Naučnou stezku s názvem Hroby zakladatelů dopravy v českých zemích otevřou v úterý 20. května na centrálním pardubickém hřbitově. Trasa vede přes místa odpočinku čtyř významných pardubických osobností – Jana Kašpara, Jana Pernera, barona Artura Krause a Eugena Čiháka. V krajském městě se bude totiž v úterý konat druhý ročník Dne dopravy, a to přesně v den, kdy si připomínáme narození aviatika Jana Kašpara.

„Hlavním bodem programu je opět uctění památky Jana Kašpara u jeho zrenovované hrobky. Zajímavostí letošního ročníku bude zpřístupnění hrobky rodiny Krausových, která jinak veřejnosti přístupná není," vysvětlil předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

Blériot na nádraží?

Den dopravy se ale nebude konat jen na hřbitově, ale i na pardubickém vlakovém nádraží. Před nádražní halou by se měla objevit historická vozidla, uvažuje se také o tom, že v nádražní hale bude k vidění slavný Kašparův blériot.
„Na místě dnešního třetího nástupiště měl kdysi Jan Kašpar hangár. Proto je také v podchodu pod nástupišti umístěna pamětní deska," podotkl Jiří Kotyk.

Den dopravy nepřipomíná jen historii, ale i fakt, že jsou Pardubice významným dopravním uzlem. „Pardubice a celý kraj mají ideální polohu. Propojuje se zde dálniční síť s leteckou, železniční a vodní dopravou. Vděčíme za to mnoha historickým osobnostem," nechal se slyšet náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek.

Není bez zajímavosti, že s organizátory Dne dopravy budou spolupracovat i pardubické bary a restaurace, které budou od úterý nabízet Aviatické menu či Drink Jana Kašpara.

Program dne dopravy
DOPOLEDNE
10.00 Slavnostní otevření naučné stezky Hroby zakladatelů dopravy v českých zemích (u vchodu na starý hřbitov v ulici Pod Břízkami v Pardubicích)
10.30 Vzpomínkový akt u hrobu aviatika Jana Kašpara
Poté následuje zastavení u hrobů Eugena Čiháka, barona Artura Krause a Jana Pernera

ODPOLEDNE
13.00 Slavnostní otevření Dopravního centra České republiky v hale pardubického nádraží
13.00 – 16.00 Prezentace firem, dopravních systémů a dalších subjektů v nádražní hale a také před halou
13.30 Udílení čestných členství a děkovných listů Společnosti Jana Kašpara