První podezření na ebolu v České republice se objevilo na pardubické univerzitě. Smrtelná nemoc tak je velkým tématem i mezi vysokoškolskými studenty.

Smrtelná nemoc?

„O tom, že hrozí ebola, jsem se doslechl z médií už dříve, ale nevěnoval jsem tomu pozornost. Smrtelných hrozeb už tu bylo několik a nikdy to nezasáhlo mě, ani moje okolí. Ve středu odpoledne jsem šel ze zápisu a u koleje D jsme viděli sanitku, několik lidí ve speciálních oblecích a od města přijížděly hasičské vozy. Přišlo mi to zvláštní, ale nenapadlo mě si to spojit s nějakou smrtelnou nemocí. Až když jsem večer přijel domů, uviděl jsem na sociální síti Facebook článek, v němž se psalo, že u studenta z Tanzánie bylo podezření na nákazu ebolou," uvedl student Pavel Chvojka.

Mají strach?

Studenti Univerzity Pardubice se ale v současné době eboly nebojí. „Teď, když to není potvrzené, je mi to jedno. Kdyby se to potvrdilo, strach bych určitě měla," řekla studentka Lenka Kardašová.
Někteří toto téma dokonce chápu jako vykonstruovanou paniku. „Pokud by byl nějaký problém, už by se zakročilo a dělaly by se určité zdravotní kontroly lidí z těchto zemí. Jestli je to těm nahoře jedno, tak se planetě zase o něco uleví," konstatovala studentka Lucie Burdová.

Jiní už ebolu vnímají jako aktuální problém. „Samozřejmě se bojím smrti. Nechci umřít a nechci, aby umřel někdo z mých blízkých. Ale zrovna ebola je něco, o čem vím jen to, co mi někdo řekne, a asi proto si pořád neuvědomuji, že je to tak vážná věc. Ebola mě zatím nijak neděsí. Ale po středě si začínám uvědomovat, že už to není jen nějaké téma v médiích," prohlásil Pavel Chvojka.

Stejná planeta

Že by se Pardubáci začali studentům z Afriky vyhýbat, alespoň zatím ale nehrozí.
„O tom, že se na pardubické univerzitě objevilo první podezření na ebolu, jsem se dozvěděla z rádia. Zatím to nevnímám jako hrozbu a studentů z Afriky se nebojím," poznamenala studentka Kateřina Školoudová.
S tím souhlasí i Pavel Chvojka. „Myslím, že je stejná pravděpodobnost, že se nakazím od nich, jako že se nakazím od někoho, kdo už s nimi v kontaktu byl. Stejně všichni sdílíme jednu planetu," prohlásil student Univerzity Pardubice.

„Ebola? Hlavně nepodléhat panice"

O informace o ebole je velký zájem i mezi pardubickými cestovateli. „Lidé tento problém vnímají a sledují, často o něm čtou v médiích, takže se nás dotazují více než dříve. Na toto onemocnění se ptají i lidé, kteří míří jinam než do Afriky," uvedl pro Pardubický deník Pavel Slezák ze Střediska očkování a cestovního lékařství.

A co těmto lidem radí? „Hlavně nepodléhat panice. Riziko nakažení je pro cestovatele malé, ebola se totiž přenáší pouze přímým kontaktem s nakaženým," řekl lékař.

Do destinací, kde ebola řádí, ale jezdit nedoporučuje. „Ne ani tak kvůli možnosti nakažení, jako spíše z organizačních důvodů. Ebola už je hodnocena jako humanitární katastrofa, takže do postižených zemí je těžké se dostat. Opravdový problém ale může nastat při odjezdu. Pokud má cestovatel třeba zvýšenou teplotu, i kdyby to bylo jen o několik málo stupňů, už se nemusí dostat zpátky," vysvětlil Pavel Slezák.
Ebola ale pochopitelně není jediná nemoc, o kterou se pardubičtí cestovatelé zajímají.

„Vždy se lidem snažíme sdělit co nejvíce informací o rizicích, která jim hrozí v jejich cílové destinaci, a případně doporučíme vhodná očkování. Nejčastěji je upozorňujeme na možnost střevních problémů, břišní tyfus a žloutenky," doplnil Pavel Slezák ze Střediska očkování a cestovního lékařství.

(len, šim)