Nepřivezli banány. Pro ty, co už dobu před sametovou revolucí nepamatují: nestály se fronty na lístky na Rolling Stones, nebyly žádné výprodeje. V Pardubicích se začaly přijímat žádosti o kotlíkové dotace.

A to od středeční čtvrté hodiny ranní! První „frontoví bojovníci" se ale začali řadit už v úterý po poledni.

„O pořadí přehled mám, já jsem totiž první," smál se Milan Kořínek ze Srnojed. „Jsem tu už od úterní třinácté hodiny, ale mám pocit, že tady jsem jen půl hodiny. Sešla se tu totiž docela dobrá parta, krásně se bavíme a utíká to. Zatím nás to jen obohacuje," popisoval své dojmy Milan Kořínek.

Křesílka, sem tam nějaká lahvinka, spacáky… V podloubí vchodu před úřadem se sešlo asi patnáct čekatelů.

Na papírové krabici se mastily karty, popíjelo se, do té doby cizí lidé se zde spřátelili, někteří si dokonce domluvili společnou dovolenou na vodě.
Milan Kořínek přišel žádat o dotaci na nový kotel pro rodinný dům, stejně jako ostatní žadatelé okolo.

Cesta k prvnímu místu ve frontě pro něj začala už před dvěma měsíci. „Přípravu a studium podmínek jsem už začal doma na internetu. Není to nic složitého. To chystání na noc před úřadem bylo jiné. Termoprádlo, ponožky, teplé oblečení, něco k pití na zahřátí. Mám s sebou také syna, se kterým se prostřídáme. Máme tu zaplacené i ubytování. Nic jsme nepodcenili," pečlivě vyjmenoval první žadatel.

Kvůli dotaci na kotel strávily noc ve frontě dvě stovky lidí

Stovky lidí se ve středu už od brzkých ranních hodin, ještě za tmy, tísnily v prostorách krajského úřadu v Pardubicích, aby co nejdříve podaly žádost o dotaci na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva. Někteří zájemci stáli ve frontě dokonce už od úterní druhé hodině odpolední. Noc jich tu strávily zhruba dvě stovky!

Příjem žádostí zahájil Pardubický kraj, který se tím včera připojil k dalším českým regionům, v sedm ráno. Získat je možné až 127 500 korun. Vzhledem k enormnímu zájmu ukončí příjem už v pátek. O úspěchu žadatelů však rozhodne pořadí jejich žádosti.

„Děkujeme, že byl úřad pro nás otevřen už v 16 hodin, abychom nemuseli stát venku," vzkázal přes novináře žadatel, který přijel z Trpína u Poličky na Svitavsku.

Přes úmorné čekání panovala mezi lidmi dobrá nálada. Někteří si s sebou přinesli skládací stoličky, aby si mohli odpočinout. Ve vstupní hale bývalé reálky byly připravené také dvě várnice s čajem.

„Takhle brzo nevstávám, ani když jdu na ryby. Dotace nám sice nepokryje celé náklady, ale pořád se vyplatí a za to čekání to stojí," řekl Jaroslav z Bojanova na Chrudimsku, který přijel ve středu ve čtyři hodiny ráno.

Krajský úřad pro první den příjmu žádostí posílil počet úředníků, kteří je vyřizovali. Lidé je mohli odevzdávat na dvou místech, a to v bývalé reálce a v budově na náměstí Republiky. Pět stovek žadatelů se ještě před otevřením přepážek řadilo ve vymezených koridorech do nekonečných front. Toho bryskně využila zástupkyně firmy dodávající kotle a rozdávala čekajícím reklamní letáčky.

Fronty však po otevření přepážek zmizely během 50 minut. „Za první hodinu přijalo 11 úředníků asi 650 žádostí, dalších 250 jich přišlo poštou," řekla Zuzana Nováková z oddělení komunikace a vnějších vztahů krajského úřadu.
Podle neoficiálních propočtu v případě, že žádný z včerejších žadatelů nebude vyřazen, byly už vyčleněné peníze včera vyčerpány.

Žadatelé se zhruba do dvou měsíců dozvědí verdikt, potom mají šest měsíců na výměnu kotle a vyúčtování. Teprve na jeho základě jim bude samotná dotace vyplacena.

Pardubický kraj má pro první výzvu připraveno 100 milionů korun, pro druhou na konci roku dalších přibližně 70 milionů korun. Do konce roku 2018 by mělo být vyměněno asi 1200 zastaralých kotlů za moderní nízkoemisní. Výše podpory na jeden projekt se bude pohybovat mezi 70 a 85 procenty podle lokality a typu pořizovaného kotle.

V hradeckém kraji žádalo 982 lidí
V Královéhradeckém kraji podávání žádostí skončilo v pondělí. O kotlíkovou dotaci stihlo za dva týdny požádat 982 lidí, celková suma jejich požadavků činí 110 milionů korun, o deset milionů víc než kraj plánoval, podle radního Otakara Rumla však některé žádosti možná nesplní kritéria a na dotace nedosáhnou. V Královéhradeckém kraji se žádosti mohly podávat pouze elektronickou cestou, takže se na úřadu fronty netvořily. Podle vedení kraje se tato forma osvědčila.
Podmínky pro žadatele o dotaci jsou ale v obou krajích stejné. Musí na oplátku udělat aspoň jedno další energetické opatření, například zateplit část budovy či vyměnit nebo utěsnit okna nebo dveře, případně doložit, že energetickou náročnost budovy na kategorii úsporná už snížili.