Hoteliéři, majitelé penzionů si mnou ruce. Horší už je to s turisty, kteří chtějí v červenci navštívit Pardubice. Do ubytovacích zařízení ve městě je totiž nepustí účastníci festivalu Czech Open. Letos, na 27. ročníku, jich má být kolem tří tisíc. A to už je nějaká porce obsazených pokojů.

DESET KRIZOVÝCH DNÍ

Největší nápor se očekává v týdnu, kdy jsou rozehrány hlavní šachové turnaje. A ty startují právě dnes.

„Deset dní je opravdu krizových, všechno ve městě je plné. Na rozdíl od jednorázových akcích jako jsou Zlatá přilba či Velká pardubická. Tam praskají ubytovací zařízení ve švech pouze dva nebo tři dny. V případě Czech Open se celkem jedná o sedmnáct nocí. Každoročně je to velký boj. I když Je pravda, že oproti situaci před deseti lety ubytovacích kapacit přibylo. Objevilo se spoustu nových a hezkých penzionů či jiných ubytovacích míst. Máme k dispozici také vysokoškolské koleje, které jsou naštěstí dostačující. Když to shrnu v době festivalu je velký problém sehnat v Pardubicích ubytování," poznamenal Petr Laušman, zástupce ředitele Czech Open.

ZKUSTE RADĚJI HRADEC

Pardubické hotely a penziony by potřebovaly větší kapacity. Nepřímo se nedoporučuje se do města jezdit přes noc a pořádat nějaké vícedenní akce.

„Vzpomínám si na jednu historku. V se stejném termínu jak Czech Open bývají na Kunětické hoře České hrady. Pořadatel této akcemi volal, že by potřeboval sehnat pro jednu kapelu ubytování. Z těch lepších hotelů bylo úplně všechno plné. Nabízel jsem místo na vysokoškolských kolejích, ale to se jim nelíbilo. Odpověděl jsem mu, že v Pardubicích to není možné, ať zkusí Hradec. Je to sice o něco dál, ale v tomto termínu tam není problém sehnat nocleh," přidal k dobru Laušman.

NEMÁTE S KUCHYŇKOU?

Ne každý se spokojí s ubytováním na vysokoškolské koleji. Vyžaduje větší luxus.

„Ještě před třemi lety bychom to neřekli, ale v současné době začíná chybět typ ubytování ala čtyřhvězdičková kapacita. V době ekonomické krize, jsme nebyli schopni moc takových pokojů obsadit. No a teď bychom jich potřebovali dvakrát tolik, než jsme dostali k dispozici. Velká poptávka je po zařízeních, kde jsou na pokojích kuchyňky. Zejména ze zemí jako je Indie, protože si chtějí vařit svá jídla. To samé platí pro rodiny účastníka festivalu, které přijedou s dětmi. V tuto dobu není poptávka uspokojena," pravil zástupce ředitele.

NA VLASTNÍ PĚST

Mezi účastníky festivalu jsou i tací, kteří se na služby organizátorů této mamutí akce nespoléhají.

„Zcela určitě si ubytování shánějí také sami. My se to ale nedozvíme. Konkrétní člověk nám napíše, že ubytování nepotřebuje. A jedno jestli si ho sehnal v hotelu, nebo někde v soukromí. Podle mého soudu lidí těchto lidí přibývá. Když se ale na nás přímo někdo obrátí s požadavkem, že by chtěl zajistit ubytování v soukromí, vznikne trochu problém. Těžko se to zařizuje, navíc s jedním rizikem. Co když já někomu někde zařídím bydlení a on nepřijede? Tak to je pro mě i majitele bytu průšvih. Z těchto důvodů to necháváme na účastnících. Vnímáme rovněž nabídky jiných ubytovacích subjektů, ale do toho my nevstupujeme. Lidé si mohou vybrat. Pokud jsou ale ubytování u nás, mají nějakou slevu na startovným. Jinak nejsem schopen říct, jak velké procento jde mimo nás," podotkl Petr Laušman.