Pardubice/ Panamský pastor Hilario Virgo jezdí do České republiky pravidelně každý rok. Jeho hlavním stanem vždy bývají Pardubice.
„Mám to tu moc rád. Jsou tady úžasní lidé,“ svěřil se našemu Deníku sympatický černoch, který město perníku považuje za svůj druhý domov.
Kunětická hora? Pěkná, ale daleko
„Líbí se mi zde hlavně Pernštýnské náměstí,“ poznamenal Hilario Virgo. „Hezký pohled je na zámek i na Kunětickou horu, ale na můj vkus se tam musí jít až příliš dlouho pěšky,“ pousmál se muž, jenž má v Latinské Americe také vlastní školu a rozhlasovou šou.
Hilario Virgo je však mezi cizinci spíš výjimkou. Díky mezinárodnímu letišti přicestuje do Pardubic zahraničních turistů relativně mnoho, ale nezdrží se zde obyčejně déle než pár hodin. Pak pokračují do Prahy či Karlových Varů.
Nejnavštěvovanější památka Pardubic – Východočeské muzeum na pardubickém zámku – se na cizince extra nespecializuje. Většinu ze 64 tisíc lidí, kteří si sem za loňský rok přišli prohlédnout výstavy, tvoří Češi. „Pro cizince nemáme speciální vstupné, takže nedokážeme přesně spočítat, kolik jich do zámku ročně vstoupí,“ říká ředitel Východočeského muzea František Šebek.
Velký zájem zejména japonských turistů vzbuzuje stálá expozice České sklo. „Japonci sklo milují a myslím, že město nebo kraj by naši expozici měly využít pro svou propagaci,“ dodal František Šebek. Sbírka skla je nejkvalitnějším souborem mezi sbírkami uměleckého řemesla a umění ve Východočeském muzeu. Dnes schraňuje více než 4500 exponátů, z toho na 1000 kusů autorských prací od více než stovky autorů - českých umělců - sklářů.
Na chodbách zámku bývá slyšet kromě japonštiny, také polština, němčina, ruština, italština a samozřejmě angličtina. V některých expozicích je pro cizince připraven tištěný anglický průvodce, v Rytířských sálech jsou pak přítomni živí průvodci, kteří jsou schopni poskytnout výklad v angličtině, němčině a ruštině.
Rozumné ceny. I pro rodiny
Cílovou skupinou muzea však i nadále zůstávají návštěvníci z České republiky. Kvůli nim a rodinám s dětmi také drží ceny vstupného na velmi rozumné výši. Jednotlivé sály navštíví dospělý za deset korun, stále expozice za 15 a celý zámek za 60 korun. Poloviční vstupné platí žáci, studenti a důchodci. Zcela volné vstupné mají děti předškolního věku a držitelé průkazek ZTP. (Tomáš Dvořák, Pavlína Roztočilová)