Stoupající počty hospitalizací, zvyšující se zátěž na intenzivní péči a narůstající podíl pozitivních PCR vyšetření v laboratořích nemocnice, to vše jsou důvody, které od pondělí povedou k dalšímu omezení odkladné péče v krajských nemocnicích. Omezení se dotknou veškeré plánované péče. Akutní a onkologická péče poběží bez omezení. Dva víkendy po sobě se počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích zvýšil téměř skokově, a to pokaždé o třicet pacientů. Ve Svitavské a Litomyšlské nemocnici tento týden došlo ze dne na den ke zdvojnásobení počtu hospitalizací. Všechny krajské nemocnice v našem regionu už mají zřízené covidové stanice. Od soboty, kdy začne fungovat nová covidová jednotka v Pardubicích, jich bude 14.

Zdravotnice se vzorky k testování na nákazu koronavirem
Česko zaznamenalo rekordní nárůst. Za pátek přibylo 22 936 případů covidu

„Během jarní vlny jsme měli v provozu maximálně 27 covidových jednotek, v tuto chvíli jsme na polovině. Nemocnice se připravují na nárůst hospitalizovaných pacientů a vytvářejí si dostatečné lůžkové kapacity. K tomu nás vede znepokojivý trend stoupajícího podílu pozitivity PCR testů, na který ukazují výsledky z našich laboratoří,“ sdělil Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje.

Omezování péče

Po dvou předchozích vlnách covidu je personál nemocnic v Pardubickém kraji už vyčerpaný, snížily se stavy zdravotníků a zajištění běžné péče ve standardním režimu není kvůli specifickým podmínkám izolačních režimů na covidových jednotkách možné. Nemocnice musí s rostoucími počty hospitalizovaných covidových pacientů omezovat plánovanou péči.

Trend pozitivity provedených testů v NPKTrend pozitivity vyšetřených vzorků v NPKZdroj: archiv

„Určitým omezením se už nevyhnul žádný z našich oborů. Operační obory omezila situace v intenzivní péči, neoperační pak nutnost využít jejich personál na covidových odděleních. V podstatě úplně jsme uzavřeli třeba rehabilitační oddělení, jinde slučujeme lůžkové fondy podobných oborů, abychom získali kapacitu pro vytvoření covidových stanic,“ vysvětlil Gottvald. V pondělí se tak v krajských nemocnicích dočasně zastaví příjem pacientů k plánovaným výkonům. „V jarní vlně byly naše nemocnice téměř soběstačné. Až na výjimky, které měly primárně medicínské důvody, jsme se o své pacienty dokázali postarat. V případě potřeby si jednotlivé nemocnice vypomáhaly navzájem. Na stejný scénář se připravujeme i teď,“ dodal generální ředitel.

Testování na covid-19. Ilustrační foto.
Vláda schválila ošetřovné i Izolačku. Ve školách se bude testovat každé pondělí

Nejvyšší podíl pozitivních PCR vyšetření zachytila laboratoř v Litomyšlské nemocnici. Populace v okrese Svitavy patří totiž mezi nejméně proočkované v Pardubickém kraji. Počty hospitalizovaných se v krajských nemocnicích od začátku listopadu téměř ztrojnásobil, přes deset procent z těchto pacientů končí až v intenzivní péči. "Nemocniční čísla ukazují, že 80 až 90 procent těch, co ji potřebují, jsou neočkovaní pacienti. Zvládnout současnou vlnu jen očkováním už se nepovede, ale z dlouhodobého hlediska se počítá každý očkovaný. Prosím proto všechny, kterým to jejich zdravotní stav dovoluje, aby se nechali očkovat,“ vzkázala náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Očkovací kamion
K očkování lze kromě řady stacionárních očkovacích míst využít znovu také očkovací kamion, který Pardubický kraj vypravuje. Příští víkend zastaví v Pardubicích, poté v Přelouči a navazovat bude 25. listopadu v České Třebové, 27. listopadu v Červené Vodě a Koclířově. Na Svitavsku vyrazí do Chornic a 28. listopadu přijede na Chrudimsko do Prosetína. První prosincový víkend zaparkuje ve Svitavách a 8. prosince zamíří na Poličsko.