Středočeským Říčanům s celkovým hodnocením 10 bodů patří v letošním Indexu kvality života celostátní prvenství. Špatně si však v žebříčku, který sestavila společnost Obce v datech, nevedou ani některá města v Pardubickém kraji. Nejlépe je na tom Litomyšl se 6 body, většina dalších měst se pak pohybuje mezi 4 až 5 body. S dvěma výjimkami. Pouhé 2 body a 2,7 bodu získala Moravská Třebová a Králíky (po rozkliknutí odkazů se dozvíte detailní hodnocení podle kritérií).

Podívejte se, jak v jednotlivých kategoriích dopadlo vaše město - ZDE

Index kvality života porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví a životního prostředí, materiálních podmínek a vzdělání i vztahů mezi lidmi v celkem 206 českých obcích s rozšířenou působností.

Právě Moravská Třebová dopadla nejhůř z východních Čech, další města s méně než dvěma body najdeme jen na severní Moravě a v severozápadních Čechách.

Obchvat Svitav je hotový, oficiálně bude otevřený 19. prosince.
VIDEO: Exkluzivní projížďka po obchvatu Svitav. Řidičům se otevře v úterý

Naopak Litomyšl se 6,0 body je společně s Hradcem Králové druhým až třetím nejlepším východočeským městem pro život, nejvíce na východě Čech zabodoval Rychnov nad Kněžnou se 6,3 body, který je celorepublikově z 206 hodnocených měst třináctý.

Index porovnává obce s rozšířenou působností včetně Prahy podle 29 ukazatelů. Ty jsou rozděleny do tří hlavní kategorií:

zdraví a životní prostředí - zahrnuje ukazatele jako dostupnost zdravotní péče, zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí
materiální zabezpečení a vzdělání – zahrnuje ukazatele jako zaměstnanost, ekonomická úroveň a vzdělání
vztahy a služby – zahrnuje ukazatele jako dostupnost služeb, doprava, bezpečnost a aktivita a pohyb občanů

Mezi 29 proměnných patří např. úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení a vzdělání), dostatečnost služeb či vztahy mezi lidmi (například ve formě existence místních spolků). Na sestavování indexu pracuje firma Obce v datech se společností Deloitte a využívá data Českého statistického úřadu, Úřadu práce ČR i dalších institucí.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Exkluzivní projížďka po obchvatu Svitav. Řidičům se otevře v úterý

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková