VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máte nárok na nápoje zdarma?

VÝCHODNÍ ČECHY - Zaměstnanec podává stoprocentní výkon, pokud se ručička teploměru zastaví u rysky 22 stupňů Celsia. Naměří-li teploměr o pět stupňů více, klesá výkon člověka o čtvrtinu.

18.7.2007
SDÍLEJ:

Osvěžení při náročné práci. Ne všichni mají možnost luxusu klimatizovaných kanceláří. Těm, kteří pracují venku, musí v horkých dnech stačit lahev vody a krátká pauza ve stínu. Foto: DENÍK/Josef Němec

Panuje-li na pracovišti 30 stupňů Celsia, pak jde výkon dolů o rovnou polovinu. Musí v té chvíli zaměstnavatel ze zákona poskytnout pracovníkům nápoje?

Ne vždy. Studie, z níž citujeme, se týká lidí, kteří nevykonávají fyzicky namáhavou práci. A ti nárok nemají. Kteří zaměstnanci naopak ano, to vysvětluje MUDr. Rudolf Stupák z Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.

Jakou teplotu bychom podle zákona měli mít na pracovištích?

Zákon stanovuje, že na pracovištích mají být dodrženy mikroklimatické podmínky, s výjimkou mimořádně teplých a mimořádně chladných dnů. Za mimořádně chladné se považují ty dny, kdy venkovní teplota dosáhne minus 15 stupňů Celsia. Mimořádně teplý den pak je ten, kdy teplota venku dosáhla 30 stupňů.

Proč jsou extrémní teploty ze zákona vyňaty?

Protože se předpokládá, že klimatizační a vzduchotechnická zařízení jsou u nás projektována do 30 stupňů Celsia.

To je zvláštní… Nicméně, kteří zaměstnanci mají podle zákona nárok při horku na nápoje zdarma?

Nařízení vlády rozdělilo jednotlivé druhy práce do několika kategorií podle fyzické náročnosti. A stanovilo, že od kategorie IIb výše, v případě překročení stanovených maximálních teplot, poskytuje zaměstnavatel pracovníkům ochranné nápoje.

Řidiči nákladních aut, autobusů, tramvají – u těchto profesí povinnost zaměstnavatelů, daná zákonem, začíná?

Ano. Řidič osobního automobilu ještě spadá do kategorie IIa, jeho kolega za volantem nákladního vozu už nárok na ochranné nápoje má. Spadají sem například i dělníci, mechanici, valcíři, svářeči, soustružníci, ale i prodavači, pokud je v obchodech velká frekvence zákazníků.

V příslušné tabulce je u každé třídy uvedena i konkrétní teplota, při níž k nároku na ochranné nápoje dochází.

Ochranné nápoje se poskytují také na venkovních pracovištích, pokud teplota vzduchu mezi 10. a 17. hodinou přesáhne maximální přípustnou teplotu pro danou třídu práce.

Takže lidé, co tráví pracovní dobu u počítačů, v kancelářích, ve velínech či laboratořích, musí dodržovat pitný režim v parnech za své?

Pokud poskytování nápojů nemají v kolektivní smlouvě, tak ano. Jsou totiž zařazeni v kategorii I a IIa. Ale i zde platí výjimka. Pokud by při práci docházelo ke ztrátě tekutin ve výši 1,25 litru za osmihodinovou směnu, bylo by možné nárok na nápoje uplatnit. To ovšem předpokládá velmi složitá měření včetně vážení pracovníků při začátku i na konci směny. Vyšetření tohoto typu by muselo být zadáno zdravotnímu ústavu.

Kdo by takové vyšetření platil?

Pokud bychom vyšetření objednali my hygienici, tak by úhrada šla na účet státního rozpočtu. Častěji vyšetření platí zaměstnavatel, který ho objednává. Takových vyšetření je ale v praxi málo a provádějí se hlavně v provozech trvale horkých, například ve slévárnách, kdy je v zájmu zaměstnavatele, aby přesně věděl, jak velkou část tekutin musí svým pracovníkům v průběhu směny nahradit.

Co ještě musí zaměstnavatel zajistit, nedokáže-li na pracovišti regulovat optimální teplotu?

Na to rovněž existuje přesná tabulka, která vypočítává, kolik minut v průběhu směny může například sklář, hutník či slévač strávit v horku, a kdy musí odejít vykonávat práci do chladnějšího prostředí. Propočty jsou opět odvislé od fyzické náročnosti profesí. Co se kanceláří týče, tak předpis hovoří o tom, že do teploty 34 stupňů Celsia zde člověk může strávit 480 minut, čili osm hodin.


Z hlediska teploty není nejlepší v horkých dnech popíjet podchlazené nápoje. Příliš studený nápoj navozuje přílišným prokrvením ústní dutiny a hltanu pocit žízně, a také je zde riziko podchlazení nosohltanu a vzniku angíny. Doporučuje se konzumovat nápoje okolo 10 až 16 °C, ale nemusíme se bránit ani vlažnějšímu nápoji.

Takový vlažný ovocný či citronový čaj nejenom doplní tekutiny, ale potlačí i pocit žízně. To platí pro všechny mírně kyselejší nápoje.

Vyvarujte se příliš sladkých nápojů a velkého množství alkoholu s malou výjimkou piva, které obsahuje dostatek vody. Také černá káva spíše odvodňuje. Ten, kdo pije během dne pouze několik hrnků kávy a nic jiného, ohrožuje vážně svůj zdravotní stav.


Vhodné jsou i řídké iontové nápoje, jež se dají se koupit ve sportovních obchodech, ovocné džusy a nektary. Nejjednodušší je ale mít vždy po ruce láhev balené minerální vody, kterou se doplní tekutiny a potřebné minerální soli.

Nezapomeňte ale zkontrolovat, jak stará je voda, kterou pijete.

Pokud je láhev otevřená v teple déle než jeden den, mohou se v ní přemnožit nebezpečné bakterie způsobující průjmová onemocnění.

 

l Vzhledem k tomu, že v loňském roce byl schválen nový Zákoník práce a vydán zákon č. 309, který upravuje další podmínky zdraví zaměstnanců při práci, připravuje Ministerstvo zdravotnictví ČR nové znění předpisů, které upraví i práci v horku.


l Pokud zaměstnavatelé nedodržují stávající platné předpisy, mohou je inspektoráty bezpečnosti práce a pracoviště hygienické služby postihnout. Pokuta může dosáhnout výše až jednoho milionu korun.


l  Zaměstnanci se mohou se svými podněty obracet na příslušné hygienické stanice a inspektoráty práce.

 

18.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník(25 000 Kč)

Zámečníci strojů Zámečník/zámečnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce Přelouč., Nástup možný IHNED. , Pracovní náplň:, - úpravy silničních motorových vozidel, montáže vnitřního i vnějšího zařízení a speciální výbavy vozidel , - práce s ušlechtilou ocelí, příp. hliníkem , Požadujeme :, - výuční list v oboru, praxe výhodou, - svářečský průkaz CO2, - orientace ve strojírenské výkresové dokumentaci, - řidičský průkaz B, - zručnost, pečlivost, flexibilitu , Nabízíme:, - zajímavou práci na plný úvazek ve stabilní české firmě, - možnost získání nových znalostí a kariérního růstu, - školení zaměstnanců ke zvýšení kvalifikace v oboru, - příspěvek na stravování , První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Svos, spol. s r.o., Chrudimská, č.p. 1663, 535 01 Přelouč. Informace: Simona Lejhancová, +420 466 955 743,724 107 030.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(15 450 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15450 kč, mzda max. 23230 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Mzda dle praxe od 15450,- do 23230,- Kč. , Pracovní doba: 7:00 - 15:30, Pracovní náplň: : Plnění úkolů souvisejících se zajištěním provozu školy, zajišťování tvorby a tisku propagačních materiálů, zpracovávání zápisů z porad, zajištění písemné agendy a realizace evropských projektů, zpracování podkladů a vedení dokumentace pro výběrová řízení a veřejné zakázky. , Požadujeme: , - orientaci ve školské legislativě, - znalost práce na PC, WORD, EXCEL, Nabízíme: , - práci na plný úvazek, pracovní smlouvu na dobu neurčitou od 1. 3. 2019,, - příspěvek na stravování, příspěvky z FKSP, po 3 měsících možnost přiznání osobního příplatku , Místo je vhodné pro absolventy.. Pracoviště: Střední průmyslová škola elektrotechnická a vyšší odborná škola pardubice, Karla IV., č.p. 13, 530 02 Pardubice 2. Informace: Blanka Horáková, +420 775 046 644.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel(25 470 Kč)

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka český jazyk. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 36700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sezemice, Předmět český jazyk na diplomu VŠ! - nezbytný požadavek, A, Z, D výhodou, ale není podmínkou., Zaměstnanecké výhody: školství - ped. pracovník - 40 dnů dovolené, školní stravování, FKSP,pracovní prostředí, Místo je vhodné i pro absolventy. , První kontakt e-mailem - jiri.brezina@zssezemice.cz. Pracoviště: Základní škola sezemice, okres pardubice, Jiráskova, č.p. 664, 533 04 Sezemice. Informace: Jiří Březina, +420 466 931 276.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Bezpečnostní technik(20 000 Kč)

Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií Pracovník/pracovnice kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce, Chrudimská 1663, 535 01 Přelouč. , Nástup možný IHNED. , Náplň práce:, - provádění namátkové mezioperační kontroly, záznamy z provádění výstupních kontrol, mezioperačních kontrol a zkušební jízdy;, - pravidelné vyhodnocování opakovaných závad zjištěných v rámci kontrol ve výrobě - reporting;, - provádění kontrol u dodavatelů - pravidelný reporting;, - spolupráce s výrobním úsekem a technickým v oblasti nápravných opatření při řešení reklamací, kontrolních nálezů; , - spolupráce s obchodním úsekem při řešení reklamací přímo u zákazníka;, - provádění interních auditů dle normy ISO 9001, Požadavky:, - SŠ nebo VŠ vzdělání technického směru, min. praxe 3 roky v oblasti kvality, - praxe v automobilovém průmyslu výhodou - aktivní znalost použití metod 5S a KAIZEN, technické myšlení, - znalosti a zkušenosti s implementací ISO norem, praxe jako interní auditor vítána, - znalost práce na PC (MS Office - WORD, Excel, Power Point, IS HELIOS výhodou), - znalost AJ výhodou, - ŘP skupiny B, C - aktivní řidič, - zodpovědnost, samostatnost, kreativita, prezentační a organizační schopnosti, důslednost, Nabízíme:, - samostatnou a zodpovědnou práci v prosperující české společnosti, - příjemné pracovní prostředí, - motivující mzdové ohodnocení, - možnost vzdělávání a rozvoje, - příspěvek na stravování - tradiční česká kuchyně - možnost výběru z 3 jídel. , První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Svos, spol. s r.o., Chrudimská, č.p. 1663, 535 01 Přelouč. Informace: Simona Lejhancová, +420 466 955 743,724 107 030.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 19. února 2018

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Finále Českého poháru v basketbalu mužů: BK JIP Pardubice - ČEZ Basketball Nymburk.
35

Kohout: Úplně zklamaní být nemůžeme

Baroko stále žije. Důkazem budiž koncert v Rytířských sálech

Pardubice – Ač by se to nemuselo zdát, baroko stále žije. Přinejmenším ve vážné hudbě – koncerty souboru Barocco sempre giovanne jsou toho důkazem.

Podél areálu bývalé Tesly je zakázané parkování

Pardubice - Kolem bývalé pardubické Tesly každou chvíli něco padá. Zatímco v září se rozpadal samotný silniční nadjezd, ze kterého se na ulici zřítilo několik kilo zvětralého betonu s potenciálem ničit i zabíjet, tentokrát jsou to kusy omítky přímo ze zdi bývalé fabriky.

Jindra Janoušková je v širší nominaci na Cenu Thálie

Pardubice – Další úspěch si na své konto připsala herečka Východočeského divadla Pardubice Jindra Janoušková. Poté, co v roce 2016 byla za roli Marthy v inscenaci Kdo se bojí Virginie Woolfové? nominována na Cenu Thálie, tentokrát se dostala do širší nominace na toto prestižní ocenění, a to díky roli Ines Finidori v komedii Třikrát život.

Univerzita obrany zve studenty do rekrutačního střediska

Pardubice – Prezentační den Univerzity obrany v Brně se uskuteční ve středu od 10 do 14 hodin v budově pardubického krajského vojenského velitelství na Hůrkách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT