Krajské nemocnici v Pardubicích nezbývají peníze na výplaty sester. Těm vedení oznámilo, že nedostanou za měsíc září proplacené přesčasy. Háček je v tom, že to vedení sestrám ohlásilo teprve před několika dny.

„Sdělili nám, že za září nedostaneme přesčasy zaplacené. Jenže o tom nás informovali až třiadvacátého, týden před koncem měsíce, když už byly hodiny dávno odpracované,“ uvedla jedna ze zdravotních sester, která si nepřála zveřejnit své jméno.

„V nemocnici panuje doslova teror. Nikdo ze zaměstnanců nesmí o ničem mluvit pod pohrůžkou okamžitého vyhazovu. I v tomto případě nám důrazně zakázali na problém jakkoliv upozorňovat,“ vysvětlila zdravotní sestra.

Podle ní přijde každá z nich minimálně o dva a půl tisíce korun. „Ale to jen v některých případech. Dva a půl tisíce korun je asi ta nejnižší částka,“ povzdechla si sestra.

Nemocnice ze zákona nemusí sestrám přesčasy proplácet. Za přesčasy si sestry mohou vybrat náhradní volno. Jenže má to háček. Sester je v nemocnici zoufale málo, a tak když si jedna z nich chce vybrat náhradní volno, musí za ní zaskočit jiná.

„A tím jsme v začarovaném kruhu. Protože náhradní volno budeme donekonečna nahrazovat jen dalšími přesčasy,“ poznamenala sestra.
Zákoník práce v takovém případě stanoví, že pokud zaměstnavatel nemůže umožnit náhradou za přesčasové hodiny zaměstnanci vybrat náhradní volno, musí je proplatit.

Ředitel: Přesčasů má být co nejméně

„Když jsou přesčasy, tak se také zaplatí nebo si za ně personál vybere náhradní volno. Ode mne je permanentní tlak na hospodárné nakládání s pracovní silou tak, aby se co nejméně dělaly přesčasy. Pokud se tak děje ve chvíli, kdy nejsou potřeba, je to špatně. Lidem se to pochopitelně nelíbí, protože oni by rádi přesčasy, aby si více vydělali. My naopak tlačíme na to, aby se přesčasů muselo dělat co nejméně,“ poznamenal ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda.

Co ale zaměstnance nemocnice rozčarovalo nejvíce, je to, že finanční tíseň zřejmě není natolik silná. Primář jistého oddělení prý měl dostat vysoké osobní ohodnocení.

„To je kůň pana ředitele Šimurdy, takže se není čemu divit. Přesnou výši částky tady nikdo asi neřekne, každopádně byla šestimístná,“ potvrdilo nám informaci několik zaměstnanců nemocnice.

„Už jen za to, že se to v nemocnici ví, má jedna z účetních nemocnice dostat výpověď. Jde spíše o vyřizování účtů. K těmto informacím mělo přístup více jak deset lidí, ale paní účetní byla posledním zaměstnancem pamatujícím staré vedení,“ prohlásil nejmenovaný zdroj.
„V současné chvíli skutečně prošetřujeme jistý únik osobních informací,“ potvrdil Josef Šimurda.