Ubytovna v datech
2010 – z původně plánovaných bytů pro seniory se stává ubytovna. Drahé nájmy dotuje stát.

srpen 2013 – narůstající napětí mezi starousedlíky a nepřizpůsobivými kulminuje. Obcí koluje petice, zazdívají se zastávky.

září 2013 – mítink DSSS ve Ždánicích končí zásahem policejních těžkooděnců
leden 2014 – poslední obyvatelé ubytovnu opustili, objekt je zapečetěn

listopad 2014 – obec kupuje objekty ubytovny
současnost – demolice domu

Srpen 2013. Ve Starých Ždánicích na Bohdanečsku se zazdívají autobusové zastávky, existují soukromé kluby místo hospod, obcí koluje petice za obnovení pořádku. Srpen 2015, tři nové autobusové zastávky, kriminalita mizivá.

Rozdíl? Ubytovna ve Starých Ždánicích už není. Ani fyzicky. A už nikdy nebude. Obec se rozhodla objekt odkoupit a zdemolovat. Důvod byl nasnadě – neumožnit už znovu vznik ubytovny. Nutno dodat, že toto bylo zřejmě přání snad všech obyvatel obce.

Pět milionů za klid

Obec Staré Ždánice vydražila bývalé dva objekty ubytovny za cenu 3 650 000 korun. Celkově ale budou náklady obce vyšší. Dalších přibližně 1 400 000 korun spolknou náklady na demolici objektu. Pro vesnici, jejíž roční rozpočet se pohybuje v částce do sedmi milionů korun, to byla mimořádně náročná investice.

Dražby se nakonec účastnila pouze obec, jako jediný zájemce.

S odkoupením ubytovny nesouhlasil někdejší místostarosta a nynější zastupitel Josef Holub. Proti zvedl ruku jako jediný zastupitel.

„Přišlo mi, že to je zbytečné rozhodnutí. Do roka by nemovitost byla prodána v soudní dražbě a cena by mohla být klidně poloviční. Objekt byl předchozími nájemníky doslova vybydlen tak, že uvedení do obyvatelného stavu by případného zájemce vyšlo přespříliš draze. Ekonomický efekt pro obec byl tak koupí objektu nulový," komentoval Josef Holub.

Po ubytovně je klid

Odchod problémových obyvatel z ubytovny se ale nepromítl jen do zklidnění situace v obci, ale i policejních statistik. Zatímco v minulosti vyjížděli policisté do Ždánic co chvíli a v jednom případě se hlídka setkala i s hrozbou podřezání kvůli zadržení ženy, která na ně zaútočila, situace dnešních dní už je opět klidná a pokojná.

„Od zrušení ubytovny se míra hlášené kriminality vrátila do běžného průměru, který mají na Pardubicku srovnatelně velké obce," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Rodinné domky

Co bude s ubytovnou dále? Na místech dvou zdemolovaných domů se má opět stavět. Staré Ždánice kvůli tomu chtějí měnit územní plán.

„Plány jsou takové, že uvolněné parcely budou určeny k výstavbě rodinných domů," potvrdil starosta Starých Ždánic Jaroslav Hyhlík.