Léčebné lázně Bohdaneč se, stejně jako ostatní lázeňská zařízení, připravují na změnu podmínek, za kterých budou poskytovat hrazenou lázeňskou péči.

Ministerstvo zdravotnictví loni v prosinci odsunulo o půl roku svůj záměr uvést do života nový indikační seznam lázeňsky léčitelných chorob, který znatelně zredukuje rozsah lázeňské péče hrazené z prostředků zdravotního pojištění.

Sníží se počet dní

Vyhláška by také měla snížit počet dní hrazených pojišťovnou z 28 na 21 a lidé si budou muset více doplácet na pobyt. Zástupci lázeňských zařízení, která jsou nyní z velké části závislá na pojištěncích, se obávají, že pokud začne vyhláška od 1. července platit, nastane další úbytek nejen klientů, ale i tržeb.

Poslanec Jiří Skalický (TOP 09 a Starostové) při své návštěvě lázní v doprovodu starostky města Květoslavy Jeníčkové uvedl: „Vybavení a služby, které Léčebné lázně Bohdaneč poskytují klientům z hlediska odborné, rehabilitační a léčebné péče jsou na velmi vysoké úrovni."

Zahraniční klienti

Vedení lázní na nové podmínky zareagovalo. „Samozřejmě, že hledáme možnosti, jak šetřit náklady. Loni jsme snížili počet zaměstnanců a nabízíme lázeňské pobyty pro samoplátce. Již dlouho hledáme i nelázeňské formy využití našeho zařízení, například relaxační a wellness pobyty a další využití kongresových a ubytovacích kapacit, které máme na vysoké úrovni. V tom vidíme velký potenciál pro další rozvoj služeb," uvedl obchodní ředitel  bohdanečských lázní Jiří Vitík.

Vedení lázní také oslovuje zahraniční klientelu především ve východních zemích. V těchto dnech se například účastní veletrhu cestovního ruchu v Moskvě.

V tomto směru nabídl Jiří Skalický pomoc. Je členem meziparlamentní skupiny přátel zemí Středního a Blízkého Východu, jejichž zástupci hledají i v naší zemi možnosti rozšíření lázeňského pobytu pro rehabilitační a poúrazové léčby.

Jiří Skalický lázním proto nabídl konkrétní možnost zprostředkování kontaktů se zástupci ambasád těchto zemí tak, aby jim i toto lázeňské zařízení mohlo nabídnout své služby.

„Rozvoj další spolupráce se do budoucna rýsuje s pardubickým civilním letištěm, které již nyní dopravuje klientelu z Ruska. Pobyt v bohdanečských lázních by se také měl dostat do nabídek cestovních kanceláří," navrhl další pomoc Jiří Skalický.