„Ve srovnání s loňskem je situace lepší,“ sdělil ředitel krajské pobočky úřadu práce Petr Klimpl. „V porovnání se situací před rokem je pokles nezaměstnanosti o 0,8 procentního bodu,“ dodal.

Letos v červenci bylo bez práce 21 049 lidí, v červnu zhruba o 500 méně. Meziročně se počet nezaměstnaných v regionu snížil asi o 1700 lidí.
Míra nezaměstnanosti se zvýšila ve všech okresech, nejméně, o 0,1 procentního bodu, na Pardubicku, nejvyšších hodnot dosáhla na Svitavsku, kde činí 10,4 procenta.

„Sezonní výkyv je způsoben tím, že řada firem uzavírá pracovní smlouvy na dobu určitou do 30. června. Zaměstnavatelé nejsou ochotni v době dovolených a prázdnin přijímat nové pracovníky, byť nová pracovní místa jsou, ale odkazují zájemce až na pozdější dobu,“ řekl Klimpl.
Podle něj se letos výrazněji neprojevil příchod absolventů škol, středoškoláci se na úřadech práce objeví asi až po prázdninách, vysokoškoláci během srpna.

I když se pokles míry nezaměstnanosti v červenci zastavil, ve srovnání s loňskem je situace na trhu práce pří〜znivější. Úřady práce v kraji nabízejí na 2900 volných míst. „Na jedno připadá 7,4 uchazeče, což je solidní poměr signalizující oživení na trhu práce,“ uvedl Klimpl. Vloni touto dobou bylo na jedno volné místo devět zájemců.

(zr, čtk)