Druhý ročník této soutěže už ale svého vítěze zná. Stal se jím fríský vraník 1341 Baron fan Odingastate (na snímku). Spolu s koňmi, kteří se umístili na druhém až čtvrtém místě, bude dekorován v sobotu 3. září během výstavy.

Letošní vítěz se narodil v Holandsku

„Fríský vraník 1341 Baron fan Odingastate zvítězil v anketě Nejkrásnější kůň České republiky 2011 naprosto s přehledem. Na internetových serverech Jezdectví a Equichannel, na nichž probíhalo hlasování, bylo odevzdáno celkem 3760 hlasů. Zmíněný jedenáctiletý hřebec jich získal 903, tedy 24 procent,“ uvedl PR manažer Dostihového spolku Dušan Korel.

Vítěz se narodil v Nizozemsku u chovatelky Hilde Schramové a patří Gabriele Jašurkové Mikutové ze Střezova na Žatecku. Kromě mimořádného exteriéru disponuje i kvalitním původem a proto nepřekvapuje, že jako jediný u nás získal povolení k připouštění klisen v rámci fríské plemenné knihy.
Druhé místo obsadil achaltekinský plnokrevný kůň 1086 Damask, třetí byl velmi překvapivě hřebec plemene appaloosa 1113 Besanson Behistom.

Nejpopulárnější koňská plemena

Z kvarteta „nejkrásnějších“ reprezentuje jedině 1113 Besancon Behistom českou produkci – jeho chovatelkou je Alena Homolová z Hříměždic.
V letošním druhém ročníku ankety se představilo pětadvacet nejpopulárnějších a nejrozšířenějších plemen, která jsou chována v České republice. Úvodní hlasování probíhalo v šesti divizích – malá plemena, chladnokrevná plemena, historická plemena, westernová plemena, orientální plemena a sportovní teplokrevná plemena. V každé divizi se hlasovalo patnáct dnů.

Z úvodního hlasování vzešla finálová desítka – tvořili ji vítězové jednotlivých divizí a další čtyři koně s nejvyšším počtem hlasů. „V úvodním kole byl nejúspěšnější právě Baron fan Odingastate, ovšem ve finále se začínalo od nuly. I v něm však nejvíce hlasující zaujal právě tento fríský vraník,“ dodal pro náš Deník Dušan Korel. (saf)