Zatímco koncem července dosáhl tento údaj hodnoty 8,5 procenta, na konci prázdnin se snížil o 0,2 procentního bodu na 8,3 procenta. Původně se ve druhém prázdninovém měsíci očekával spíše mírný nárůst nezaměstnanosti.

„Je to překvapující. Čekali jsme stagnaci nebo mírné zvýšení, protože během srpna firmy většinou kvůli dovoleným nikoho nepřijímají. Zřejmě ale bylo oživení ekonomiky takové, že v posledních dvou týdnech odešla pracovat celá řada lidí a nečekali na začátek září,“ uvedl pro ČTK ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Na poklesu se podle něj podílí především velký zájem zaměstnavatelů ve zpracovatelském průmyslu o nové pracovníky a stále pokračující sezonní práce.

Zlepšila se také nabídka volných pracovních míst. „Počet uchazečů na jedno místo se dostal na poměrně slušnou hodnotu 8,4,“ přidal další komentář ředitel pardubického úřadu práce.

Další desetinky z pomyslného koláče nezaměstnanosti ukrojily za poslední letní měsíc oba východočeské kraje.

V Královéhradeckém klesla míra nezaměstnanosti z červencových 7,2 procenta na 7,1 procenta v srpnu. Pardubický kraj byl na tom ještě lépe. Tam pokles činil dokonce 0,2 procentního bodu, a to z 8,5 na 8,3 procenta. Bez práce bylo ve východních Čechách
43 204 lidí, což je o 661 méně než v předchozím měsíci.

„Je to překvapující. Čekali jsme stagnaci nebo mírné zvýšení, protože během srpna firmy většinou kvůli dovoleným nikoho nepřijímají. Zřejmě ale bylo oživení ekonomiky takové, že v posledních dvou týdnech odešla pracovat celá řada lidí a nečekali na začátek září,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Stejného názoru je i ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák. I když opatrně dodává. „Je to tak trošku klid před bouří. V září čekáme růst nezaměstnanosti. Velkou část uchazečů budou tvořit absolventi škol,“ podotkl.

Již první zářijové dny podle něj naznačily, že uchazečů o práci přibude. Obavu má z toho, že absolventi, pokud se jim nepodaří sehnat práci během jednoho až dvou měsíců, budou v evidenci delší dobu.

Nejhůře si v Pardubickém kraji stojí okres Svitavy. Tam i přes klesající tendenci dosahuje míra nezaměstnanosti 10,4 procenta. „Je to stav od počátku sledování statistiky. Svitavsko je okres, kde převažuje zemědělství a textilní průmysl, k jehož útlumu v posledních letech dochází,“ objasnila zástupkyně ředitele svitavského úřadu práce Ivava Grohová.

V Královéhradeckém kraji na poslední příčce skončil okres Trutnov, kde nezaměstnanost poklesla z 8,2 procenta na 8,1 procenta. Přitom ještě v červenci se o chvost statistické tabulky dělil s Jičínskem. Tam však za úplynulý měsíc míra nezaměstnanosti klesla na 7,9 procenta.

„Problematickým regionem je dlouhodobě Žacléřsko. Tam bylo velmi rozvinuté hornictví. Po uzavření dolů však příliš nových příležitostí nepřibylo,“ řekl Ladislav Nálevka z oddělení trhu práce a kontroly trutnovského úřadu.

Vývoj nezaměstnanosti ve Východních Čechách
„Stále jsme se ještě nenaučili změnit profesi“

Nebát se změnit profesi a využít nabídek rekvalifikačních kurzů. To je podle psychloga z hradecké univerzity Jana Laška schopnost, která střední generaci Čechů stále chybí.

„Pořád máme nějak zakořeněnou potřebu zůstávat u jedné profese, kterou jsme se vyučili. To však v dnešní době není pro shánění práce ideální,“ uvedl Lašek.

Lidé by podle něj měli zvažovat své možnosti a pokud není v jejich odvětví šance práci sehnat, raději než setrvávat doma bez zaměstnání, je lépe se pokusit rekvalifikovat a najít si místo jinde.

„Samozřejmě musíme si uvědomit, že toto platí pro lidi, kteří práci najít chtějí. V systému jsou bohužel i tací, kteří práci ve skutečnosti nehledají,“ dodal psycholog.

Podle jedné ze studií již z 60. let obyvatelé západní Evropy změnili za svůj život 2,5 krát profesi. „Tohle u nás zatím není reálné. Na toto si zvyknou až teprve budoucí generace,“ poznamenal.

Rekvalifikačních kurzů nabízejí úřady práce celou řadu. Většinou jsou nezaměstnaným v případě splnění podmínek hrazeny z části nebo úplně.
Nezaměstnanost v číslech

PARDUBICKÝ KRAJ

srpen červenec
celková míra 8,3 8,5
okres Chrudim 8,7 8,7
okres Pardubice 6,3 6,4
okres Svitavy 10,4 10,6
okres Ústí n. O. 9,1 9,4

Celkový počet lidí bez práce

PARDUBICKÝ KRAJ

okres srpen červenec
Chrudim 4687 4647
Pardubice 5767 5852
Svitavy 5664 5779
Ústí n. O. 6602 6788
Celkem 22 720 23 066

Volná místa

PARDUBICKÝ KRAJ

okres srpen červenec
Chrudim 355 301
Pardubice 1464 1547
Svitavy 483 307
Ústí n. O. 428 444
Celkem 2730 2599

Počet osob v rekvalifikaci

PARDUBICKÝ KRAJ

okres srpen červenec
Chrudim 25 32
Pardubice 10 20
Svitavy 51 61
Ústí n. O. 85 68
Celkem 171 181

Míra nezaměstnanosti v okresech ČR k 31. srpnu 2010

zdroj MPSV

(sir, čtk)