„Je to již pátá věznice, kterou takto navštěvuji. Důvodem těchto cest je především to, že se chci přesvědčit, jak na tom české věznice skutečně jsou. Hodláme v některých případech využívat více alternativních trestů a ulehčit tím českému vězeňství a třeba právě pardubickému zařízení. To je totiž vězení s dozorem určené pro ty ,lehké‘ případy,“ uvedl Moulis.

„Pardubická věznice je specifická v tom, že zde jsou umístěni kromě zdravých i vězňové s různým stupněm zdravotního postižení. V celkovém pohledu jsme i my mírně přeplněni, ale jen v jistém směru. Týká se to pouze některých oddělení, jiná jsou naopak nevytížená,“ konstatoval ředitel pardubické věznice Jiří Tregel.

„Myslím, že v určitých případech by se alternativní tresty vyplatily více než prosté odnětí svobody. Představme si situaci, že člověk zavřený třeba v pardubickém vězení po určité době dostane šanci vykonat zbytek trestu formou veřejně prospěšných prací. Taková kombinace by pomohla snížit počet trestanců a přinesla by i lepší výchovný efekt na samotné vězně,“ vysvětlil Martin Moulis