Poměrně mladá politická strana TOP 09 má slušné preference a sama očekává, že jeden z poslaneckých mandátů v kraji připadne v květnu právě jí.

V Pardubickém kraji má 75 členů. Ne každý se jím však opravdu stane. „Měli jsme mnoho zájemců o členství, ale řadu zájemců, odhadem zhruba desítku, jsme odmítli. A to z různých důvodů,“ uvedl lídr Pardubického kraje TOP 09 v parlamentních volbách, poslanec Pavel Severa.
Kdo chce být členem TOP 09, musí podle Severy opravdu vědět, kam strana směřuje. „Chceme, aby ten, kdo s námi bude spolupracovat, šel k nám, protože ví, co představujeme. Musí vědět, že ne vždy bude hájit jen to, co se mu osobně líbí, třeba i nepopulární kroky,“ sdělil Severa.
„Mnoho lidí si vstup do naší strany rozmyslelo, protože to opravdu není jen o tom sedět u kávy, ale jít do terénu. Učit se, jak se dělá politika, sbírat kontakty, získávat podporu a vyjadřovat se k tématům,“ řekl Pavel Severa na setkání s novináři.

Ani jedno jméno zatím není jisté

Poslanec Pavel Severa je lídrem kandidátky Pardubického kraje do parlamentních voleb. Na kandidátce jsou za TOP 09 dále například primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky pardubické nemocnice Jiří Skalický, náměstek ministra financí a předseda krajského výboru TOP 09 Pardubického kraje Jiří Kubínek či zastupitel pátého pradubického obvodu, podnikatel Jiří Hájek.

Stejně jako v dalších regionech tuzemska jsou na kandidátce i starostové z hnutí Starostů a nezávislých.
Severa na setkání také poukázal na možné kandidáty do senátních voleb. „V kraji jsou dva obvody, Orlickoústecko a Pardubice. Máme představu určitých osob. Myslím, že mohu říct, že za Orlickoústecko to bude senátorka Ludmila Müllerová. Za Pardubice však neřeknu ani jedno jméno. Ještě to nebylo projednáno tak, aby možní kandidáti souhlasili,“ konstatoval lídr Pardubického kraje za TOP 09 Severa.
„Po vysledcích parlamentních voleb budeme zvažovat i možnou spolupráci či vzájemnou podporu s ODS v senátních volbách,“ dodal.

KDU? „Nedokázali jsme se dohodnout“

Severa byl dříve členem KDU–ČSL. „Ze strany odešla část mé rodiny i já zejména kvůli aférám spojeným s osobou pana Čunka. Přesto mám s některými jejími členy stále dobré vztahy,“ prohlásil.

„Odchod do TOP 09 byl rozumnější, než kdybychom ničili jednu stranu, kde jsme se nedokázali dohodnout. Ke krokům KDU se nevyjadřuji. Je to nejrozumnější způsob, jak dokázat, že v tom není nic osobního, ale že jde o odlišný pohled na směřování této země,“ uzavřel.

Monika Suchá