V lednu přibylo v našem kraji více než 5200 nezaměstnaných. Je to nejvyšší nárůst během jednoho měsíce nejméně od roku 1992.
Jen na Náchodsku se počet lidí bez práce zvýšil o 30 procent. Zatímco na konci prosince jich zdejší úřad práce evidoval necelých 3500, na konci ledna jich bylo o 1224 více. Okres zaznamenal druhý nejvyšší přírůstek nezaměstnanosti v republice.
S téměř dvacetiprocentním nárůstem nezaměstnanosti během ledna se potýká i Rychnovsko, Chrudimsko či Orlickoústecko.
Mírní paniku
Experti z úřadů práce ale paniku mírní. „Leden je tradičně nejhorší měsíc, kdy každoročně přibývá nejvíce nezaměstnaných. Ale je pravdou, že letos je nárůst skutečně vyšší. Zatímco vloni v lednu přibylo do evidence 376 lidí, nyní to bylo 599,“ uvedla Hana Kasperová z rychnovského úřadu práce.
Původcem propouštění přitom není jen několik málo strojírenských firem, které by byly navázány na automobilový průmysl, ale takřka všechna průmyslová odvětví. A vedle toho se v evidenci, jako vždy v lednu, ocitly desítky lidí pracujících v sezonních oborech.
„Nedá se říct, že by některé firmy masivně propouštěly. Jedná se spíše o plošný proces, kdy početní stavy, třeba jen o několik málo lidí, omezují desítky zaměstnavatelů. Doplácíme dost na to, že ve zdejším regionu máme hodně strojírenských firem, které pocítily razantní pokles zakázek,“ přisvědčila Lucie Sedláčková z náchodského úřadu práce.
Kdy tohle skončí?
„Ten nárůst vypadá dramaticky, ale velký vliv mohly mít také ukončené sezonní práce. Letošní zima je tvrdší než předchozí, kdy se například stavebnictví nemuselo přes zimní období vůbec zastavit,“ dodala Kasperová.
Vedle dělnických profesí postihlo propouštění i zaměstnance v administrativě průmyslových podniků.
Zvýšení nezaměstnanosti za jediný měsíc bezmála o jeden procentní bod je však nejspíš teprve začátek. První, o něco menší vlna výpovědí se odrazila na úřadech práce už v prosinci. A dalším kritickým měsícem bude zřejmě únor. Kdy tomu bude konec, si nikdo netroufá odhadovat.
„I v prosinci nezaměstnanost roste kvůli sezonním výkyvům každoročně, tentokrát byl ale nárůst o půl procenta větší než obvykle. Budeme rádi, když v červnu dosáhne nezaměstnanost v kraji osmi nebo osmi a půl procenta,“ odhadoval už před týdnem ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.
Právě na Pardubický kraj dosedly důsledky krize víc než na Královéhradecký. Ještě v říjnu činila zdejší nezaměstnanost 4,8 procenta a v červnu, kdy byla za několik posledních let vůbec nejnižší, klesla na pouhá 4,4 procenta. Přesně o rok později, před začátkem letošních letních prázdnin, má být podle předpokladů téměř dvojnásobná.
V krizi všechna odvětví
Například pro Chrudimsko, kde na konci roku propouštělo po desítkách hned několik velkých fabrik, od prosince nezaměstnanost roste o 20 procent každý měsíc.
„Do evidence přicházejí další a další bývalí zaměstnanci ze všech odvětví. Krize začala ve strojírenství, především automobilovém průmyslu, postupně se ale s poklesem zakázek šíří do ostatních odvětví. Myslím, že nebude obor, kterému se krize vyhne,“ uvedl Klimpl.
A ruku v ruce s tím bohužel strmě klesá i nabídka volných pracovních míst. Třeba na Svitavsku dnes připadá na jedno volné místo 12 nezaměstnaných.