VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nekrolog: Zemřel dirigent Vlastislav Novák

Pardubice - „Ať žije duch a jeho zář!“ Odvěké pěvecké heslo znají velmi důvěrně ti šťastní, kteří měli možnost zpívat ve Vysokoškolském uměleckém souboru, či Pardubickém dětském sboru pod vedením docenta ing. Vlastislava Nováka.

20.4.2018
SDÍLEJ:

Dirigent Vlastislav NovákFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Jeho zpěvem projevovali při nejrůznějších příležitostech radost nad svou vzájemnou pospolitostí, ale i nad svými soukromými životními postoji. Pro většinu z nich to bylo životní období nejkrásnější a nejradostnější. Přispíval k tomu svou silnou a charismatickou osobností jejich šéf, mimořádný umělec – pro děti druhý táta, pro dospělé nezapomenutelný kamarád a blízký člověk. Pro všechny jsou však tyto dny velmi smutné.

Vlastislav Novák, pan dirigent, Vlastík zemřel… Hesla, jsou-li naplněna tak výrazným a zásadním obsahem, jako je toto, žijí věčně, i když jejich nositelé nás opouštějí. Zpráva, která zastihla v pondělí 16. dubna nejbližší přátele a záhy celou veřejnost, nutí k zamyšlení a především k dlouholetým vzpomínkám. Při jejich probuzeních cítíme radost, avšak v situacích loučení velmi bolí…

Vlastislav Novák byl zásadní pardubickou hudební osobností, jež už od roku 1950 přesahovala teritorium východních Čech, ba celé republiky. V té době totiž – vyzbrojen hudebními a sbormistrovskými zkušenostmi z rodného Ústeckoorlicka – založil Vysokoškolský umělecký soubor. Ten se od svých počátků i v tehdy už vyspělém hudebním prostředí Pardubic stal sborovým tělesem, které imponovalo jak uměleckou úrovní, tak i progresivní dramaturgií. Se stejným zaujetím založil o deset let později Pardubický dětský sbor.

Kontakty s domácími i zahraničními tělesy rostly, své historie započaly festival akademických sborů IFAS, Mezinárodní festival dětských sborů, později Mezinárodní festival Bohuslava Martinů. U jejich zrodu stál Vlastislav Novák, všechny se staly trvalou součástí koncertního života. Práce to nebyla snadná, mnohdy představovala až sisyfovskou dřinu. Ve velmi složitých a náročných podmínkách normalizace 70. let oficiální složky znepříjemňovaly život nejen jemu, ale i oběma souborům. Napadaly je za upřednostňování závažných hudebních děl před tzv. angažovanou tvorbou, zakazovaly, anebo silně omezovaly výjezdy do zahraničí, zvláště na Západ.

Patří ke cti sbormistrovi i členům sborů, že tyto doby přežili a i v těchto podmínkách dokázali upevňovat svou existenci a uměleckou laťku doma i v zahraničí, na festivalech i jednotlivých koncertech. Vlastislav Novák byl všestranně činný i v dalších kulturních oblastech. Byl mimo jiné jednou z osobností, které iniciovaly vznik Komorní filharmonie Pardubice v roce 1969 a pomáhaly utvářet její první koncepce. Tehdejší management nového orchestru (šéfdirigent Libor Pešek, ředitel Josef Shejbal a dramaturg Jiří Pilka) si brzy povšiml umělecké práce a úrovně obou Novákových sborů.

Od roku 1970 Pardubický dětský sbor a od Roku české hudby 1974 Vysokoškolský umělecký soubor jsme v následujících letech pravidelně zvali do svých koncertů k provádění závažných děl naší i světové hudební literatury. Jen výjimečně a pouze v případě náročnějších sborových kompozic jsme pracovali s profesionály.

Vlastislav Novák dovedl své sbory do roku 1989 a ještě ve větší míře a rozsahu pokračoval ve své umělecké práci. Tu předal později svým nástupcům, většinou bývalým absolventům pardubické Konzervatoře, kde působil dlouhá léta jako šéf dirigentského oddělení a vychoval řadu profesionálů. Svou pedagogickou činnost rozšířil i na Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde završil svá celoživotní studia u předních hudebních osobností habilitací. Poslední ansámbl, který mu vděčí za jeho umělecké vedení, je smíšený komorní sbor Continuo. Sbormistrovské veslo od něho už před lety úspěšně převzala jeho vnučka Lucie Gregorovič Fárová.

To vše jsou fakta, jež můžeme ještě ve větší míře získat z různých, strohých a vědecky pojatých encyklopedií. V těchto dnech loučení nás však všechny, kteří jsme prošli rukama Vlastislava Nováka a mohli být mu dlouhá léta nablízku, napadly úvahy zcela jiné a mnohem niternější. V případě uměleckých osobností se zpravidla hledí na jejich erudovanost, schopnost vybudovat skvělé vokální těleso, osobitost hudebního projevu a názoru. Už méně se zvažují ostatní atributy, jež v případě takovýchto kolektivů jsou stejně významné a přinášejí hodnoty těžko jinde dosažitelné.

Vlastislav Novák své zpěváky a žáky vedl nejen k mimořádným hudebním výkonům na koncertních pódiích a tím i ke vstupu do bohatého hudebního světa a k schopnosti jeho bytostného vnímání, ale především je obohatil o léta ničím nenahraditelného nádherného života uprostřed kolektivu stejně cítících přátel, o pocit radosti ze společného díla. Byl mimořádnou osobností hudebního světa, ale zároveň spolehlivým blízkým přítelem nám všem – ať je hudba naším povoláním, či ji provozujeme z vlastního zájmu a lásky. Vlastíkův Duch a jeho zář bude znít v našich srdcích po celý náš život.   Bohuslav Vítek

Autor: Redakce

20.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 6 100 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Pomocný pracovník/pracovnice ve výrobě jinde neuvedení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Pracovní pozice je určena pro osoby s invalidním důchodem ( OZP 1,2,3 )nebo zdravotně znevýhodněné., Jedná se o práci v chráněné dílně. , Požadujeme:, - pečlivost, manuální zručnost,samostatnost, aktivní přístup, ochotu učit se novým věcem, komunikativnost., - praxe vítána, - odpovídající zdravotní stav (dílna není bezbariérová, práce převážně v sedě), Pracovní náplň:, - komletace spodního prádla- jedná se převážně o navlékání prádla na ramínka, připevňování etiket, lepení štítků, balení do krabic a evidenci., , Do výběrového řízení se přihlásíte tím, že zašlete svůj profesní životopis na níže uvedený e-mail. Zasláním svého životopisu udělujete souhlas se zpracováním vašich osobních údajů v souladu se zákonem 101/2000 Sb. pro účely výběrového řízení.. Pracoviště: Péče o duševní zdraví - středisko výměník, z.s., Mladých, č.p. 325, 530 09 Pardubice 9. Informace: Petra Trojanová, +420 733 712 614.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 25 000 Kč

Optometristé Optometrista/optometristka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice., Oční klinika OFTEX příjme optometristu - nutné vzdělání nebo praxe v oboru. , Mzda od 25000,-Kč do 27000,-Kč (po zaučení)., Zaměstnanecké výhody: Sportovní program, Místo je vhodné i pro absolventy. , První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Mudr.vladimír korda, ph.d. - provozovna, Rokycanova, č.p. 2798, 530 02 Pardubice 2. Informace: David Španiel, +420 777 774 966.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč

Přepážkoví pracovníci na poštách Pracovník/pracovnice poštovní přepážky. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Lázně Bohdaneč. , Náplň práce:, * vykonávání standardních poštovních služeb na přepážce, * prodej poštovních produktů, služeb, doplňkového zboží a produktů smluvních partnerů, * příjem a výplata poštovních poukázek, * příjem a výdej poštovních zásilek, * prodej poštovních cenin a kolků, * výplata důchodů, Požadujeme:, * min. SŠ vzdělání s maturitou a trestní bezúhonnost, nebo střední odborné bez vyučení a bez maturity - podmínkou však praxe, * výborné komunikační schopnosti a odolnost vůči stresu, * znalost práce s počítačem, * spolehlivost a smysl pro detail, Odměníme Vás:, * zázemím stabilní společnosti s dlouholetou tradicí, * možností aktivně se podílet na růstu kvality služeb a celé firmy, * různorodou prací s možností denního kontaktu s klienty, * základní pracovní dobou 37.5 hod. týdně a 5ti týdny dovolené, * rozvoj obchodních dovedností, * širokou škálou benefitů, včetně rekreace ve vlastních rekreačních zařízeních, * pracovní smlouvou na dobu určitou na 1 rok s možností prodloužení , * finančním ohodnocením na základě plnění osobního plánu prodeje, , První kontakt emailem. Pracoviště: Česká pošta, s.p. - lázně bohdaneč, Masarykovo nám., č.p. 41, 533 41 Lázně Bohdaneč. Informace: Petra Kubistová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 900 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 80. Poznámka: CEE Logistics a.s., je dynamicky se rozvíjející společnost, která se řadí mezi nejvýznamnější dopravní a logistické firmy Evropy. CEE Logistics nyní otevírá dveře perspektivní budoucnosti těm, kteří se cítí být rádi řidičem z povolání, umí "řídit kamion" a pomohou celé naší společnosti v rámci týmu splnit očekávané cíle. Do týmu tedy hledáme nové kolegy či kolegyně na pozici: , , ŘIDIČ / ŘIDIČKA KAMIONU - MKD , , Co Vám nabízíme: , Práce ve finančně stabilní firmě s pobočkami v ČR a SR , Měsíční výdělek dle zařazení na projekt (30.000 - 55.000 Kč) , Moderní vozový park (Mercedes Benz, Volvo) s nadstandardní výbavou (např.nezávislá klima) , Vlastní servis v nepřetržitém non-stop režimu , Dodržování právních předpisů AETR, nařízení ES č.561/2006 , Týdenní pracovní turnus dle zařazení (prácev EU, střídání víkendů, víkendy doma, aj...) , , Co od Vás požadujeme: , Řidičský průkaz skupiny C+E , Profesní způsobilost , Trestní bezúhonnost , Flexibilitu a spolehlivost , , Co můžete očekávat od nás: , Solidní jednání , Odměny závisející na Vašem pracovním výkonu , Stabilitu a podporu celého našeho týmu zaměstnanců , , První kontakt:, - telefonicky Po - Pá 8.00 - 16.00, - emailem. Pracoviště: Cee logistics a.s., 533 53 Pardubice 19. Informace: Simona Filipová, +420 730 803 660.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nad výkony bdí živý talisman

Dušan Salfický, generální manažer HC Dynamo Pardubice

Salfický: Věřím, že se podaří do Pardubic přivést zajímavé jméno

Projížděl zákazem téměř se dvěma promilemi

Pardubice - Řidič na sebe hlídku mětské policie upozornil sám.

Dětský den Hvězdy přilákal šestnáct stovek zájemců

Pardubice – Atletický oddíl Hvězda Pardubice podruhé uspořádal jednu z největších a nejmasovějších akcí ve své historii. Nesla název: Dětský den s atletikou, 2. ročník.

Maximum? Přitlačte je ke zdi!

Pardubice - Kooperativa NBL: Pardubičtí basketbalisté se v letošním play off dokázali vyždímat do dna, jen když opravdu museli vyhrát. Jako proti Svitavám ve třetím boji o bronz.

Nepostrádá někdo hada? Strážníci chytali korálovku

Pardubice - Exotický plaz si zřejmě vyrazil na výlet z terária.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT