„Strážníci už zadrželi několik výtržníků, mezi nimiž byla i žena. Té se zřejmě nelíbil reklamní poutač Městského informačního centra v Pardubicích, který prokopla. Svou sílu si také dokazovala dvojice mužů, kteří rozkopávali popelnice. Těmto uložili strážníci pokutu a popadané popelnice museli muži vrátit zpět na své místo," uvedla mluvčí pardubických strážníků Lenka Uskobová.

Plán hlídek, které chodí ulicemi, není stálý. Mění se podle roční doby i dne v týdnu.

„Trasy upravujeme průběžně. Chceme tím zefektivnit výkon služby. Které lokality to jsou proto konkrétně nesdělujeme. Obecně se ale jedná o problémová místa v okolí centra města, která jsou hlavně v prvním městském obvodu. V těchto vybraných oblastech se naše pěší hlídky pohybují v časech mezi jednou až pátou hodinou ráno," poznamenal náměstek ředitele Městské policie Pardubice Radek Vančura.

Přesun do centra

Pro noční služby využívá městská policie strážníky,  kteří drží noční směny na jednotlivých obvodních odděleních. „Pokud neřeší nějaký svůj případ nebo nemají jiný zadaný úkol, stahujeme je na tyto hlídkové trasy. Smysl je, aby hlídky neseděly v autech nebo na služebnách, ale chodily pěšky. Strážník na pěší hlídce se dostane na obtížně přístupná místa, více vnímá. Na těch rizikových místech pak může lépe reagovat na hlavní cíl těchto hlídek. Vandalismus a rušení veřejného pořádku. V případě potřeby je samozřejmě možné si na pomoc přivolat stálou autohlídku," podotkl Radek Vančura.

Hlavní náplň pěších hlídek přijde pro městskou policii zřejmě až v létě s provozem nočních barů a klubů. Teď před svátky mají ale také napilno. „Důležitá pro nás tady bude i zpětná vazba od veřejnosti. Ať už na lince 156, nebo třeba pomocí e-mailu našim preventistům," vyzval občany Radek Vančura.