Novorozeneckou žloutenkou onemocní více než polovina dětí. Je způsobena zvýšenou koncentrací bilirubinu, tedy žlutého krevního barviva, v krvi.

Poškození mozku

„Nebezpečí žloutenky spočívá v tom, že bilirubin může proniknout až do mozku a může způsobit jeho nevratné poškození. V nejzávažnějších případech i úmrtí. Ty naštěstí postihnou jen malé procento dětí,“ uvedl primář dětského oddělení Marian Šenkeřík.

Dříve se nejzávažnější stádia novorozenecké žloutenky léčila pomocí krevní transfuze. Dítěti byla postupně odebrána všechna krev a vyměněna za „čistou“ bez bilirubinu.

Léčbu tohoto onemocnění změnil právě objev fototerapie. „Je to naprosto bezpečná metoda. Rizika, která s sebou dříve nesla výměnná transfuze krve, jsou u fototerapie zcela eliminována. Odebírá se pouze vzorek na kontrolu hladiny bilirubinu, žádné další odběry nejsou,“ řekl Šenkeřík.

Při fototerapii se bilirubin kolující v krvi pomocí světla o vlnové délce 420 až 470 nanometrů rozkládá a následně je vylučován močí. „Podobnou službu udělá i sluníčko a denní světlo. Když se na něj děti dostanou, žloutenka klesá. Ale u těžkých forem se používá fototerapie, která je výrazně efektivnější,“ dodal Šenkeřík.

Kratší délka pobytu

V dnešní době se využívá LED fototerapie. U nejmodernějších přístrojů se zkracuje délka pobytu novorozence pod světlem. „Už to není 48 nebo 72 hodin, ale stačí třeba jen 24 hodin. Zkracuje se tak odloučení od maminky, která miminko k sobě dostává jen na kojení. A zkrátí se také doba pobytu v nemocnici, dítě může být dříve propuštěno domů. Nové moderní fototerapie zvyšují bezpečí i komfort novorozenců a jejich maminek,“ dodal Šenkeřík.

Fototerapeutické jednotky pro Pardubickou nemocnici zakoupil Nadační fond Kapka naděje. „S Nemocnicí Pardubického kraje spolupracujeme od roku 2010, do dnešního dne sem Nadační fond Kapka naděje zakoupil přístroje a vybavení za více než 440 tisíc korun. Čtyři fototerapeutické jednotky jsou v hodnotě bezmála 242 tisíc korun,“ konstatovala zakladatelka a prezidentka Nadačního fondu Vendula Pizingerová.

Na novorozenecké části dětského oddělení Pardubické nemocnice je nyní k dispozici pět fototerapeutických jednotek.

Ilustrační fotografie.
Doubravická ulice je kvůli rekonstrukci uzavřená