VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nestíháme. Signál v tísni už další zájemce přibrat nemůže

Pardubice - Sedmdesát uživatelů nouzového domácího tlačítka je koncový stav. Další zájemce musí v Pardubicích odmítat.

5.3.2015 1
SDÍLEJ:

Signál v tísni je v Pardubicích určen pro samostatně bydlící a nemohoucí osoby. Přivolá okamžitě na místo hlídku městské policie. Strážníci mají od klientů vlastní klíče i kontakty na příbuzné. V případě, že to situace vyžaduje, volají na místo záchranku.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Pardubice jsou jedním z mála měst, která svým nemohoucím občanům poskytují velmi nadstandardní systém péče. Jde o signál v tísni – tlačítko, kterým si nemohoucí osoba v kteroukoliv hodinu může v případě vážných zdravotních problémů přivolat pomoc strážníků městské policie.

Systém určený zejména pro nemohoucí seniory ale nyní narazil na své limity. Poptávka zájemců i přes některé omezující podmínky přesahuje možnosti. Strážníci 
nyní mají k systému připojeno na sedmdesát občanů a víc signalizačních zařízení už nejsou schopni zabezpečit, i když fronta zájemců a formulářů s žádostmi se netenčí.

Staří, osamělí…

„V drtivé většině se v našem systému nacházejí osoby seniorského věku žijící samostatně v domácnosti a mající zdravotní omezení, které jim v některých situacích znemožňuje spolehnout se na vlastní síly. Například se jim dělá nevolno bez předchozího varování, jsou již příliš slabí či pohybově omezení, nemají blízké příbuzné, kteří se o ně mohou denně starat," vysvětluje preventistka městské policie Blanka Holešovská.

Rozšířit počet uživatelů nouzového tlačítka ale už v nejbližší budoucnosti nepůjde. Systém byl od počátku budován pro sedmdesát uživatelů a jeho rozšíření se v Pardubicích v nejbližší době nechystá. Strážníci, kteří pohotovost v případě potřeby zajišťují, ale nemohou nahrazovat povinnosti pečovatelské služby nebo vlastní rodiny.

Signál v tísni. Další žadatele už nelze přijímat

 „Nejsme schopni pokrýt počet klientů," říká o projektu Signál v tísni preventistka pardubické městské policie Blanka Holešovská.

O Signál v tísni je zájem, městská policie ale už před časem zastavila příjem nových žádostí o zapojení do systému. Noví žadatelé o tuto službu, kterých je zhruba dvacet, tak prozatím mají smůlu.Zvýšit počet klientů není v silách městské policie.

Od začátku byl daný počet klientů

„Jako strop byl od začátku stanoven počet sedmdesáti osob. Při běžném pracovním vytížení strážníci už při tomto čísle nestíhají. Systém je pro nás v této chvíli na hraně udržitelnosti," vysvětluje Blanka Holešovská.
Důvody jsou nasnadě. Na Signál v tísni reaguje jediná hlídka městské policie.

„Tato služba má být akutní pomocí v nouzi. Klient tedy musí mít možnost se dovolat v kteroukoliv hodinu. V tomto nepřetržitém režimu služby ale má pardubická městská policie jedinou hlídku a to takzvanou 'výjezdovku', která má ale Signál v tísni navíc ke všem ostatním povinnostem," dodává Blanka Holešovská.

Signál v tísni v číslech
Za rok 2013 zaznamenala Městská policie celkem 63 výjezdů na Signál v tísni. Z toho 25 výjezdů bylo planých, 38 odůvodněných. Z 25 planých výjezdů šlo v 17 případech o technickou chybu na samotném zařízení, v sedmi případech šlo o chybu uživatele a v jednom případě bylo užití vyhodnoceno jako zneužití.
Ze 38 odůvodněných případů 23 byli schopni strážníci vyřešit na místě, v 15 případech byl ohrožen život a zdraví uživatele a byla volána záchranná služba.
Pro připojení do systému Signál v tísni je třeba zažádat u městské policie, kde zpracují žádost a putuje do sociální komise města. Tam posoudí oprávněnost žádosti a životní podmínky žadatele. V případě schválení je služba od města zdarma a platí se jen instalace samotného zařízení (kolem 400 korun).

Když se zmáčkne tlačítko…

Co se vlastně děje, když uživatel zmáčkne nouzové tlačítko? Spínač klienti obvykle nosí u sebe na krku, kam v případě potřeby vždy dosáhnou. V okamžiku stisknutí tlačítka neprobíhá žádná hlasová komunikace, na operačním středisku městské policie se ale rozsvítí upozornění na konkrétní adresu a přijde informační SMS zpráva.

Operační důstojník ve službě vysílá na místo výjezdovou hlídku. Strážníci v takovém případě vždy jedou takzvaně na maják. „Vycházíme z toho, že jde o signál v tísni, tedy situaci, kdy je ohroženo zdraví nebo život člověka," vysvětluje Blanka Holešovská.
Poté, co hlídka dorazí na místo, strážníci ze zamykatelné schránky vyberou příslušné klíče od objektu, odemknou si byt či dům a zjistí situaci na místě.

V případě, že jsou schopni situaci řešit sami, tak poskytnou pomoc vlastními silami. Jedná se například o případy pádů, kdy si osoba nezpůsobila zranění, ale není schopna bez pomoci vstát. V případě, že jde o situaci vyžadující pomoc zdravotníků, poskytnou první pomoc a přivolají na místo záchranku.

Zároveň s poplachem systém automaticky uvědomí jak městskou policii, tak kontaktní osobu, kterou uživatel tísňového tlačítka zvolil a která v případě potřeby zajistí další potřebné věci na místě – například zajištění bytu v případě převozu do zdravotnického zařízení.

Strážníci nemohou být všude

V případě výjezdu na signál v tísni pak hlídka nemůže reagovat na další úkoly denní činnosti nebo narušení sledovaných objektů.

„Zdraví a život obyvatel má samozřejmě přednost, ale možnost jedné hlídky zasáhnout je tímto značně omezena. Je třeba si uvědomit, že městská police nemůže nahrazovat pečovatelské služby," upozorňuje Blanka Holešovská.

Další řešení v tuto chvíli není. Počet uživatelů systému Signál v tísni byl od počátku pevně omezen a jeho rozšíření se do blízké budoucnosti neplánuje. „V pořadníku je nyní asi dvacet dalších žadatelů, městská policie už za současných podmínek žádného dalšího přibrat nemůže i když zájem by stále byl," uzavírá Blanka Holešovská.

Autor: Jiří Sejkora

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nehoda u Bohdanče skončila zraněním matky s dítětem.
4

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Utkání 5. kola základní části Kooperativa NBL mezi týmy BK JIP Pardubice a USK Praha (83:67).

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Pardubice – Pochmurná nálada panovala v sobotu ve volebním štábu ČSSD. Strana totiž ve volbách propadla, v kraji získala pouze 7,47 procenta hlasů. V Poslanecké sněmovně tak bude mít za Pardubický kraj pouze jeden mandát. Ten obsadí krajský lídr a dosavadní ministr Jan Chvojka.

OBRAZEM: Co se odehrálo ve volebních místnostech

Pardubice - Fronty před otevřením volebních místností, člen komise agitující pro jednu ze stran, první vhozené hlasy, cestující urna za nemocnými a závěrečné sčítání hlasů. To vše zachycuje naše fotogalerie, jakési malé ohlédnutí za víkendovými volbami do poslanecké sněmovny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení