Američtí vojáci navštívili v neděli večer Pardubický pivovar. Do areálu je přivezly z kasáren tři autobusy. Nedorazili jen ti, co měli službu či hlídku. Na uvítanou dostali vojáci na ochutnání zdejší specialitu – devatenáctistupňové tmavé pivo Pardubický Porter, které letos slaví 125. výročí. Poté si měli možnost prohlédnout varnu a tanky s pivem ve sklepení pivovaru.

Pak se přesunuli do pivovarské restaurace na večeři. Z původně zamýšlené procházky nočními Pardubicemi nakonec kvůli nepříznivému deštivému počasí sešlo.

Poprvé v pivovaru

Většině amerických vojáků to ale viditelně nevadilo a v areálu pivovaru se skvěle bavili a líčili své zážitky ze spanilé jízdy Českou republikou.

„Při spanilé jízdě jsme zažili neuvěřitelnou směsicí emocí. Když jsme přijížděli na české hranice, zahlédli jsme pár lidí, kteří nám dávali najevo, že nejsou příliš nadšení z toho, že tudy projíždíme. Byli dost rozčilení. Samozřejmě jejich názor respektujeme. Ale pak jsme napříč celou Českou republikou viděly ty ohromné davy lidí, to neskutečně vřelé přijetí, které se nám od Čechů dostalo. Takovou pohostinnost jsme absolutně nečekali a nikdy v životě nezažili. To byl neuvěřitelný zážitek. Rád bych se do Česka ještě někdy v budoucnu vrátil," konstatoval Christopher Shutswell, který zároveň poprvé v životě navštívil pivovar.

„Nikdy předtím jsem v žádném jiném pivovaru nebyl. Byla to zajímavá návštěva. A pardubické pivo chutnalo opravdu skvěle," rozplýval se americký voják. A hned se k němu přidal jeho kolega Jason Wright:
„Když se zeptáte kohokoliv z kluků, dostanete podobnou odpověď. Nikdo z nás nikdy nic takového u armády nezažil. Tato spanilá jízda patří k nejsilnějším zážitkům mého dosavadního života. Myslím, že to je vzpomínka, která člověku zůstane celý život. Bylo to něco neskutečného, když jsme viděli, kolik lidí ho při spanilé jízdě vítá. Byli jsme opravdu šťastní. Ten pocit se asi nedá dost dobře popsat a slova na to nestačí. Možná to bude znít trochu pateticky, ale prostě nám to připadalo, jako kdybychom byli jako jedna velká rodina," prohlásil americký seržant Jason Wright.

Pivo a perník

„Jsem rád, že jsme i při cestě mohli alespoň trochu vnímat ty krásy, které Evropa a její kultura nabízí. Evropu jsem si zamiloval a až mi skončí služba u americké armády, přál bych si zůstat v Evropě. Právě kvůli jejímu nesmírnému kulturnímu bohatství a velmi přátelským lidem," poznamenal Jason Wright, jemuž zachutnal i Pardubický Porter. „Má vynikající chuť a v kombinaci s pardubickým perníkem to byla velmi zajímavá kombinace," dodal.
To potvrdil i Carlos Salazar: „Miluji pivo a to pardubické bylo opravdu výtečné. Také perník byl velmi lahodný," potvrdil Carlos Salazar.

„Při této spanilé jízdě jsme se přesvědčili o tom, jak pohostinná je vaše země. Lidé, kteří nás nikdy předtím neviděli, nás vítali, jako kdybychom byli součástí rodiny. To bylo něco neuvěřitelného! Neskutečný pocit! Byla to úžasná cesta. Viděli jsme různé země a nasbírali jsme takové množství zážitků, které si budeme pamatovat do konce života," doplnil.

„Přišlo mi to jako jeden velký nádherný sen. Nemohli jsme uvěřit tomu, kolik lidí nás přišlo přivítat. I když bylo nepříznivé počasí, pršelo, tak to Čechy neodradilo a mávali nám, podpořili nás. Byla to nádhera, neuvěřitelný zážitek," prozradil Deleon Rodriguez. I pro něj šlo o premiéru v pivovaru. „Nikdy jsem na vlastní oči neviděl, jak se vaří pivo. Zajímavé," podotkl.

„Opravdu mile nás překvapilo, jak vřele nás Češi přivítali. A to nejen podél cesty, ale i teď v Pardubicích. Vždyť i v pivovarské restauraci se s námi lidé bavili, usmívali se na nás, fotili se s námi. Byli velmi přátelští. Jsme za to opravdu šťastní," přiznal další z mnoha amerických vojáků, s nimiž měl možnost Deník během setkání v Pardubickém pivovaru hovořit.

Vděční vojáci

Na amerických vojácích bylo vidět, že to nejsou jen hrané a naučené odpovědi. Spanilou jízdu po České republice si evidentně užili, stejně tak jako návštěvu Pardubického pivovaru. Neustále opakovali, jak jsou vděční za tak milé přijetí, snažili se učit česká slovíčka a neustále děkovali za množství dárků, které po cestě od Čechů dostali.

„Česko? To je ráj! Když člověk ochutná české pivo, tak zjistí, že je nejlepší na světě. A když se člověk podívá na české holky, vidí, že jsou nejkrásnější na světě. Sem se chceme vracet každý týden," pravili jako jeden muž členové americké vojenské kolony.

Pivo jim chutnalo

„Jsme rádi, že návštěva amerických vojáků v Pardubickém pivovaru měla skutečně srdečnou, velmi přátelskou atmosféru. Potěšilo nás, že všichni jsme byli naladěni na stejnou notu. Byli jsme vděční za tu možnost pochlubit se Američanům s výrobou našeho piva. Ukázali jsme jim, jak se pivo vaří a samozřejmě ho měli možnost ochutnat. Bylo na nich vidět, že byli spokojení," usmíval se předseda představenstva Pardubického pivovaru Leoš Kvapil.

„Někteří z nich už nám v neděli večer naznačovali, že mají zájem být hlavními distributory pardubického piva pro Ameriku. Byla to úžasná návštěva. Hoši byli usměvaví, přátelští, příjemní, nenastal žádný problém. Pivo jim evidentně chutnalo, hlavně Pardubický Porter. Co si přát víc," položil řečnickou otázku ředitel Pardubického pivovaru Petr Nosek.

Americkým vojákům se skutečně z Pardubického pivovaru nechtělo. Odjížděli odtud až pár minut po jedenácté hodině večerní.