Každý zákazník má podle nařízení vlády povinnost prokázat se při příchodu do provozovny buď potvrzením o očkování, dokladem, který potvrzuje, že prodělal koronavirus v době kratší než uplynulých devadesát dní, nebo negativním výsledkem antigenního či PCR testu ne starším než dvaasedmdesát hodin, respektive sedm dní.

Vláda ale nejdříve oznámila, že samotest ze školy nebo zaměstnání není dostačující a pro návštěvu služeb bude potřeba absolvovat buď antigenní test na odběrovém místě, nebo placený PCR test. „Přijde mi nesmysl, aby se lidé ráno otestovali v práci a po obědě jeli na další test na odběrové místo, aby mohli přijít navečer ke mně do salónu,“ řekla manikérka Lucie Žáková.

Během úterního večera ale ministr zdravotnictví Petr Arenberger sdělil, že k návštěvě služeb bude stačit právě i test ze školy nebo ze zaměstnání. Ve čtvrtek to pak schválila vláda.

Některé provozovatele ani tato informace neuklidnila a stojí před rozhodnutím, jestli v pondělí nenechat dveře salónů stále zavřené. Jednou z těch, kteří váhají, je i kosmetička Renata Kolláriková. „Vůbec si nejsem jistá, jestli za stávajících podmínek otevřu,“ řekla.

Stejné dilema řeší i kadeřnice Monika Jermanová. „Zdá se mi to všechno hrozně složité. Několik měsíců jsem pracovat nemohla vůbec, teď vymysleli takové podmínky, že mi sem stejně spousta lidí nepřijde. Chodí ke mně totiž starší zákaznice, které na očkování teprve čekají, a tak se zatím objednaly třeba až na červen. Dost možná zatím zůstanu doma,“ popsala majitelka kadeřnictví.

FUNGOVAT MŮŽOU TAKÉ MASÉŘI I PSÍ KADEŘNÍCI

Na příchod klientů se připravují také masážní salóny. Mezi lidmi je podle slov maséra Jana Březiny o masáže po dlouhé pauze zájem. „Až na nošení respirátorů jsou pro nás provozní podmínky v podstatě pořád stejné. Hygienu musíme dodržovat i mimo koronavirovou dobu,“ poznamenal.

 V pondělí se otevřou i salóny a kadeřnictví pro zvířata. Ty byly zavřené vůbec nejkratší dobu, na začátku roku totiž pár týdnů fungovaly. Vládní nařízení ohledně negativních testů jejich provoz ale nijak zvlášť nezkomplikuje. „My páníčky psů v podstatě ani nemusíme pouštět dovnitř, takže nás se tohle vlastně vůbec nedotkne,“ popsala majitelka psího salónu Jana Kosniovská.

 Ačkoliv jsou situace napříč provozovnami různé, všechny zatím trápí společná věc. Podle vládního nařízení musí provozovatelé pro potřeby případného epidemiologického šetření vést evidenci zákazníků. „Zatím vůbec nevíme, jak to máme vzhledem k osobním údajům dělat. Je to jeden velký otazník,“ uzavřel Březina.