Téma Letního stadionu v Pardubicích stále hýbe politickými kruhy i širokou veřejností. Tentokrát ostrou debatu rozpoutala anketa, již zastupitel za ODS Karel Haas zveřejnil na svém facebookovém a twitterovém účtu. V hlasování postavil stadion proti projektu Dukla sportovní. Oba záměry počítají se stavbou moderních sportovišť a oba projekty jsou také velmi nákladné.

Připravené projekty

Zatímco stadion i s úpravou okolí má vyjít na necelých 600 milionů, multifunkční sportovní haly s venkovním oválem na Dukle, které budou sloužit příznivcům gymnastiky, úpolových sportů, běhu, atletiky a míčových sportů, především basketu, by měly přijít na miliardu. Projekty sportovišť jsou z velké části připravené.

„Projekty jsou tak ekonomicky náročné, že na oba dva prostě naše město v současnosti finanční prostředky realisticky nemá,“ oznámil na Facebooku Haas a vyzval občany, aby se v anketě vyjádřili, který projekt by upřednostnili. Ti se však kromě hlasování pustili také do samotného politika, jehož příspěvek označili za tendenční a manipulativní.

„Trošku manipulace – jeden projekt vybarvit jen negativně a druhý jen vychválit. Nehledě na to, že uvádíte zkreslená a nepravdivá data,“ okomentoval Filip Vašina.

Anketa sice ještě není uzavřená, ale do současné doby 85 procent (3,2 tisíce) hlasujících podpořilo Letní stadion, přesto jsou příznivci fotbalu z počínání pardubického politika rozčarovaní, protože napsal podle nich příspěvek tendenčně.

PR manažer fotbalového klubu Radek Klier dokonce připodobnil Haase k nacistickému ministru propagandy Josephu Goebbelsovi. „Příspěvek pana Haase je tak manipulativní, že by se za něj nestyděl ani Dr. Goebbels,“ napsal Klier.

Zaniklé fabriky na Pardubicku
Z kdysi slavných fabrik zbyly ruiny

Transparent vyvěšený na plotu stadionu.Zdroj: Deník / Lada Součková

Neveřejný stadion?

Na anketu reagovalo i vedení FK Pardubice, které rozporovalo některé body uvedené v jejím popisu. Spor se vedl například o pojem „neveřejný stadion pro 1. ligu“, kdy Haas upozornil, že stadion bude sloužit pouze úzké skupině lidí. „Fotbal, to nejsou jen hráči, ale především diváci, čili slovo neveřejný je hodně nešťastné,“ odpověděl předseda představenstva FK Pardubice Vladimír Pitter s tím, že zastupitelé obdrželi seznam akcí, které by se celoročně mohly na stadionu konat.

Dohady se vedly také o etapizaci projektu, podle níž má být v první etapě postaven samostatný stadion a až v další etapě revitalizováno okolí. Haasovi vadí, že investice za zhruba 430 milionů korun nezahrnuje revitalizaci ploch, jako je ulice U Stadionu, Labská nebo nábřeží Labe.

„Byl vypracován komplexní projekt, včetně revitalizace zmíněných ulic. Byla to právě ODS, kdo inicioval, aby se projekt začal etapizovat. Částka 430 milionů je už jedna samostatná etapa,“ vysvětlil Pitter.

Nesouhlasné stanovisko s postojem ODS fanoušci vyjádřili i bannerem, který nechali vyvěsit na plot stadionu. Politikům na něm vzkazují: „30 let nám ‚opravujete‘ stadion! ODS ničí fotbal a tradice!“

Proti Haasovi se obořil také primátor Martin Charvát. „Vadí mi, jak zmanipuloval data kolem Dukly, protože třímilionový zisk tam nikdy nebude,“ reagoval Charvát na poznámku, že provozní výsledek areálu bude kladný.

Haas se následně s fanoušky sešel na stadionu při zápasu a nabídl jim osobní setkání a prodiskutování problematiky v klidnějším prostředí.

Zbili postiženého kvůli parkování.
Zbili postiženého kvůli parkování