Sdělil to předseda představenstva Bytového družstva Milheimova Petr Sýkora.
Firma byty začala stavět v roce 2007, před dvěma lety ale zkrachovala a nedokončila 68 bytů a 48 garáží. Lidé byli bez bydlení i peněz. Založili proto družstvo a byty dostaví.

„Neváhal jsem ani minutu. Mám tam kompletně zaplacené dva byty skoro za tři miliony korun. Přes konkurz bychom dostali zpátky nějakých 15 procent,“ řekl Sýkora.

Zástupci družstva museli sehnat úvěr, ale banky jim nechtěly vyhovět, nakonec u jednoho finančního ústavu uspěli. Na dostavbu bude družstvo navíc potřebovat asi 50 milionů korun bez daně.

„Zbývá tam neprodaných 24 bytů, z toho dofinancujeme dostavbu. Družstvo si na konci ještě bude muset vzít úvěr,“ poznamenal Petr Sýkora.
Všichni majitelé bytů, kteří na dokončení čekají marně už dva roky, zaplatí za své byty o pět až deset procent víc, tedy i stovky tisíc korun navíc, než předpokládali. Stavební práce by podle Sýkory mohly začít už teď v zimě, stěhovat by se majitelé bytů mohli v prosinci příštího roku.

Republikový primát

V republice šlo o vůbec první dražbu, kdy se v insolvenci ocitl nedokončený developerský projekt. Podle obchodního ředitele společnosti Naxos Libora Nevšímala v budoucnu nemusí být ojedinělý.

„Je to první vlaštovka, v tomto případě by už jaro dělat mohla,“ prohlásil Nevšímal.
Ví o dvou developerských projektech, které by se mohly dražit příští rok.
Výjimečné na bytovém komplexu bylo, že kupci zaplatili 100 procent a domy byly téměř dokončené. Tato varianta se zřejmě v dražební síni opakovat nebude.

(zr, čtk)