„Zřizovateli domova – Pardubickému kraji, jsem datum svého odchodu oznámila v září, ale nový ředitel či ředitelka zatím není," uvedla Zdenka Hrubešová. V domově žije v současné době kolem třiceti dětí, ale bývá jich až čtyřicet. Letos na podzim byla velká skupina sourozenců umístěna do pěstounské péče.

Ředitelka se loučí, odchází do důchodu

Deset chlapců a dívek strávilo v domově i Štědrý den a zasedli společně ke svátečnímu stolu. „Některé děti opouští dětský domov na celé vánoční prázdniny, jiné jenom na den či dva dny, a některé zůstávají v domově po celou dobu," sdělila ředitelka Zdenka Hrubešová.

V budově v ulici Ke Tvrzi, postavené v roce 1898, nalézají opuštěné děti nový domov již sto let. I když označení zařízení i život v něm se mění. Od sirotčince a internátu se tak vila dostala až k současnému modelu – domovu s rodinnými skupinami, které dětem více připomínají život v normální rodině.

Vila je s ohledem na své stáří v dobrém technickém stavu. Nedávno se měnila některá okna. „Myslím, že domov zanechávám dětem, které zde žijí, celkově v dobrém stavu," uvedla ředitelka Zdenka Hrubešová.

Do nového roku přeje všem lidem hlavně mír a klid na práci. „Dětem přeji osvícené vychovatele, zdraví, školní úspěchy a osobní spokojenost. Především však narovnání rodinné situace a nalezení životních jistot ve vlastní rodině," dodala ředitelka, která k 31. prosinci z domova odchází.

Opuštěným dětem se Zdenka Hrubešová věnovala celkem 28 let svého života. Na závěr své kariéry se v listopadu tohoto roku setkala s manželkou prezidenta Ivanou Zemanovou, která pardubický domov navštívila. První dáma zavítala do jedné z rodinných skupin.