Hned devět budov zářících novotou může člověk spatřit po vstupu do areálu Pardubické nemocnice. Starší pavilony získaly nové fasády v různobarevném provedení. Zateplení nemocničních budov vyšlo na 43,5 milionu korun, ze dvou třetin investici zaplatila Evropská unie.

„Je to investice, která nejen zlepší současné prostředí nemocnice, ale do budoucna sníží energetickou náročnost budov, což bude znamenat finanční úspory. Po nutných opravách se konečně můžeme pustit i do rozvoje Pardubické nemocnice," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Od roku 2011

Projekt zateplování byl v Pardubické nemocnici zahájen v roce 2011. Nejprve byla opravena budova interního oddělení a vstupní objekt s hlavní bránou. V dalších fázích projektu se nové fasády, plastových oken či automatických vstupních dveří dočkalo třeba radiodiagnostické oddělení, neurologická klinika, patologie či laboratoře klinické mikrobiologie.

Nejvíce je proměna znát asi na trojpavilonu, ve kterém sídlí například dětské oddělení či psychiatrie a který byl postaven již v roce 1942.

„Zateplení budov sice není největší investice v Pardubické nemocnici, ale určitě je to investice nejviditelnější," podotkl první náměstek hejtmana Roman Línek, který je zodpovědný za zdravotnictví.

Další výzvy ovšem před nemocnicí ještě stojí. Největší z nich je vybudování centrálního příjmu. Stále také není vyřešena doprava v prostoru před nemocničním areálem. Tady záleží především na domluvě s vedením města Pardubice, jelikož se jedná o místní komunikace.

Přesto nyní areál nemocnice už na první pohled vypadá o dost lépe než před šesti lety, než se s opravami začalo.

„Když jsem tehdy z Pardubické nemocnice odcházela, tak na mnoha budovách visela cedulka s nápisem: 'Přejděte na druhou stranu, padá omítka'. Za dobu svého působení ve zdravotnictví nepamatuji období, ve kterém by byly takové finanční žně a podařilo se získat tolik finančních prostředků během tak krátkého času," podotkla ředitelka Pardubické nemocnice Ivana Urešová.

Stav některých pavilonů byl v minulosti podle ředitelky tak špatný, že z některých budov vypadávala stará okna dolů na auta.

Kvůli opravám nemusela nemocnice zavřít žádné oddělení. „Stavební práce probíhaly za nepřerušeného chodu jednotlivých oddělení, pouze s dílčími omezeními," sdělil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.