Dva dny po svých osmnáctých narozeninách složil v přeloučské Autoškole Peml řidičské zkoušky Jakub Tomeš z České Třebové.

Skládaly se z písemných testů, otázek ohledně konstrukce a nakonec jízdy. Vcelku běžná věc, kdyby se ovšem nejednalo o autoškolu specializující se na výuku handicapovaných lidí a o řidiče, kterého příroda obdařila jen dolními končetinami.
„Řídit auto byl můj odvěký sen. Teď jsem si jej splnil,“ řekl s patřičnou pýchou Jakub a nasedl do vozu, aby všem ukázal, že řídit automobil lze i bez rukou. Prsty na pravé noze otočil klíčkem, levou nohu protáhl pod pravou a zařadil, pak s ní uchopil řídící kouli na volantu a vyrazil do ulic Přelouče.

Kulička a páka

„Auto pro Jakuba musí mít speciální úpravy. Jednak musí být sedačka posunuta co najdále, na volantu je kulička, kterou se řídí a na pravé straně volantu páka. Když ji pravou nohou tlačí dolů, přidává plyn, od sebe pak brzdí. Auto musí být pochopitelně s automatickou převodovkou,“ vysvětlil úpravu majitel autoškoly Pavel Peml. Jmenované úpravy pak vyjdou přibližně na čtyřicet tisíc korun.
Podle instruktora Miroslava Bureše jsou handicapovaní lidé velice zodpovědní. „Moc dobře vědí, co chtějí a jdou si za tím. Jsou totiž dokonale motivovaní, a to bylo znát i u Jakuba,“ řekl Bureš a dodal, že lidé s postižením mají vždy na začátku problém zkoordinovat své pohyby a s vnímáním situace na silnici. Netrvá však dlouho.

V Přelouči složil nedávno řidičské zkoušky také známý bavič a nejmenší český herec, Jiří Krytinář. „Výuka těchto lidí nám strašně dobíjí baterky. Mají totiž vedle motivace také nesmírnou vitalitu,“ sdělila Iveta Pemlová.
„Když jim řeknete, že toto a toto budou umět, tak to prostě příště umí,“ zakončila Iveta Pemlová.