Robotické operace probíhají bez dotyku lékaře, zdravotní personál robot ale nenahradí. Operační robot da Vinci Xi se skládá ze tří částí: operatérovy konzole, pacientského vozíku se samotnými operačními rameny a videověže. Systém nabízí přesnost, jež je mimo lidské možnosti.

Lékař provádí zákrok z velkého operačního sálu, ale bez kontaktu s tělem pacienta. Operatér sedí u ovládací konzole s monitorem a joysticky pohybuje pracovními rameny robota, která miniaturními vpichy operují v těle pacienta. Obraz si přibližuje a oddaluje pedály, ramena jsou schopná precizně pracovat i s nejmenšími předměty.

Naděje pro řidiče mířící do pardubické nemocnice. Kraj má plán na stovky nových parkovacích míst.
Naděje pro řidiče mířící do pardubické nemocnice. Kraj má plán na stovky míst

„Všechno je řízené chirurgem a robot má celou řadu bezpečnostních pojistek, aby nedošlo třeba k nechtěnému pohybu operačních ramen, a tím pádem ke zranění pacienta,“ popsal přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice Lukáš Sákra.

Systém jde za hranice možností lidské ruky a umožní lékařům stávající výkony provádět precizněji s minimalizací krevních ztrát. Stroj je přesný, šetrný a schopný operovat i na hůře dostupných místech lidského těla.

„Možnosti robotické ruky jsou širší než možnosti lidské ruky, a v tom je vlastně celá podstata robotické chirurgie,“ dodal Sákra s tím, že pro lékaře je, často několika hodinový, zákrok také méně fyzicky náročný.

Výhody

Využití robotických chirurgických systémů je tak podle zdravotníků výhodné pro lékaře i pro pacienty. Robotický systém da Vinci má hned několik výhod. Přestože operace může být o něco delší, zásah je pro pacienta výrazně šetrnější.

„Operace je ještě méně invazivní než laparoskopický zákrok. Dostáváme se na samotnou hranici toho, jak málo se snažíme pacientovi „ublížit“ přitom, abychom zachovali radikalitu té operace,“ popsal výhody přístroje za 65 milionů korun chirurg.

Rekonvalescence a návrat do běžného života jsou po robotickém zákroku velmi rychlé. Operační rány jsou menší, lépe se hojí a je tu i nižší riziko výskytu pooperačních komplikací.

I pro zkušené lékaře je to ale velká změna. Doktoři i zdravotní sestry nyní na robotovi, který se bude primárně využívat při onkologických operacích, procházejí složitým systémem proškolení, které trvá několik měsíců. „Existují velice striktní pravidla, čím musí chirurg projít, než může začít operovat pacienta. Školit se musí celý tým, včetně sálových sester a personálu, i anesteziolog,“ doplnil Sákra. Využívat ho následně budou lékaři z více oborů. Ročně by pardubičtí lékaři chtěli pomocí robota odoperovat kolem 300 pacientů.

Nový pavilon v Pardubické nemocnici je už teď zdaleka viditelnou dominantou areálu a práce na jeho výstavbě pokračují prakticky nepřetržitě již více než dva roky.
Pardubickou nemocnici čekají změny. Chirurgie v novém, interna se přestěhuje

Vůbec poprvé by měl robot operovat zhruba v polovině dubna.

„První bude operace nádoru tlustého střeva. Česká republika má nejvyšší výskyt nádorů tlustého střeva, je to bohužel naše téměř nejčastější operace a máme s ní tak největší zkušenosti,“ informoval lékař Lukáš Sákra s tím, že pacient z tohoto typu operace, pokud se provede roboticky, nejvíce profituje.

„Bez toho, aby držel krok s vývojem technologií se dnes nemůže rozvíjet žádný obor a medicína není výjimkou. Technologické novinky tak dnes pronikají na všechna moderní pracoviště. Nemocnice Pardubického kraje pořídila v loňském roce dva přístroje s umělou inteligencí, letos nabídneme pacientům služby chirurgického robota,“ připomněl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Centrální urgentní příjem

Nejmodernější technika světové úrovně je nainstalovaná v jednom z operačních sálů nového pavilonu urgentní medicíny a chirurgických oborů.

Nový přístroj si stihla cvičně vyzkoušet i náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Zatímco Pardubická nemocnice se chlubí moderním pavilonem a nejmodernějšími přístroji, nedostatek parkovacích míst je po návštěvníky nemocnice trnem v oku.
Parkování v Pardubické nemocnici: Město se vzdá pozemků. Chce více míst pro auta

„Je to krásný pocit, musím říct, že je to velmi citlivé a přišlo mi to intuitivní. Připadala jsem si jakoby to byla moje další prodloužená ruka. Co je okem vidět jen velmi špatně, tak přes robota je to tak znásobený ten pohled, že jste si jistá, kam se pohybujete,“ popsala svůj zážitek Michaela Matoušková.

Pro nemocnici je to další pokrok v modernizaci. „Nový pavilon posune nejen Pardubickou nemocnici, ale celé zdravotnictví v kraji o výrazný kus dopředu. Bude to znamenat posunutí zázemí a kvality poskytované péče nejen pro občany západní části regionu, ale pro celý kraj do 21. století,“ dodal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Podobný systém v Pardubickém kraji jinde není.

Robotický systém Da Vinci

Výrobcem robotického operačního systému da Vinci Xi je americká společnost Intuitive Surgical, která se jeho vývojem zabývá už přes 25 let a vlastní víc než 4 300 patentů právě v oblasti robotické chirurgie. Přístroj instalovaný v Pardubické nemocnici představuje čtvrtou generaci chirurgického robota. V roce 2022 bylo s jeho pomocí provedených víc než 1,8 milionu zákroků. Nejčastěji se využívá pro operace dělohy, prostaty a resekci tlustého střeva, ale také třeba při zákrocích v oblasti močového měchýře nebo nádorů plic.