VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Nebýt trojkolky od táty, nejspíš bych v cyklistice nepokračoval"

Pardubice - Václav Machek jako jediný Východočech získal v roce 1956 stříbrnou medaili v jízdě tandemu na letních olympijských hrách v Melbourne.

12.8.2016
SDÍLEJ:

Václav Machek s archivním snímkem z plavby na lodi Vladivostok. Tehdy se československý tým vracel z Austrálie celé tři týdny. Na palubě kromě Václava Machka byla i gymnastka Eva Bosáková a 
legendární atlet Emil Zátopek. Foto: Archiv Václava Machka

Letos oslaví své 91. narozeniny, avšak energie ani čilý duch mu rozhodně nescházejí. Václav Machek se narodil 27. prosince 1925 ve Starém Mateřově a za sebou má účast na třech olympijských hrách. Na těch pro něj posledních působil jako trenér.
Jeho největším úspěchem je stříbrná medaile, kterou získal spolu s Ladislavem Foučkem v jízdě tandemů na olympijských hrách 1956 v australském Melbourne.

Jak jste se dostal k cyklistice?
Měl jsem jízdu na kole rád. Tak jsem začal jezdit na závody, co se tu v okolí pořádaly, a vítězil jsem na nich. Jednou mě pak na nějakém závodě viděl pan Berger, prodejce jízdních kol, a jedno takové závodní kolo mi půjčil. Začal jsem na něm jezdit a vyhrával jsem potom každou neděli. Vždy mi říkali: „Počkej, příští týden prohraješ!", ale já opět triumfoval. Porazil jsem dokonce Volprechta, mistra kraje z Holic. Zvítězil jsem nad ním v Holicích, pak také v Hradci. Tak jsem se postupně zlepšoval.

Vedli vás doma ke sportu?
Vůbec ne. Maminka mi umřela, když jsem byl malý a tatínek, když mi byly tři roky. Vychovávala mě tehdy moje sedmdesátiletá zlatá babička. Měl jsem takovou smůlu, že jsem si rodiče neužil. Proto jsem šťastný za své děti, že jim prostě dám, co můžu a že vědí, že mají tátu.

Václav Machek na archivních snímcích z dob své největší slávy, kdy aktivně závodil v cyklistice.

Zkoušel jste za mlada ještě nějaký jiný sport, nebo byla cyklistika jasná volba?
Hrával jsem poměrně dobře fotbal za Popkovice. Jenže jednoho dne přijel můj strejda a povídal mi: „Hele, babička mně říkala, že ráno jezdíš na kole a odpoledne hraješ fotbal. Co si myslíš?".
Vynadal mi a řekl, že buď budu dělat jedno, nebo druhé a zase odjel.

Co tedy rozhodlo o cyklistice?
Doteď pořádně nevím, čím to bylo. Snad tou starou tříkolkou, co mi tatínek koupil a válela se nám na zahradě. Neměla už ani přední, ani zadní kola, jenom rám. Tatínek mi ji koupil měsíc před tím, než umřel. Dal za tu trojkolku tehdy celou výplatu. Trojkolka nakonec vedla ke kolu a já jsem si říkal, jestli to tak tehdy tatínek viděl a dal jsem se na cyklistiku.

Když jste začínal závodit, tak jste byl poměrně úspěšný…
Vyhrál jsem všechno, co jsem jel. Měl jsem těch cen plný pokoj. Manželka mi nadávala, že je nebude utírat. Pak jsem ale sehnal kupce, který ty trofeje dal do muzea v Čáslavi. Moje stříbrná medaile z Melbourne je ale jinde. Ta je teď vystavená v New Yorku, kam jsem ji po dobu konání olympiády zapůjčil.

Jak vzpomínáte na svou první olympiádu v roce 1952 v Helsinkách?
Moc rád na to celé vzpomínám. Zátopek tam udělal tři zlaté medaile a všichni jsme mu fandili. Byla to úžasná atmosféra. Jel jsem tehdy do Finska i s manželkou a naším malým Karlem. Kluci mi pomáhali nosit kočárek do schodů, ale to víte, to je už 60 let, na to si dnes nikdo nevzpomene.

ZLATO JIM UNIKLO 
O ŠÍŘKU GALUSKY

Na té druhé v Melbourne jste získal v tandemu stříbro. Jak jste se na závod připravoval?
Trénovali jsme dva měsíce na milánské dráze Vigorelli v Itálii. Byli jsme tam já, Cihlář a Fouček s tím, že dva nejlepší trenér vybere do Austrálie. Cesta pro jednoho tehdy stála sto tisíc, to byly hrozné peníze. Při jízdě tandemu jsme s Ladislavem Foučkem zajeli čas 10:01, což byl nejlepší světový čas. A tak se rozhodlo, kdo pojede.

Nakonec jste s Foučkem získali v závodu stříbro.
V druhém semifinále Sovětů s Němci to skončilo pádem Němců. Tehdy jsem si říkal, že je to dobré, že budou mít otlučené ruce a nohy a moc jim to nepůjde. Jenže se tím vrátila do hry námi vyřazená Austrálie. Nakonec jsme dostali na frak a zlato nám uniklo o šířku galusky.

Byl to velmi těsný a vypjatý závod, jak jste na jeho výsledek reagoval?
Byl to pech! Nevyhráli jsme mojí blbostí. Dosud si to vyčítám. Ale i přes to ten pocit, když jsme s Láďou stáli na stupni vítězů a hráli naši hymnu – to se nezapomíná. Vlála naše vlajka, lidi křičeli. Byl jsem tehdy hrdý na náš úspěch.

Proč by měl být únik zlata vaší vinou?
Když jsme měli 20 metrů do cíle, tak mi vedlejší jezdec zavadil o loket. Zdvihl jsem ruku, abych protestoval. Částečně jsem doufal, že Australany diskvalifikují. Jenže v momentě, kdy jsem tu ruku zdvihl, tak mi došlo, jaká je to hloupost – jsme přece v Austrálii, co když nevyhrajeme? Takže jsem rychle chytil řidítka a šlápl na to. Na vítězství to už ale nestačilo, Australané byli rychlejší o šířku gumy. Stále si to vyčítám, proč jsem byl tehdy tak hloupý.

Když jste přestal závodně jezdit, tak jste se začal věnovat trénování. Je to tak?
Ano. Nastoupil jsem v roce 1957 jako trenér Dukly Pardubice. Připravoval jsem třeba tandem Mikulšica – Škvarenina na olympijské hry v Římě 1960. Rukama mi prošel i vítěz ve stíhacím závodě jednotlivců v Tokiu 1964 Jiří Daler nebo mistři světa v tandemu Ivan Kučírek a Miloš Jelínek.

NA TRENÉRA MACHKA 
SI NIKDO NEPŘIŠEL

Byl jste přísným trenérem?
To víte, že ano. Kluci si na mě nepřišli. Když jsem trénoval Jirku Dalera, tak se mě pokusil při jednom tréninku oblafnout. Měl jet čtyři kilometry na čas, jenže viděl, jak se tam bavím 
s chlapama a nedávám pozor, tak dělal opičky a nejel pořádně. Takže jsem za ním večer přišel a povídám mu, ať se hlásí u podplukovníka, že půjde do služby. A ať si ze mě podruhé nedělá srandu. Trvalo mu to deset minut, než za mnou přišel 
a zeptal se, jestli by to mohl jet ještě jednou. Samozřejmě jsem mu to dovolil. Zajel tehdy český rekord. Řekl jsem mu tenkrát: „Vidíš, Jirko! Proč ze mě děláš při tréninku vola? Vždyť já jsem byl závodník jako ty a poznám to".

Jak poznáte podvádění?
Jako sportovec to už vidíte. Na zádech, na nohách. Dnes, když Jirku jednou za rok vidím, tak se tomu spolu smějeme a on mi vždycky říká: „No jo, na vás nešlo vyzrát a oblbnout vás".

Sledujete teď olympiádu 
v brazilském Riu de Janeiro a porovnáváte, jak závodníci jezdí?
Zrovna teď jsem se díval na cyklistické závody žen. Na těch holkách je vidět, jak jedou a dávají do toho všechno.

Co říkáte na myšlenky olympijského parku, který je 
i v Pardubicích?
Rád bych se tam zašel podívat, hlavně na cyklistiku. To víte, chtěl bych se mrknout na ty stroje, na kterých se dnes jezdí. Všechno vybavení je moderní, o něm se nám tehdy ani nezdálo. Když se podívám na ty krásné dresy, co závodníci mají – my měli jenom rudou hvězdu a nic jiného. I ta kola jsou naprosto jiná a lehká, dnes váží okolo čtyř kilo.

Kolik vážilo vaše kolo, když jste závodil?
Dvacet!

Václav Machek na archivních snímcích z dob své největší slávy, kdy aktivně závodil v cyklistice.

Takže z vašeho hlediska se sport v dnešní době posunul dopředu?
Určitě. Už jenom když se porovná, kolik berou vítězové olympiády. Já tehdy za svou stříbrnou medaili dostal nový jízdní aparát, kdežto dnes dostane takový medailista třeba milion korun. A to je jenom zlomek těch věcí, co jsou dnes jinak. Když jsem závodil, tak jsme ani neměli profesionálního trenéra. Cvičil nás Doucek, který nikdy na kole ani nejezdil, ale protože byl člen komunistické strany, tak mohl dělat trenéra.

Když jsme u těch změn, jak jste vůbec tehdy cestovali do Austrálie?
Letěli jsme tam týden. Každý den jsme přesedali na jiné letadlo. Dnes je to také všechno jinak. Ovšem daleko horší byla cesta z olympiády zpátky.

Jak to?
Zpátky jsme museli lodí. Údajně proto, že naše letadlo mělo poruchu. Jenže to víte, tehdy se něco dělo 
v Maďarsku a oni nás přes něj radši nechtěli pustit. Pluli jsme na lodi Vladivostok tři týdny, zatímco letadlo dorazilo do Prahy úplně prázdné.

Jak jste tak dlouhou plavbu snášel?
Špatně, dostal jsem mořskou nemoc. Většinu plavby jsem ležel a pil čaj. Vedle mě byla gymnastka Eva Bosáková, tak jsme tam trpěli spolu. Dnes už by se pochopitelně něco takového nestalo, aby Sověti „zachraňovali" československý tým na lodi. Jsem rád, kam se to posunulo. Jak ve sportu, tak i v normálním životě.

Eliška Kolmanová

Autor: Redakce

12.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Pracovník/pracovnice úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Vymezeno pro OZP, Zkrácený pracovní úvazek ,nebo dohoda,úklid kanceláří ,doplňování hygienických potřeb..Nabízíme zkrácený pracovní úvazek 15 až 20 hodin / týden.(pracovní doba dle 16:00 -19:00hod.)., Nástup možný ihned.Hodinová mzda od 100,-Kč/hod. osobní ohodnocení ,příplatky, Nabízíme profesionální zaškolení, zázemí stabilní firmy,nástup možný ihned, Náplň práce:úklid kancelářských prostor ,WC,doplňování hygienického materiálu., Požadujeme :spolehlivost,zkušenosti s úklidem., , Zaměstnanecké výhody: Nabízíme profesionální zaškolení, zázemí stabilní firmy, zaměstnanecké výhody, ovlivnitelná složka mzdy,osobní přístup., Nástup možný ihned., , První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Andílci s.r.o. - pracoviště, nábřeží Závodu míru, č.p. 2739, 530 02 Pardubice 2. Informace: Radovan Anděl, +420 724 003 122.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 000 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 100. Poznámka: Místo výkonu práce Staré Čívice - U Panasonicu 266, Požadujeme dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, trestní bezúhonnost. , Zaměstnanecké výhody: zajišťujeme ubytování. , Místo je vhodné pro absolventy. , První kontakt telefonicky (PO - PÁ 8:00 - 16:00), e-mailem nebo osobně - 17. listopadu 238, Pardubice.. Pracoviště: Wp xawax job s.r.o - pracoviště panasonic automotive systems czech, s.r.o., U Panasonicu, č.p. 266, 530 06 Pardubice 6. Informace: Jana Kalousková, +420 774 762 361.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 15 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Lesní dělník/dělnice - pěstební činnosti. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Kladina - Sezemice. , První kontakt osobně.. Pracoviště: Kamenický s.r.o. - pracoviště, 533 04 Sezemice. Informace: Lubomír Kamenický, +420 776 888 021.

Služby - Služby Ostatní služby 23 000 Kč

Pracovníci odvozu a recyklace odpadů Mistr/ová třídící linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Rybitví., Nástup možný IHNED. , Vedení provozu třídící linky druhotných surovin. Náplň práce je převážně (70%) manuálního charakteru (obsluha strojů VZV, JCB, Bobcat), kancelářská práce (vážení,vedení evidence,výkazy strojů,), Zaměstnanecké výhody: Stravenky,13. plat, 5 dní dovlené navíc,, První kontakt e-mailem - prosíme o zaslání životopisu.. Pracoviště: Třídící linka a překladiště odpadů, areál provozovny sk-eko pardubice, Veverkova, č.p. 1, 533 54 Rybitví. Informace: Jiří Motyčka, .


Ilustrační foto

Hokejbal: Přelouč předvedla na závěr výkony jako den a noc

Bohuslav Sobotka.
AKTUALIZOVÁNO
10

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

V pátek začíná výstava, která poradí kam na dovolenou

Pardubice – V pátek začíná v pardubickém centru Ideon dvoudenní výstava Region Propag věnovaná cestování a rodinné dovolené.

Sokolové si doma narovnali pokřivená záda...

Pardubice – Hurá na prázdniny! A letos si je pardubičtí florbalisté opravdu zaslouží. Vždyť poprvé v historii klubu postoupili do play off nejvyšší soutěže.

ON-LINE: Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí. 

Kontrabasista a člen J.A.R. Robert Balzar hraje v Divadle 29

Pardubice – Divadlo 29 ve čtvrtek nabídne od 20 hodin koncert uskupení Robert Balzar Trio.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT