Téměř čtyři tisíce radioamatérů z celého světa se o uplynulém víkendu sjelo do Holic na již devatenácté mezinárodní setkání. V rodišti slavného cestovatele Emila Holuba je právě tato akce, konaná vždy poslední víkend v srpnu, co do počtu návštěvníků největší akcí. „Kolem čtyřech tisíc lidí jezdí na naše setkání již tradičně každý rok. Letos jsme přivítali delegace spřátelených radioklubů z Polska, Rakouska, Slovenska a Chorvatska,“ řekl ředitel setkání David Šmejdíř z pořádajícího Radioklubu Holice OK1KHL.

Ani letos nechyběl tradiční bleší trh

Ačkoli je každoroční program radioamatérského setkání v zásadě podobný, objevují se i novinky. „Naše setkání je především o odborných přednáškách, velké prodejní výstavě a bleším trhu. Nechybí ovšem ani ukázky starších spojovacích přístrojů nebo vojenské spojovací techniky. Novinkou letošního setkání pak byla výstava ruských budíků Elektronika. Tu do Holic přivezl pan Cinkan z Pardubic. Vystavil zde většinu své sbírky a byl velmi potěšen, neboť se mu na našem bleším trhu podařilo zakoupit spoustu nových exponátů,“ uvedl David Šmejdíř.

Radioamatéři se v Holicích také seznamují s novými trendy. „Velký zájem vzbudilo amatérské stahování snímků z meteorologické stanice. Podle nich pak každý může alespoň rámcově určit, jaké bude počasí. Dostupnost potřebné techniky je ale zatím nad možnosti většiny radioamatérů,“ řekl Šmejdíř.
Radioamatérství prošlo na počátku devadesátých let minulého století krizí, neboť „radioamatérská populace“ zestárla a mladí zájem příliš neprojevovali. Postupem doby ale nastala renesance oboru. „Moderní doba přinesla totiž nové možnosti spojení, ať prostřednictvím internetu nebo mobilních telefonů, takže klasická možnost spojení pomocí cívky, kondenzátoru a drátu maličko ustoupila. Myslím si ale, že radioamatérský sport si své zájemce vždycky najde. Když se podíváme kolem sebe, tak vidíme i spoustu mladých zájemců,“ řekl našemu Deníku ředitel David Šmejdíř a dodal, že každý člověk ve své touze po výjimečnosti hledá nějaké vybočení.

„Dnes má kdekdo doma internet a u pasu mobil, takže možnost koupit si vysílačku a navázat spojení prostě jiným způsobem je lákavá a jistou výjimečnost představuje,“ doplnil Šmejdíř. Podle odborníků je dalším důvodem renesance radioamatérství i snadná dostupnost této techniky.

(Lukáš Peška)