Letos se dělníkům podaří obnovit dalších 85 metrů hradební zdi zámku, oprava potrvá maximálně tři měsíce. „Oprava postupně po kratších úsecích je výhodná pro hradby i pro nás – na opravu celé hradební zdi bychom těžko sehnali finance,“ konstatoval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Při rekonstrukci dělníci zcela odstraní stávající omítky a nátěry. Poté nanesou nové omítky, které odvádějí vodní páru obsaženou ve vzduchu a také vodu vázanou ve zdivu. Od toho si zřizovatel zámku především slibuje, že úpravy vydrží minimálně patnáct let.

„Chodím sem často a opravy mě nijak neruší. Myslím si, že je dobře, že se tady o to starají,“ řekla paní Vlasta, která k zámku chodí na procházky. Omítky trpí vlhkostí, kterou nepříznivě ovlivňují rozdílné výškové úrovně terénu kolem pardubického zámku. V minulých pěti letech Východočeské muzeum, které je zřizovatelem zámku, opravilo již 522 metrů zdi. Ve finále rekonstrukce by se hradby měly také barevně sjednotit.

Pardubická nemocnice se pyšní novou dominantou. Pro tuto chvíli největší dokončená zdravotnická stavba v historii Pardubického kraje otevřela své brány.
FOTOGALERIE: V Pardubické nemocnici se otevřel nový pavilon psychiatrie

„Valy pardubického zámku jsou svým rozsahem a zachováním jediným dokladem přechodové fáze fortifikace mezi gotikou a renesancí v celé střední Evropě,“ připomněl význam unikátního opevnění ředitel Libánek.

Hradební zeď je 1335 metrů dlouhá a již od svého vzniku byla chráněna omítkovou vrstvou. Opravy hradebních zdí řešil už Vilém z Pernštejna. Výstavba jej stála velké prostředky a hradby erodovaly již za jeho života. Eroze omítky i četné lokální statické problémy vedly už v minulosti k četným úpravám. Na hradbách se musely doplňovat odpadlé části, nebo přezdívat celé úseky zdiva od základu.

S financováním městu pomáhá i ministerstvo kultury. „Cena opravy na rok 2021 byla vysoutěžena za 1 096 969 korun bez DPH, z čehož většinu zaplatí ministerstvo kultury,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Naposledy se hradby opravovaly v letech 2002 až 2010, předtím v letech 1930 až 1931. Unikátní opevnění kolem zámku tvoří ve spodní části převážně kamenné zdivo, v horní polovině na něj navazuje cihlová zeď, která vznikla v období barokních úprav zámku.