Lidé měli možnost zhlédnout ukázky vědeckých prací ve budovách, kam se lidé běžně nedostanou. Noc vědců jim dala jasně najevo, že věda není nuda, ale možnost, jak zažít fascinující úkazy a získat potřebné informace.

Studenti Univerzity Pardubice si pro návštěvníky připravili mnoho ukázek spojených s odhalováním i objevováním témat, jež zasahují do aktuálního dění. Pomocí experimentů, názorných ukázek i samotného zapojení do akce se tak lidem dostávalo odpovědí k jednotlivým vědeckým pracím.

V Lázních Bohdanči instalovali první kamery.
Lázně Bohdaneč si posvítí na výtržníky. Ve městě instalují první kamery

„Můžete tu vidět například jak působí antibiotika na člověka a jak je lékaři vybírají,“ popsala jednu ze zajímavostí studentka Univerzity Pardubice Leona Hofmeisterová.

K Univerzitě Pardubice se připojila i Hvězdárna barona Artura Krause svým programem a ukázkami, jež pomohly návštěvníkům nahlédnout do fascinujících přírodních úkazů a zajímavých objektů nacházejících se v hlubokém vesmíru. Mnozí z nich se pomocí filmových projekcí, workshopů komentovaných ukázek či diskusí dostali do samotného dění.

Pardubická radnice chystá úpravy přechodu pro chodce v ulici Na Drážce.
Rizikový přechod v Pardubicích, kde bylo nedávno sraženo dítě, čekají změny

Česká republika se společně s českými univerzitami, hvězdárnami, vědeckými ústavy a dalšími institucemi zapojuje do Noci vědců již od roku 2005. V roce 2020 došlo k získání prestižního evropského projektu Marie Curie-Skłodowské z ostravské univerzity, díky tomu se česká Noc vědců dostala i na evropskou mapu. Noc vědců otvírá brány svých prostor zájemcům o vědu, ale i těm, co chtějí například poodhalit něco málo z vědeckého tajemna.

Mohlo by vás zajímat: Městské slavnosti v Pardubicích odstartovaly spanilou jízdou kočárů

Zdroj: Michal Žampach