tu patřilo Habsburkům,“ informoval náměstek hřebčína pro úsek kulturní krajina a investice Radek Václavík.

Zvýšení prestiže by mohlo doprovázet také zvýšení cen služeb, to si ale vedení hřebčína nepřipouští.

„Nebojím se zvýšení cen. Turista sem většinou jede jednou za život, takže je ochotný si připlatit,“ komentoval to Jaroslav Typold, který se na hřebčín přijel podívat z Prahy.