Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnicím v Chrudimi a Litomyšli hrozí útlum

Pardubický kraj – Vedení Pardubického kraje už kvůli hrozbě hromadného exodu lékařů ze zdejších nemocnic pracuje na krizovém scénáři. Masový úprk doktorů by totiž mohl nemocnice, jejichž chod je už nyní personálně napjatý, položit.

23.11.2010 25
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

V takovém případě by byl pravděpodobně utlumen provoz nemocnic v Chrudimi a Litomyšli. Hrozí, že by se tu zavírala celá oddělení a péče by byla přesouvána do nemocnic v Pardubicích, Svitavách a Ústí nad Orlicí.

„Největší průšvih očekáváme na odděleních ARO, kde dělá nejvíc nespokojených a finančně neohodnocených mladých doktorů,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová. Například v pardubické nemocnici chce podepsat výpověď 128 lékařů z celkem 248 zdejších úvazků.

Lékaři protestují proti nízkým výdělkům, jejich nástupní platy činí zhruba 17 tisíc hrubého. Na své si přijdou jen díky obrovskému množství přesčasů či dvěma, někdy i třem úvazkům. Požadují odstranit chaos v postgraduálním vzdělávání a poukazují na všudypřítomné porušování Zákoníku práce.

„Lékaři chápou dopady hospodářské krize, ale nechtějí být objektem úspor,“ podotkl šéf pardubické krajské organizace LOK a zároveň ředitel chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Doktoři čekají na čtvrteční celostátní schůzku LOK, kde se domluví na dalším postupu.

Protestní akci lékařů, kteří hrozí odchodem, podpořila o víkendu na svém sjezdu Česká lékařská komora (ČLK). Ta odmítá plány na snižování tarifních platů lékařů a podporuje požadavek na 1,5 až trojnásobek platu v závislosti na kvalifikaci a době praxe lékaře.

Ve „fakultce“ už lékaři podepisují výpovědi

Hradec Králové – Lékaři zatím výpovědi nepodali, má je u sebe šéf tamních odborářů Lékařského odborového klubu (LOK) David Doležal. Ten odmítl, že se jedná jen o další výhrůžku s tím, že výpovědi budou nakonec roztrhány.

„V žádném případě. Je to technická záležitost, chceme všechny výpovědi podat před koncem prosince jako celek, zatím jsem s nimi ale oslovil jen lékaře na dvou klinikách. Chtěl jsem si udělat malý soukromý průzkum podpory akce poté, co jsme byli ze strany médií vystavováni otázkám a bagatelizacím, zda nejde pouze o plané výhrůžky výpověďmi,“ řekl Doležal.

Doktorům proto rozeslal výpovědní formuláře s výzvou, aby je ti, co to myslí s podporou akce Děkujeme, odcházíme vážně, podepsali. Učinilo tak 18 ze 40 anesteziologů a devět z 22 neurochirurgů.

„S širokou podporou ze strany kolegů jsem příjemně překvapen,“ uvedl Doležal.

Hrozba až padesátiprocentního exodu lékařů se týká i dalších východočeských nemocnic. Nejhorší je situace v Pardubicích, Jičíně a Chrudimi. V dalších nemocnicích hrozí výpověďmi zhruba 30 procent lékařů. Kromě hradecké fakultní nemocnice je však zatím nikde nepodepsali. Mělo by se tak stát až v průběhu prosince s tím, že výpovědní doba jim poběží do konce února.

Právě v Hradci, „domovské“ nemocnici ministra zdravotnictví Leoše Hegera, však tak velké odhodlání lékařů překvapilo. Personální i platové podmínky zdejšího personálu jsou tu totiž nesrovnatelně lepší než v „okresních“ nemocnicích. Ty donedávna naopak zápasily s úprkem svých lékařů do „fakultky“.
„V malých nemocnicích jsou na tom naši kolegové opravdu špatně. Kdyby se všichni lékaři měli tak dobře, jako my tady, protest by asi nebyl tak rozsáhlý. Ale chceme tím upozornit na tristní situaci celého zdravotnictví,“ vysvětlil Doležal.

Sám ministr Heger, do loňského roku ředitel hradecké fakultní nemocnice, doufá, že tolik lékařů snad výpovědi nakonec nepodá. Ale připustil, že jsou naštvaní oprávněně.

„Chci žít jako normální člověk“

Hradec Králové – Ve fakultní nemocnici pracuje od roku 1995 a celých těch patnáct let trpělivě čekal, až se situace zlepší. Bylo by mu líto, aby odešel jen kvůli přesčasům. Dnes už ale podle slov anesteziologa Davida Cichého není na lítost prostor. Vždyť na jeho rodinu mu nezbývá žádný čas. Je jedním z 27 zdejších lékařů, kteří podepsali kolektivní výpověď.

„Už to takhle dál opravdu nejde. Práci sehnanou mám. Dostal jsem nabídku od jedné poradenské firmy ve finančnictví. Udělám si živnostenský list a postavím se na vlastní nohy. Je mi líto, že to bude práce mimo můj obor, ale už nemůžu takhle dál,“ řekl 40letý lékař Cichý.

Proč odchází? Kvůli pracovnímu vytížení nemá čas na rodinu. Měsíčně s přesčasy odpracuje 200 až 240 hodin. Kdyby je ale neměl, těžko by děti uživil.

„Ano, vydělám si dost, ale za jakou cenu? Člověk vidí jen tu cifru, ale nevnímá už, že je to díky dvěma a někdy i třem úvazkům. To nejsou podmínky pro normální život,“ dodal.

Popřel rovněž, že právě v hradecké fakultní nemocnici si doktoři nemůžou na rozdíl od „okresních“ nemocnic, nač stěžovat. „Třeba v nemocnici v Rychnově si mí kolegové vydělávají víc než tady. Však už tam pár lékařů odsud odešlo,“ dodal.

Autor: Kamil Dubský

23.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení