VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máte nárok na nápoje zdarma?

VÝCHODNÍ ČECHY - Zaměstnanec podává stoprocentní výkon, pokud se ručička teploměru zastaví u rysky 22 stupňů Celsia. Naměří-li teploměr o pět stupňů více, klesá výkon člověka o čtvrtinu.

18.7.2007
SDÍLEJ:

Osvěžení při náročné práci. Ne všichni mají možnost luxusu klimatizovaných kanceláří. Těm, kteří pracují venku, musí v horkých dnech stačit lahev vody a krátká pauza ve stínu. Foto: DENÍK/Josef Němec

Panuje-li na pracovišti 30 stupňů Celsia, pak jde výkon dolů o rovnou polovinu. Musí v té chvíli zaměstnavatel ze zákona poskytnout pracovníkům nápoje?

Ne vždy. Studie, z níž citujeme, se týká lidí, kteří nevykonávají fyzicky namáhavou práci. A ti nárok nemají. Kteří zaměstnanci naopak ano, to vysvětluje MUDr. Rudolf Stupák z Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.

Jakou teplotu bychom podle zákona měli mít na pracovištích?

Zákon stanovuje, že na pracovištích mají být dodrženy mikroklimatické podmínky, s výjimkou mimořádně teplých a mimořádně chladných dnů. Za mimořádně chladné se považují ty dny, kdy venkovní teplota dosáhne minus 15 stupňů Celsia. Mimořádně teplý den pak je ten, kdy teplota venku dosáhla 30 stupňů.

Proč jsou extrémní teploty ze zákona vyňaty?

Protože se předpokládá, že klimatizační a vzduchotechnická zařízení jsou u nás projektována do 30 stupňů Celsia.

To je zvláštní… Nicméně, kteří zaměstnanci mají podle zákona nárok při horku na nápoje zdarma?

Nařízení vlády rozdělilo jednotlivé druhy práce do několika kategorií podle fyzické náročnosti. A stanovilo, že od kategorie IIb výše, v případě překročení stanovených maximálních teplot, poskytuje zaměstnavatel pracovníkům ochranné nápoje.

Řidiči nákladních aut, autobusů, tramvají – u těchto profesí povinnost zaměstnavatelů, daná zákonem, začíná?

Ano. Řidič osobního automobilu ještě spadá do kategorie IIa, jeho kolega za volantem nákladního vozu už nárok na ochranné nápoje má. Spadají sem například i dělníci, mechanici, valcíři, svářeči, soustružníci, ale i prodavači, pokud je v obchodech velká frekvence zákazníků.

V příslušné tabulce je u každé třídy uvedena i konkrétní teplota, při níž k nároku na ochranné nápoje dochází.

Ochranné nápoje se poskytují také na venkovních pracovištích, pokud teplota vzduchu mezi 10. a 17. hodinou přesáhne maximální přípustnou teplotu pro danou třídu práce.

Takže lidé, co tráví pracovní dobu u počítačů, v kancelářích, ve velínech či laboratořích, musí dodržovat pitný režim v parnech za své?

Pokud poskytování nápojů nemají v kolektivní smlouvě, tak ano. Jsou totiž zařazeni v kategorii I a IIa. Ale i zde platí výjimka. Pokud by při práci docházelo ke ztrátě tekutin ve výši 1,25 litru za osmihodinovou směnu, bylo by možné nárok na nápoje uplatnit. To ovšem předpokládá velmi složitá měření včetně vážení pracovníků při začátku i na konci směny. Vyšetření tohoto typu by muselo být zadáno zdravotnímu ústavu.

Kdo by takové vyšetření platil?

Pokud bychom vyšetření objednali my hygienici, tak by úhrada šla na účet státního rozpočtu. Častěji vyšetření platí zaměstnavatel, který ho objednává. Takových vyšetření je ale v praxi málo a provádějí se hlavně v provozech trvale horkých, například ve slévárnách, kdy je v zájmu zaměstnavatele, aby přesně věděl, jak velkou část tekutin musí svým pracovníkům v průběhu směny nahradit.

Co ještě musí zaměstnavatel zajistit, nedokáže-li na pracovišti regulovat optimální teplotu?

Na to rovněž existuje přesná tabulka, která vypočítává, kolik minut v průběhu směny může například sklář, hutník či slévač strávit v horku, a kdy musí odejít vykonávat práci do chladnějšího prostředí. Propočty jsou opět odvislé od fyzické náročnosti profesí. Co se kanceláří týče, tak předpis hovoří o tom, že do teploty 34 stupňů Celsia zde člověk může strávit 480 minut, čili osm hodin.


Z hlediska teploty není nejlepší v horkých dnech popíjet podchlazené nápoje. Příliš studený nápoj navozuje přílišným prokrvením ústní dutiny a hltanu pocit žízně, a také je zde riziko podchlazení nosohltanu a vzniku angíny. Doporučuje se konzumovat nápoje okolo 10 až 16 °C, ale nemusíme se bránit ani vlažnějšímu nápoji.

Takový vlažný ovocný či citronový čaj nejenom doplní tekutiny, ale potlačí i pocit žízně. To platí pro všechny mírně kyselejší nápoje.

Vyvarujte se příliš sladkých nápojů a velkého množství alkoholu s malou výjimkou piva, které obsahuje dostatek vody. Také černá káva spíše odvodňuje. Ten, kdo pije během dne pouze několik hrnků kávy a nic jiného, ohrožuje vážně svůj zdravotní stav.


Vhodné jsou i řídké iontové nápoje, jež se dají se koupit ve sportovních obchodech, ovocné džusy a nektary. Nejjednodušší je ale mít vždy po ruce láhev balené minerální vody, kterou se doplní tekutiny a potřebné minerální soli.

Nezapomeňte ale zkontrolovat, jak stará je voda, kterou pijete.

Pokud je láhev otevřená v teple déle než jeden den, mohou se v ní přemnožit nebezpečné bakterie způsobující průjmová onemocnění.

 

l Vzhledem k tomu, že v loňském roce byl schválen nový Zákoník práce a vydán zákon č. 309, který upravuje další podmínky zdraví zaměstnanců při práci, připravuje Ministerstvo zdravotnictví ČR nové znění předpisů, které upraví i práci v horku.


l Pokud zaměstnavatelé nedodržují stávající platné předpisy, mohou je inspektoráty bezpečnosti práce a pracoviště hygienické služby postihnout. Pokuta může dosáhnout výše až jednoho milionu korun.


l  Zaměstnanci se mohou se svými podněty obracet na příslušné hygienické stanice a inspektoráty práce.

 

18.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 22 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti poradenství (včetně pedagogicko-psychologických poraden) Sociální pracovník/ce pro Službu podpory bydlení. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa:, • oslovování cíl. skupiny, monitoring lokalit; osobní jednání s cíl. skupinou, institucemi sociální sítě a komerčními subjekty relevantními pro aktivity projektu;, • individuální práce s cíl. skupinou;, • realizace aktivizačních a motiv. programů pro cíl. skupinu projektu., Požadujeme:, • vzdělání min. VOŠ v souladu se zákonem č. 108/2006, Sb.;, • dobré komunikační dovednosti, spolehlivost, trest. bezúhonnost;, • ochotu k průběžnému vzdělávání., Nabízíme:, • HPP na dobu určitou do 31. 7. 2019 s možností prodloužení; hrubá mzda od 22.000,- za měsíc, navýšení po zkušební době;, • zázemí velké neziskové organizace;, • nástup možný dohodou., Místo výkonu práce:, • Pardubice., Náležitosti písemné přihlášky:, • motivační dopis a struktur. životopis s uvedením kontaktních údajů, profesních předpokladů, včetně informací o odborných znalostech a dovednostech;, • prohlášení uchazeče v následujícím znění (součást životopisu): „Poskytnutím svých osobních údajů v rozsahu podkladů pro přihlášku do výběrového řízení dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k jejich zpracování.“ , Materiály zasílejte nejpozději do 31. 5. 2018, na e-mail: zuzana.hanusova@skp-centrum.cz, do předmětu uveďte – VŘ SPB.. Pracoviště: Skp-centrum, o.p.s. - pracoviště pardubice, Jana Palacha, č.p. 324, 530 02 Pardubice 2. Informace: -, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici přístrojů, strojů a zařízení v oblasti telekomunikací a radiokomunikací Samostatný/á technický pracovník/ce - servis sítí elektronických komunikací (SEK). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Havlíčkova 841, Pardubice. , Pro naši společnost zabývající se kompletní realizací zakázek v oblasti telekomunikací hledáme formou výběrového řízení zaměstnance na pozici:, Samostatný technický pracovník - servis sítí elektronických komunikací (SEK), Představení naší společnosti, InfoTel, spol. s r.o. je společnost nabízející již více než 25 let (od roku 1992) profesionální služby ve výstavbě a provozu telekomunikačních sítí. V rámci investiční výstavby i provozu jsme schopni tyto služby realizovat komplexně tzv. "na klíč" a v celé šíři jak na optických, metalických tak i bezdrátových sítích a to na celém spektru technologických standardů, používaných v současné době pro telekomunikační služby. V činnostech servisních jsme schopni nabídnout totální outsourcing pro výstavbu a provoz telekomunikační sítě operátora., Popis práce:, " servis telekomunikační sítě (video, hlas, data, B2B), " diagnostika a řešení poruch na trasách, u klientů, Požadujeme:, " vzdělání v oboru elektro ( podporujeme i dodatečné studium v oboru ), " osvědčení o způsobilosti v elektrotechnice - Vyhl. 50/1978 Sb., § 5, § 6 (pracovník pro samostatnou činnost) a vyšší, " řidičský průkaz sk. B, znalost práce s PC na úrovni (Microsoft office) , Nabízíme:, " zajímavou práci v dynamickém telekomunikačním prostředí společnosti, " samostatnou i týmovou práci, " profesionální zaškolení pro požadovanou činnost, " odborný a profesionální růst (vzdělávání), " zázemí stabilní a prosperující společnosti, " odpovídající finanční ohodnocení, Nástup možný ihned, , Zaměstnanecké výhody: , " zaměstnání ve společnosti s dlouholetou tradicí, " stravenky, MultiSport karta, " příspěvek na penzijní či životní pojištění,, " vzdělávací kurzy, školení, " firemní akce, " pracovní poměr na dobu neurčitou, " další benefity, , V případě Vašeho zájmu, prosím, zasílejte své životopisy na ivana_kasparova@infotel.cz.. Pracoviště: Infotel, spol. s r.o. - pracoviště, Havlíčkova, č.p. 841, 530 02 Pardubice 2. Informace: Ivana Kašparová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 16 000 Kč

Vrátní Vrátný/vrátná. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Čeperka. , Pracovní náplň: , - evidence osob a vozidel při vstupu/vjezdu a výstupu/výjezdu do/z areálu výrobního závodu, - obsluha váhy kamionů - kontrola vážních lístků, - obchůzková služba, - kontrola vozidel (nakládkové resp. dodací listy a náklad na ložné ploše), , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, dotovaný oběd, příspěvek na penzijní/životní připojištění, slevy na veškeré výrobky, výhodné mobilní i datové balíčky pro zaměstnance i jejich členy rodiny, , První kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně - VŽDY po telefonické domluvě.. Pracoviště: Diton s.r.o. - provozovna čeperka, 533 45 Opatovice nad Labem. Informace: Gabriela Tichá, +420 737 285 104.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 20 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) Technik/technička dodavatelské kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Přelouč. , Pracovní náplň:, " podílet se na výběru a uvolňování nových dodavatelů, " sledovat a vyhodnocovat nápravná opatření u dodavatelů, " posuzování technické vyrobitelnosti komponentů u dodavatele dle požadavků zákazníka, " spolupráce s dodavateli v rámci projektového managementu (APQP), " postupné auditování a hodnocení dodavatelů, , Požadujeme: , " ÚSO / VŠ - technický směr, " AJ aktivní komunikace, další jazyk výhodou, " praxe v oblasti kvality - min. 3 roky, " PC - uživatelsky, SAP výhodou, " znalost QM systému (ISO, VDA, TS 16949) výhodou, " zkušenosti v automobilovém průmyslu výhodou, , Zaměstnanecké výhody: , - závodní stravování, výběr z mnoha variant, včetně zdravých jídel, - 5 týdnů dovolené, - příspěvek na penzijní připojištění až do 1500Kč za měsíc, - flexibilní poukázky, - poukázky na masáže a vitamínové přípravky, - příspěvek na dopravu, První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Kiekert-cs, s.r.o., Jaselská, č.p. 593, 535 01 Přelouč. Informace: Žaneta Tamchynová, +420 468 881 681.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radní pro kulturu a vedoucí odborů kultury Rady Asociace krajů si v Pardubicích prohlédli automatické mlýny.
8

Unikátní pardubické mlýny se promění nejen v galerii

Ilustrační foto

Přeloučská sokolovna si „zahraje“ v novém českém filmu

V aquacentru vystaví dětská výtvarná díla

Pardubice – Výtvarná díla žáků pardubických škol, která vznikla při soutěži o nejkrásnější motiv pohádkové postavy během filmového festivalu Febiofest, budou k vidění v Aquacentru Pardubice.

Zlato a stříbro z křivolakých uliček Tábora

Tábor – Husité z Lokomotivy… Zlato a stříbro si přivezli pardubičtí orientační běžci z MČR ve sprintu, který hostilo historické centrum husitského města.

Budeme první cestovatelé, co do Moskvy přijedou na pionýrech

Orlickoústecko – Všude dobře, tak co doma… Michala France a Martina Gregora spojuje láska ke starým českým motocyklům Jawa. Na fichtlech projeli dvacet států a za týden je čeká cesta dlouhá 5500 kilometrů a 30 dní do Ruska a Černobylu. Stanou jako první cestovatelé na Jawách na Rudém náměstí v Moskvě a psali i ruskému prezidentovi Putinovi.

Východočeské divadlo hraje na Kunětické hoře. Chystá premiéru

Pardubice – Herci Východočeského divadla Pardubice zahájili letošní sezónu plenérových představení na vyhlídce hradu Kunětická hora.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT