Nejvyšší státní zastupitelství podalo dovolání k Nejvyššímu soudu v případu Adámka Vyčítala, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici zůstal v kómatu. Dovolání bylo podáno v neprospěch nemocnice, kterou soud v dubnu zprostil obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž chce ale docílit trestu i pro Pardubickou nemocnici. Případ tak bude dále řešit Nejvyšší soud.

Odsouzené zdravotnice mají na podání dovolání čas do poloviny května. „Jsme teprve v polovině dovolací lhůty. Dva měsíce od doručení rozsudku všem procesním stranám uplyne v polovině května. Do té doby mohou obě odsouzené podat dovolání," řekl ČTK soudce pardubického Okresního soudu Karel Gobernac. Nejvyšší soud by měl rozhodnout na podzim.

Pardubický krajský soud v lednu potvrdil předchozí verdikt okresního soudu v kauze Adámka Vyčítala, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici téměř před šesti lety upadl do vigilního kómatu. Okresní soud uložil podmíněné tresty lékařce a zdravotní sestře. Nemocnice, která také čelila obžalobě, byla zproštěna viny. Krajský soud pak zamítl všechna odvolání. Dotčené strany se ale mohou v případu ještě odvolat k Nejvyššímu soudu.

Loni v dubnu si lékařka Martina Šípková vyslechla podmíněný roční trest za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti s odkladem na dva roky. Soudce jí také zakázal dva roky pracovat v oboru pediatrie. Sestra Barbora Špásová dostala trest na spodní hranici, a to půlroční podmíněný trest s odkladem na rok.

Nemocnice byla zproštěna obžaloby

Pardubická nemocnice byla zproštěna obžaloby, stejně jako obžalovaná sestra Alena Chovancová. Podle soudu šlo v případu jen o chyby jednotlivců. „Tak, jak to bylo nastaveno, bylo z našeho pohledu zcela dostatečné,“ uvedla soudkyně k pravidlům, která v nemocnici platila.

Potřeboval pomoc

Soud se tak znovu vrátí k případu, který se stal v květnu roku 2017. „Můj syn v tu dobu potřeboval pomoc, vteřiny se měnily na minuty a krvácející tepna v krku po operaci mandlí mu ubírala každým okamžikem šanci situaci zvládnout,“ připomněl osudový den otec Adámka Jan Vyčítal.

Ani po téměř šesti letech rodiče ale necítí úlevu, jejich syn má nenávratně poškozený mozek a vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči. „Adámek už nemá život,“ řekla před soudem jeho matka.

Kauza Adámka Vyčítala v čase

- operaci mandlí podstoupil osmiletý Adam Vyčítal v květnu roku 2017 v Pardubické nemocnici
- 4 dny po zákroku začal krvácet a upadl do bezvědomí, skončil v bdělém kómatu
- rodina podala na nemocnici žalobu a žádala odškodnění ve výši 22 milionů korun
- nemocnice rodině v březnu 2019 nabídla odškodnění ve výši 15,5 milionu korun a neomezené čerpání nákladů na péči
- nemocnice odmítla vydat osmihodinový předoperační záznam s tím, že to není technicky možné
- v červnu 2019 opustil funkci náměstka pro léčebnou péči Roman Michálek, který v daný den sloužil jako lékař ORL
- v červnu 2019 odvolací soud rozhodl o tom, že nemocnice musí záznam vydat
- den poté nemocnice nabídla rodině k okamžitému vyplacení šest milionů korun jako zálohu odškodného
- na začátku září 2019 policie zahájila trestní stíhání proti nemocnici a třem fyzickým osobám, a to jedné lékařce a dvěma zdravotním sestrám
- v dubnu 2022 padl u okresního soudu rozsudek
- v lednu 2023 krajský soud potvrdil rozsudky
- v březnu 2023 podalo Nejvyšší státní zastupitelství dovolání k Nejvyššímu soudu