„Byla jsem nakupovat, když jsme si s kamarádkou povšimly, že paní o kousek dál křičí ´help, help´. Ihned jsem přiskočila. Chlapec vůbec nereagoval, položila jsem ho na zem, nedýchal a už mu začaly modrat rty,“ popisuje vteřiny záchrany Gabriela Jeřábková z pracoviště prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS územního odboru Pardubice.

Ihned z chlapce strhla několik vrstev oblečení a započala pomocí masáže srdce se záchranou. „Po chvíli již spontánně dýchal, položila jsem ho na bok. Jiný nakupující muž přivolal záchranku. Jelikož jsem měla nákup za pokladnou, řekla jsem, ať jdou naproti právě přijíždějící posádce záchranné služby a vrátila se do obchodu. Jsem ráda, že je chlapec v pořádku,“ uzavírá napjaté okamžiky záchrany Gabriela.

Zákrok proti brněným fanouškům na zimním stadionu v Pardubicích.
VIDEO: Zastřelte mě. Fanoušek Brna se na hokeji v Pardubicích domáhal fotbalu

„Horečka dráždí mozek, který vysílá informaci nervům a svalům, svaly se pak nepřirozeně napínají a stahují a dochází k febrilní křeči. Při záchvatu dítě může upadnout až do bezvědomí a může dojít k poruchám dýchání,“ říká Alena Kisiala, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.  

Po příjezdu Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje bylo dítě s horečkou 40 °C okamžitě převezeno do nemocnice na dětské oddělení.

Vendula Horáková, mluvčí HZS Pardubického kraje