Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Nenaplnili jsme důvěru voličů,' omlouvá se Petráň

Pardubice /OHLAS/ – Do dalších komunálních voleb zbývá půl roku. Čím více se blíží, tím častěji musím zodpovídat dotazy, zda do voleb půjdu a když ne, tak proč. Hned na začátku uvedu, že s pravděpodobností, hraničící s jistotou, už nebudu v komunálních volbách kandidovat.

28.2.2014 4
SDÍLEJ:

Miroslav PetráňFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Hlavní důvod je jasný. Jsem zřejmě v Česku už poslední mluvčí Občanského fóra, který je po 25 letech ještě v politice. Skončit jsem chtěl už mnohokrát. Ti, kteří jsou vnímaví, jistě zaregistrovali můj vědomý pozvolný ústup, který začal už před volbami 2006. Bylo mi jasné, že volič v Česku uvažuje zvláštním způsobem a já už nemohu se svými často kontroverzními postoji přinášet Sdružení pro Pardubice (SPP) a Pardubicím to, co v minulosti, a proto to považuji za přirozený vývoj. Už jsem si našel jiné občanské aktivity, kde budu prospěšnější.

Když jsme v roce 1992 spolu se Zdeňkem Stránským a Jirkou Razskazovem za účinné pomoci Josefa Škody zakládali Sdružení pro Pardubice, nikdy bych si nedokázal ani pomyslet, že bude mít tak dlouhé trvání.  Mohlo mne napadnout, že po velkém úspěchu se vždycky dostavuje přílišná euforie, po ní kocovina a nakonec jen setrvačnost či stagnace. Musím se proto voličům, z nichž mnozí s SPP spojovali moji osobu, omluvit za to, že jsme nedokázali naplnit důvěru, kterou nám dali.

Upozorňuji, že toto je moje osobní omluva, myslím, že někteří  kolegové v SPP tento názor nesdílí.

Objektivní problémy

Nejprve k tomu musím otevřeně říci, že proti nám stálo mnoho objektivních problémů. Prodlužující se ekonomická recese, a také ztráta kontinuity v zastupitelstvu.

Sdružení pro Pardubice z mého pohledu ztratilo svůj původní étos a otevřenost. Přestali jsme diskutovat uvnitř SPP, dělali jsme stejné chyby jako ODS a já se zděšením sledoval, jak si paní primátorka vyměňuje názory se starosty přes média. Ztratili jsme vizi, koncepci a směr. Přestali jsme se starat o další rozvoj města. Nedokázali jsme se vymezit proti chybám svých partnerů a tvrdě požadovat plnění programového prohlášení.

Dost znatelně jsme rezignovali i na plnění vlastního volebního programu. Nedocházelo k jeho periodickým revizím, neuměli jsme voličům veřejně vysvětlit a omluvit se, že jsme konkrétní bod nesplnili, asi ani už nesplníme a proč se tak stalo. Chybí nám sebereflexe a pro voliče jsme se stali nečitelnými a nedůvěryhodnými.

Když vyjmenuji to, co se nám nepodařilo, není to radostná bilance. Za všechno uvedu jen zpackané referendum o obvodech a naši neschopnost vést už před jeho termínem veřejnou diskusi s tím, že naše jasné stanovisko lidem předem zdůvodníme.

To, že jsme znovu nedokázali vyřešit dopravu ve městě, je problémem objektivním a dlouhodobým. Kromě posunu v oblasti cyklistiky jsme však neudělali ani krok v oblasti parkování, čili dopravy v klidu a v omezení dopravy v centru města. Nedokázali jsme efektivně využívat možností dotací z Evropské unie, viz problém Tyršových sadů a další, neměli jsme připraveny projekty náhradní.

Chyběla nám schopnost komunikovat s voliči a tím mít zpětnou vazbu pro naše další rozhodování. Mám-li celou věc stručně charakterizovat, namísto stálého tahu ve směru rozvoje města jsme dali přednost údržbě a ani ta se nám příliš nedařila. Cítím za to spoluzodpovědnost a neomlouvá mne ani to, že jsem se  v tomto období spíše snažil prospět městu při jednáních v Poslanecké sněmovně. Ani tady nemohu být s dosaženým výsledkem spokojen. To je má druhá omluva.

Zloba a neznalost

Ještě jeden důvod k odchodu mám. Je to příběh Dostihového spolku, kde jsem si vyslechl tolik pomluv a lží, že jsem často nevěřil, co všechno je možné ze zloby a neznalosti způsobit.

Než ukončím toto bilancování, ještě si dovolím vyslovit několik přání. Vidím jednu podstatnou vadu v tom, jak byla samospráva, a to nejen  v Pardubicích, pojímána. Mnohokrát jsem zdůrazňoval, že model koalice, jak jej známe z parlamentní úrovně, nemá v komunální politice žádné opodstatnění. Komunální politika není a nemůže být pravicová nebo levicová, ale může být dobrá nebo špatná, chytrá nebo hloupá, morální nebo nemorální, hospodárná nebo nehospodárná.

Složení rady by mělo stejně jako složení zastupitelstva odpovídat vůli voličů. Vylučovat někoho se nikdy nevyplácí, vázne spolupráce a cesta vpřed se brzdí.

To je první přání a druhé je  také směrem k volbám. Domnívám se, že na podzim dojde k velkému roztříštění jednotlivých sil. Přál bych si, aby tím lidé nebyli zklamáni. Pokud tato situace nastane, přeji všem chladnou hlavu a snahu respektovat osobnosti a názory jiných stran. Jedině tak lze dosáhnout dalšího rozvoje našeho města, jehož aktivním občanem hodlám být i dál.

Miroslav Petráň, zastupitel Pardubic

Autor: Redakce

28.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Při nehodě v Ostřetíně museli hasiči likvidovat na 700 litrů nafty, která přes kanalizaci unikala do potoka.
5

Hasiči po nehodě chytali stovky litrů nafty

Poslanec Martin Kolovratník odpovídá čtenářům Deníku online.

On-line skončil: poslanec Kolovratník odpovídal čtenářům

Lidé se budou moci setkat s předními českými youtubery

Pardubice – Show plná rozhovorů, výzev, dotazů a hudby předních českých youtuberů. To je Youtuberská show založená na interakci mezi vystupujícími a diváky.

Poušť, prapodivná zvířata a nemyté ženy v Holicích

Holice – Fotograficko-filmovou projekci Záhadná Namibie mohou zájemci zhlédnout ve středu od 18 hodin v holickém kulturním domě.

Pardubice berou podvodníci útokem

Pardubice – Podvodníkům se daří unikat. Ale jen někdy. V Pardubicích jsou přesto viděni každý druhý den.

Na závodišti bude síň slávy

Pardubice – Na pardubickém závodišti vznikne Síň slávy Velké pardubické. Její součástí budou expozice artefaktů z minulosti a současnosti nejznámějšího českého dostihu a promítací prostor pro reprodukci samotných závodů, ale i pro edukativní filmy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení