Nejlepší školou v kraji je podle úspěšnosti žáků u státních maturit Gymnázium Dašická v Pardubicích. V celostátním žebříčku získalo sedmou příčku. Takovým dobrým umístěním se další škola v Pardubickém kraji pyšnit nemůže. Téměř polovina ze 136 maturantů absolvovala s vyznamenáním.

Druhé nejlepší gymnázium v Pardubickém kraji je v Ústí nad Orlicí. Následuje pardubické Gymnázium Mozartova, které stojí až za více než stovkou jiných gymnázií v Česku.

Mezi středními odbornými školami bodovali v Pardubickém kraji maturanti z průmyslovky v Letohradu.
„Pro rodiče je to dobrý signál, že naše škola je kvalitní. Sedmdesát až osmdesát procent žáků dál pokračuje ve studiu na vysoké škole,“ uvedl Martin Prikner, ředitel Průmyslové střední školy Letohrad.

Na krajskou druhou příčku mezi odbornými školami se dostala Střední zemědělská škola v Lanškrouně. Pardubická Střední průmyslová škola elektrotechnická a VO je třetí.

Kdo je nejhorší?

Školy s nejhorším skóre ministerstvo školství nezveřejní. Nechce, aby o tyto školy rapidně klesl zájem. Podle ministra Josefa Dobeše se výsledky stejně každý dozví sousedskou šuškandou. Maturant má totiž právo přijít do školy a ptát se tam po celkových výsledcích.

A co ostatní rodiče, kteří chtějí vědět, která škola jejich dítě nejlépe připraví na maturitu? Výsledky by měly být k dohledání ve výročních zprávách škol.

Výsledky škol

Gymnázia (v kraji, celostátně)

Dašická Pardubice (1., 7.)
Ústí nad Orlicí (2., 88.)
Mozartova Pardubice (3., 105.)

Střední odborné školy

Průmyslová Letohrad (1., 283.)
Zemědělská Lanškroun (2., 354.)
Elekrotech. Pardubice (3., 376.)

(svp)