Potud je všechno v pořádku. Jsem rád, že si ODS konečně osvojila program, který v Pardubickém kraji sociální demokracie prosazuje již od roku 2008. Ale že jí to trvalo.

Zcela jednoznačně odmítáme zvyšování zadlužení kraje, které by vedlo k těžko udržitelnému sestavování krajského rozpočtu. Je zajímavé, že právě tímto heslem se chce nejsilnější pravicová strana (a zdá se, že i ta druhá – TOP 09) vymezit vůči ČSSD. Dovolím si připomenout několik faktů.

Úvěr si vzala pravicová koalice

Největší část dluhu Pardubického kraje byla vytvořena v letech 2005 až 2007, kdy si kraj na základě úvěrů půjčil více jak 2,3 miliardy korun. V té době kraj vedla pravicová koalice ODS a Koalice pro Pardubický kraj, jejíž součástí byli i zastupitelé, kteří jsou dnes předními kandidáty na kandidátce TOP 09.

Nejsmutnější na celé záležitosti je, že tyto úvěry vytvářejí rozpočtové závazky pro kraj až do roku 2023. Naopak ČSSD po svém nástupu nevzala ani jeden úvěr, nepůjčila si ani korunu.

Vydali jsme se cestou úsporných opatření, kdy jsme se v rozpočtu museli vypořádat s nižšími daňovými příjmy o půl miliardy. Přesto se investice do rozvoje kraje nezastavily. Kdo si tedy v době hojnosti půjčoval a zadlužoval Pardubický kraj? Odpověď je jednoduchá, i když se může pro mnohé zdát paradoxní.

Martin Netolický, krajský radní pro zdravotnictví a krajský lídr ČSSD