Vztahy mezi oběma samosprávami – městem Pardubice a Pardubickým krajem – nejsou v současnosti právě růžové. Na vině je zejména rozdílný postoj ve věci pardubické nemocnice, která patří kraji. Podle radnice ale její kvalita klesá a město má obavy o její další osud. Po sporech ve zdravotnictví následuje i oblast školství.

Na ostří nože

„Vyostřilo se to, to je pravda,“ říká primátor Pardubic Jaroslav Deml (ODS). „Myslím si, že tím zásadním problémem je zdravotnictví a přiznám se, že opravdu nerozumím tomu, co se na kraji odehrává.“ Primátor má na mysli úkol, který vloni na podzim zadalo krajské zastupitelstvo radnímu Josefovi Janečkovi (ODS), jenž má na starost oblast zdravotnictví, aby zpracoval jeho koncepci. Materiál, který krajské zastupitelstvo s městem před časem obdrželo, za žádnou koncepci zastupitelé města nepovažují.

K předložení koncepce zdravotnictví v kraji proto Zastupitelstvo města Pardubic opět vyzvalo Janečka na svém úterním jednání. Podle Demla není situace v pardubické nemocnici dobrá, a to ani potom, co byla krajem coby zřizovatelem přeměněna na akciovou společnost. Na zdravotnictví navíc podle něj navazuje i školství a koncepce by měla mít odraz i na výchovu personálu a lékařů.

Obrousit ostří sporu by mohlo společné jednání radních města a kraje, které je naplánováno na konec března. „Věřím tomu, že pan Toman zchladí horké hlavy a že se dohodneme, co s tím udělat,“ říká Jaroslav Deml. Zdůrazňuje však, že situace nejen v pardubické, ale i chrudimské nemocnici není rozhodně ideální. Na dotaz, zda si myslí, že je na místě změna na postu radního, říká: „To je záležitost Pardubického kraje a bezpochyby i odpovědnost ,ódéesky’, protože je to radní za ODS. K tomu se vyjadřovat nebudu.“ Primátor uvedl, že v rámci strany napsal dopis věnovaný problémům. O něm se ale doposud nejednalo.

Hejtman Pardubického kraje Ivo Toman si je hlubokého rozporu v pohledu obou samospráv na zdravotnictví vědom. „Pokud se dají vztahy na nazvat, že jsou na bodu mrazu, tak chci přispět k jejich oteplení,“ uvedl včera Toman, který je rovněž členem ODS. Jak? Třeba tím, že chce být prostředníkem mezi Janečkem a Demlem a zlepšit komunikaci mezi oběma politiky.