PSALI JSME PŘED DESETI LETY: New York se změnil v obraz zkázy

…armáda vzápětí po útocích evakuovala Bílý dům, Kongres, Pentagon i další vládní budovy. Letecká doprava nad Spojenými státy se zastavila. K nebi vzlétly stíhačky, aby hlídkovaly ve vzdušném prostoru. Americká zpravodajská služba vyšetřuje hypotézu, že teroristé přišli do Spojených států z Mexika. „Je téměř jisté, že je to práce islámských fundamentalistů vedených Usámou bin Ládinem. Ten před třemi týdny varoval, že podnikne velmi tvrdý útok na americké zájmy,“ řekl arabský novinář Abdal Bari Atvan, který byl s bin Ládinem ve styku.

Pardubické noviny, 12. září 2001, titulní strana

Oldřich Černý stál u hořících dvojčat

Cestovatel Oldřich Černý z Chrudimě je jedním z mála Čechů, kteří před deseti lety viděli teroristický útok na Manhattanu na vlastní oči.

Společně s přáteli Pepou Hlouškem a Honzou Horynou právě stáli na 5. avenue, když začalo první z dvojčat hořet.

„Když potom narazilo do budovy druhé letadlo, viděli jsme obrovský výbuch. Nevěděli jsme ale, co se děje. Překvapivě mi to řekla manželka, se kterou jsem potom telefonoval,“ řekl v pátek Deníku Oldřich Černý, autor autentických fotografií.

Do Ameriky se od roku 2001 nedostal, cestuje zatím po jiných zemích. „Nevylučuji, že se tam někdy zase podívám, ale ještě tomu dávám čas,“ říká.

PSALI JSME PŘED DESETI LETY: „V Americe je válka,“ volala před deseti lety žena a vběhla do naší redakce…

Pardubice – Útok teroristů na „Dvojčata“ World Trade Center v New Yorku a na dalších místech Spojených států šokoval 11. září 2001 odpoledne i pardubické občany. V obchodech, restauracích a všude tam, kde běžely televizní záběry z tragické události, se tvořily zamlklé hloučky lidí, kteří nevěřili vlastním očím. „To je jako v katastrofickém filmu,“ hlesl při pohledu na hroutící se mrakodrapy na velkoplošné obrazovce v Grandu kavárník Milan Bajer z Pardubic. Následky útoku si totiž umí představit. Zničené výškové budovy, které měly přes čtyři sta metrů, totiž navštívil jako turista hned dvakrát. Naposledy vyjel na jednu z vyhlídek v prosinci loňského roku. „Do toho baráku se vejde dvacet tisíc lidí. Jestli to s nimi spadlo…,“ odmlčel se s tím, že se vlastně jedná o takové malé město. „Mám strach, že bude válka. To si Amerika nenechá líbit.“

Pardubické noviny, 12. září 2001, str. 7