„Nelze čekat zlepšení a ráj na zemi jen tím, že převedeme nemocnici na akciovou společnost. Kdy se k vyrovnání finanční bilance, tedy zastavení prohlubování ztráty, dostaneme, však s určitostí nelze říci. V současné době jsou nemocnice ve ztrátě stále, ale je to ztráta řízená, se kterou jsme počítali a kterou kraj schválil. V té optimistické variantě by to mohlo být do pěti let,“ říká Josef Janeček.

To vše ale jen v případě, že k tomu budou podmínky. První z nich je nárůst plateb od zdravotních pojišťoven. V roce 2008 kraj počítá s jejich navýšením o 3,5 až 4 procenta.

Pardubické krajské nemocnici (PKN) by ale více než navýšení plateb pomohla celková reforma systému financování. Nemocnice za své výkony totiž dostává pevnou částku, bez ohledu na to, kolik případů skutečně ošetří. A právě na tom – jako spádová nemocnice pro celý kraj s největším počtem pacientů – nejvíce prodělává.

„Teprve zásadní změnou systému úhrad (odlišného od degenerovaného paušálu) by mohlo dojít ke zreálnění úhrady za skutečně odvedenou práci,“ konstatuje Ivana Faiklová tisková mluvčí PKN.

Druhým krokem, který je podle Janečka nutný, je stabilizace a zastavení nárůstu mezd.

„Je to nutný krok. Tento systém na to skutečně nemá zejména kvůli tomu, že bývalý ministr Rath zvýšil mzdy bez toho, aniž by na ten krok vůbec byly prostředky,“ podotýká radní.

„Je to tak. Pro nás je to alespoň nějaká jistota, původně se totiž hovořilo o tom, že se mzdy stabilizují a zmrazí na úrovni roku 2006. To by pro nás znamenalo v průměru pokles mezd o deset i více procent. Nyní se dohodlo, že mzdy by měly zůstat alespoň na úrovni roku 2007. To sice není dobrá zpráva, ale v současné době je to asi maximum,“ reaguje místopředseda Lékařského odborového klubu Martin Šácha.