V Pardubickém kraji stále přibývá neziskových organizací. Zatímco v roce 2010 jich v regionu působilo 5701, o rok později jich bylo 5867 a v loňském roce už 6031.
Pardubický kraj na jejich podporu vynakládá ze svého rozpočtu přibližně 70 milionů korun, velká část z toho jde na sociální služby.
„Zhruba 60 procent tvoří občanská sdružení, dalších 34 procent jejich organizační jednotky. Zbývajících šest procent připadá hlavně na církevní organizace a nadační fondy," uvedl krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.

Větší aktivita

Podle ředitelky Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) Jany Machové je nárůst počtu neziskových organizací projevem větší aktivity veřejnosti. Lidé často zakládají sdružení, aby čelili místním problémům, například vzniku spalovny odpadů, nebo se chtějí zapojit do života a rozvoje své obce.

Částečnou motivací také může být fakt, že se takto vytvářejí i nová pracovní místa. Podle průzkumu KONEP z roku 2010 neziskové organizace v Pardubickém kraji zaměstnávaly odhadem sedm procent ekonomicky aktivních obyvatel. Jejich mzdy jsou však nízké a subjekty často zápasí s velkým nedostatkem peněz.
Neziskové organizace se snaží získat na svou činnost peníze kromě grantů a dotací i od sponzorů. Poměrně úspěšné byly takzvané burzy filantropie, kdy organizace představovaly potenciálním dárcům své konkrétní projekty.

Vloni tímto způsobem získaly v penězích, službách a na další podpoře více než jeden milion korun. Rozsáhlé je také zapojení dobrovolníků do aktivit neziskových organizací.