Nezaměstnanost v regionu po čtyřech měsících přestala klesat a v červenci nepatrně vzrostla o 0,1 procentního bodu na 7,2 v Královéhradeckém a 8,5 procenta v Pardubickém kraji. Bez práce bylo na konci července podle v pondělí zveřejněných údajů ministerstva práce 44 tisíc lidí. Ještě před půl rokem to bylo přes 50 tisíc.

O prázdninách je růst míry nezaměstnanosti obvyklý. Na úřady se hlásí absolventi škol, lidem končí smlouvy na dobu určitou. O dovolených také firmy nabírají méně pracovníků. „Byl to tradiční sezonní výkyv,“ uvedl ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Počet lidí bez práce se podle odborníků zvýší ještě v srpnu a září kvůli přílivu absolventů škol a učilišť na úřady práce, poté by se ale měla situace zlepšovat. „Záleží na tom, kdy přijdou absolventi škol. Očekávám, že v srpnu dojde pouze k mírnému nárůstu míry nezaměstnanosti, větší pohyb pak bude zřejmě až v září,“ řekl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

Zvláště v krizí postiženějším Pardubickém kraji se míra nezaměstnanosti blíží republikovému průměru, práce se tu však hladá mnohem lépe než v jiných českých regionech. Počet nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo je přitom hlavním ukazatelem ozdravění trhu práce.

Jediným východočeským okresem, který se v tomto ohledu umístil v té horší polovině tabulky, je Jičínsko. Zatímco na jedno místo tu připadá téměř 23 lidí bez práce, jinde je situace mnohem lepší.


Třeba Pardubicko drží v pomyslné celostátní tabulce dokonce primát. „Lidí“ se tu dokonce nedostává.

Z 2600 pracovních míst, která jsou v nabídce v Pardubickém kraji, jich je téměř 1600 na Pardubicku. Polovinu z nich nabízí výrobce počítačů Foxconn a jeho spolupracovníci. „S obsazením míst pro Foxconn máme velké problémy,“ podotkl však Klimpl.

V budoucnu tak nejspíš tchajwanský gigant opět sáhne po zahraničních zaměstnancích, protože české pracovníky v potřebném počtu nenaláká.

Nezaměstnanost mírně stoupla ve všech okresech kromě Trutnovska a deset procent přesahuje pravidelně na Svitavsku. Firmy však nehlásí žádná hromadná propouštění.

„I když nezaměstnanost není úplně podle našich představ, nestoupá razantně. Pomalu se u nás zvyšuje nabídka volných míst. Poptávka je po řidičích, stavebnicích a pracovních se službách,“ řekl Miroslav Panák z Úřadu práce v Chrudimi.

V celém Česku v červenci nezaměstnanost stoupla na 8,7 procenta.

Kamil Dubský s využitím ČTK