Pardubický kraj přistoupil ke kroku, který má z nemocnice udělat samostatně hospodařící subjekt hlavně proto, že si od něj slibuje zastavení zadlužování zdravotnického zařízení.

Čisté svědomí


„Chtěli jsme mít čisté svědomí a zajistit nemocnici do budoucna. Slibujeme si jednoznačně lepší hospodaření, které nebude tomuto ústavu působit problémy a navyšovat dluhy. Chápeme tuto změnu jako pozitivní. Kraj se částkou 66 milionů rozhodl nemocnici v Pardubicích podpořit a částečně zbavit dluhů. To ovšem neznamená, že se vzdáme možnosti kontroly. Budeme v nemocnici bedlivě sledovat důležité ekonomické ukazatele, abychom zabránili případným komplikacím či dalšímu zadlužování. Budeme rovněž provádět i pravidelné kontroly jednou měsíčně,“ říká náměstek hejtmana pardubického kraje pro zdravotnictví Josef Janeček.

Změna má tedy podle něj jen úřední charakter. Obavy, které část pacientů měla z případné změny v samotném poskytování zdravotnické péče, se tak zatím nenaplnily.

Změna názvu


Jedinou novinkou se pro návštěvníky nemocnice stane nejspíš změna názvu na Pardubická krajská nemocnice. Přibyla i zkratka a. s. neboli akciová společnost.

„Včerejší transformace se pro nás skutečně týkala jen změny názvu. Dotkne se především velké spousty dokumentů, jako jsou smlouvy s dodavateli a institucemi, které nemocnici zajišťují dodávky materiálu nebo energií. Týká se to i pracovních smluv. Informačních dopisů a upozornění, které budeme rozesílat všem, bude pravděpodobně víc,“ potvrdila Iva Faiklová z oddělení pro komunikaci s veřejností Pardubické krajské nemocnice.

„Jedním ze zajímavějších důkazů této proměny je například výměna asi čtyřset kusů razítek, nutných pro chod nemocnice,“ dodává Faiklová.

Další informace najdete ZDE.

O změně pardubické nemocnice na akciovou společnost najdete také ZDE.

Kdo pomůže pardubické nemocnici si přečtěte ZDE.