Dnes už víme, kdo se stane, či již stal, jejím vítězem. Je to Hradec Králové. Dne 25. 6. 2019 na svém zasedání hradečtí zastupitelé definitivně a nezvratně schválili projekt na výstavbu stadionu v části Malšovice za částku 740 milionů korun. Do konce července prý vyberou zhotovitele stavby, v roce 2020 stavbu zahájí, aby tuto dokončili v průběhu let 2021 až 2022. Blahopřeji!

Upřímně závidím Hradečanům jejich vzdělané, akceschopné a hlavně k většinovým požadavkům občanů města vstřícné a empatické zastupitele.

A co naši pardubičtí zastupitelé… ?

Bez toho, aniž by dostali úkol či většinový souhlas od svých voličů, zastavili v dubnu letošního roku již v roce 2017 draze zaplacený a schválený projekt (proces) rekonstrukce a revitalizace nábřeží Labe a stávajícího fotbalového Letního stadionu.

Projekt za 533 milionů korun na revitalizaci tohoto rozsáhlého území se jim zdá předražený, v čemž lze úspěšně spatřovat pouhou demagogickou záminku, která má zakrýt skutečný záměr, dlouholetý cíl některých zastupitelů (ODS, TOP 09 a nově i Pirátů) – definitivně odstranit z onoho, jak oni říkají lukrativního, pozemku fotbalový stadion. A to z důvodů čistě komerčně-ekonomických, jakož i z důvodů hokejovému klubu v budoucnu ekonomicky konkurenčních.

Ze shora uvedených důvodů a skutečností nepovažuji dohodu stávající koalice o takzvané „etapizaci“ budoucí revitalizace tohoto území jako celku za relevantní a nevěřím v ní.

Ze strany převážně pravicových oponentů rekonstrukce především fotbalového stadionu bude tak jako v minulosti docházet ke zdržování a obstrukcím, aby poté následně došlo ke zřícení památkově chráněných tribun, které s klidným svědomím nechají ve formě pokuty zaplatit nám, daňovým poplatníkům. Tak jako jsme již marně zaplatili dvacetimilionový zavržený projekt. Inu co, z jejich osobních kont to není…

Po následujících zhruba dvou až třech letech dojde zřejmě k dohodě zastupitelů, že takto zdevastovaný fotbalový areál je nutné nabídnout developerům k smysluplnějšímu komerčnímu využití. Co myslíte, dopadne to tak, lze tomu zabránit?

Mgr. Aleš Trojan