Nejméně proočkovanou obcí v kraji jsou Selmice na Pardubicku. Zde se naočkovat nechalo pouze 26,6 procent populace. Z celkových 169 obyvatel tak v obci žije 124 nenaočkovaných lidí nad 16 let. Starostka obce Marie Kesnerová věc odmítla komentovat.

„Svůj názor na to mám, ale vyjadřovat se k tomu nebudu,“ řekla redakci Deníku.

Naopak nejlépe v celém kraji je na tom Pustina na Orlickoústecku. Právě odtud hlásí nejvíce naočkovaných obyvatel v celém Pardubickém kraji. Z celkového počtu 51 obyvatel nad 16 let se zde naočkovat nenechalo pouze deset místních. Podle starosty Josefa Šplíchala je za vysokou proočkovaností především věkový průměr obyvatel. „V naší obci žijí převážně starší lidé.„Ty jsme motivovat nijak nemuseli, sami se k očkování přihlásili,“ vysvětlil.

Počty naočkovaných v obcích napříč Pardubickým krajem se ale značně liší. Nejlépe si vede okres Chrudim, kde řada měst a vesnic překonala vyšší podíl naočkovaných, než činí celorepublikový průměr. Obdobně jsou na tom také obce na pomyslných hranicích okresu Svitavy. Více než 65 procent obyvatel je naočkováno například v obcích Sádek, Sloupnice a z Pusté Rybné hlásí už více než 75procentní proočkovanost.

Kompletní přehled za celé Česko, interaktivní grafy a grafiky najdete zde:

Očkování proti covidu v obcích.
Jak se očkuje v českých obcích: Zaostává především pohraničí

Nižší proočkovanost vykazují obce v Orlických Horách, nejhůře je na tom Dolní Morava, kde stále není naočkována ani polovina populace. Naopak v podhůří za poslední měsíc podíl lidí s očkováním proti covid-19 vzrostl, mimo jiné i díky návštěvě očkovacího kamionu. To potvrdil také starosta Letohradu Petr Fiala.

„Mobilní truck určitě pomohl vyšší proočkovanosti v našem městě,“ řekl Deníku a dodal, že ho těší, když lidé nepodléhají dezinformacím ohledně očkování a svým rozhodnutím přispívají ke kolektivní imunitě. Během jednodenní návštěvy mobilního očkovacího kamionu totiž na místo dorazilo 420 zájemců.

„Některé lidi už museli zdravotníci odmítat,“ dodal Fiala. Velký zájem o očkování bez registrace byl také u očkovacího kamionu v Lanškrouně, kde zdravotníci během jednoho dne naočkovali přes dvě stě lidí. Zájem o očkovací kamion, který navštěvuje města i obce po Pardubickém kraji, potvrdila také krajská radní pro zdravotnictví Michaela Matoušková. „Lidé využívají možnosti, že kamion přijede blíž k jejich bydlišti a mohou se tak rozhodnout na poslední chvíli,“ vysvětlila. Podle Matouškové naočkovali zdravotníci v kamionu přes 7700 lidí.

V Pardubickém kraji podali zdravotníci vakcínu 52,8 procentům obyvatel. Alespoň první dávku očkování tak podstoupilo 276 043 lidí.

V celé ČR dostalo alespoň první dávku vakcíny 5 888 723 obyvatel. Zájem o očkování je ale přes prázdniny slabší, pro první dávku si v posledních týdnech chodí méně než 10 tisíc lidí.

Obce s největší a nejmenší proočkovaností Chrudimsko

Smrček 77,2 %

Svídnice 75,6 %

Bor u Skutče 36,7 %

Obce s největší a nejmenší proočkovaností Svitavsko

Pustá Rybná 75,8 %

Nedvězí 75,1 %

Vlčkov 43,9 %

Obce s největší a nejmenší proočkovaností Orlickoústecko

Pustina 80,4%

Zářecká Lhota 77,5 %

Dolní Morava 46,9 %

Obce s největší a nejmenší proočkovaností Pardubicko

Bezděkov 76,4 %

Dolní Ředice 72,9 %

Selmice 26,6 %